ASP-tilille maksaminen?

milloin maksetaan?

Avasin tilin 15.12. Nyt tuli vain mieleen, että koska minun tulee siirtää ensimmäisen kerran rahaa tuolle tilille? Sen aloitusmaksun jouduin tietenkin maksamaan heti tilin avattua. Alkoiko juuri tuosta se neljännesvuosittain? Saanko esimerkiksi laittaa tammikuun alussa heti? Tai jos laitan nyt, alkaako se uusi vuosineljännes tammikuussa? vai tilinavaus hetkestä?

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • twainffs

      Mikä on aloitusmaksu?
      Neljännesvuosia on neljä ja ne ovat aina yhtä pitkiä. Tam, Hel, Maa on ensimmäinen ja niin edelleen. Eli kahdeksan tälläistä pitää saada täytettyä 150e-3000e per neljännes. Sen jälkeen voi laittaa niin paljon rahaa kuin haluaa.
      Lisäkoron saat kun ostat/lainaat viiden vuoden sisällä. 1% korko tulee joka vuosi tilille 31.12. jälkeen.

    • aloittaja1

      En tiedä ilmaisinko väärin tuon "aloitusmaksun". Tarkoitin kuitenkin sitä summaa, jonka jouduin heti maksamaan tuolle tilille. Kiitoksia sinulle oikein paljon. Tuo avarsi silimiäni!

    • Rahastosijoittaja

      Muista kuitenkin että saat lisäkoron vain talletus erille eli

      Jos laitat
      1.v 10000€
      2.v 10000€
      3.v 10000€
      4.v 1000€
      5.v 1000€
      Saat 1280€ 4% Talletus korolla. Eli rahoja ei kannata pitää juuri 2vuotta pidempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4716
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      396
      1426
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      188
      1085
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1078
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      922
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      907
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe