Kuka on päässyt jo hiihtelemään? Minä. Olipas ihana kun tuli jo kunnon talvi ja sai tehdä oman hiihtoladun. Kaksi tuntia ulkoilua ja posket punottaa kummasti.
mars ulos
15
113
Vastaukset
- -hiihtelijä-Kiva oli ilma ja hyvin luisti sukset. - Mä en uskaltanut hiihtää kauaa näin ekakerralla, ettei tuu lihakset kipeeksi. Huomenna sitten pitempi reitti ja siitä sitten taas vähän pitempi... 
 
- Ei täällä hiihdellä kun lunta ei ole ollenkaan, eikä koko vuonna ole ole ollut kun hitusen yhdessä vaiheessa, päivän verran. 
 Nyt olis kyllä toiveita että vähän vois tulla ja pakkastakin on -2 astetta.- miljoona kirjoitti:- Hiihtäisitkö jos olis lunta? - No en taitais hiihdellä. Lapsena siitä tykkäsin. Nuo polvet jossain vaiheessa alkoi tekemään tenää. Kun pelkkä jonkun pellon kiertäminen ei riittäis vaan pitäis päästä kunnolla laskettelemaan ja tekemään kaikkia niitä liikeitä kunnolla. 
 Nyt olen taas sentään kävellyt mutta kuukausi sitten oli sellaiset jalat että kuskattiin autolla joka paikaan.
 Kiitollinen olen aina kun on siinä kunnossa jalat että pääsen nauttimaan kävelystä.
- tulisilla kirjoitti:- No en taitais hiihdellä. Lapsena siitä tykkäsin. Nuo polvet jossain vaiheessa alkoi tekemään tenää. Kun pelkkä jonkun pellon kiertäminen ei riittäis vaan pitäis päästä kunnolla laskettelemaan ja tekemään kaikkia niitä liikeitä kunnolla. 
 Nyt olen taas sentään kävellyt mutta kuukausi sitten oli sellaiset jalat että kuskattiin autolla joka paikaan.
 Kiitollinen olen aina kun on siinä kunnossa jalat että pääsen nauttimaan kävelystä.- Sellaista pellon kiertämistä se on minulla. Täällä maalla meillä on onneksi kiva valaistu kolmen kilometrin pituinen latu ja siellä ei ole tungosta eikä kukaan huutele että olisi ladun tukkeena. 
 Minä tein kuitenkin oman, ehkä noin kahden kilometrin lituisen ladun, vanhalle tielle joka johtaa sellaiseen autiotaloon ja sitä ei aurata. Se vanha tie sopii hyvin hiihdellä rauhassa.
- miljoona kirjoitti:- Sellaista pellon kiertämistä se on minulla. Täällä maalla meillä on onneksi kiva valaistu kolmen kilometrin pituinen latu ja siellä ei ole tungosta eikä kukaan huutele että olisi ladun tukkeena. 
 Minä tein kuitenkin oman, ehkä noin kahden kilometrin lituisen ladun, vanhalle tielle joka johtaa sellaiseen autiotaloon ja sitä ei aurata. Se vanha tie sopii hyvin hiihdellä rauhassa.- Voi kun olis ihanaa ottaa kahvit ja leipää reppuun ja hiihtää jonnekin kaukaisuuteen. 
 Makkaraa paistaa nuotiolla ja nauttia lumisesta talvesta.
 Nytt kuitenkin vaikuttaa että tännekin pitäisi sentään vähän tulla lunta jouluksi. Pakkanen ainakin on ihan mukava.
 
- Muutama lenkki tehty .Huomenna ois tarkoitus seuraavan kerran suksille. Meillä on vitosen valaistu latu- ura. Vapaata ainakin pääsee hyvin hiihtää. - Oi oletpa reipas kun ihan vitosen lenkillä ja monta kierrostakin varmaan. Nyt hävettää...ehkä sitten helmikuussa mullakin vitosen lenkkejä... 
 
- Pehmeetä tuo lumi on, sukset koluaa pitkin maata, ja metsäkin niin luminen, että hirvittää. Niskaan tippuu se lumi. 
 Verkot oli tarkoitus laskea jään alle, mutta oli vieraita, Saa nähdä ehtiikö ennen Joulua.
 Kunhan pakkanen kiristyy kahteenkymmeneen ja yli, alkaa varpaatkin punottaa. On tämä talvi mukavaa aikaa- Nyt alkaa pakastumaan säätiedon mukaan, en tykkää. Toi 5-10 astetta on mulle riittävä. 
 Muista sitten olla varovainen älä mene jäällä virtakohtiin. Minua ei saisi kyllä väkisinkään jäälle. Minulla se on hyvässä muistissa kun kerran lapsena joen yli hiihdettiin ja jää alkoi ritistä...
 
- Lunta on meillä vain nimeksi. Mutta ymmärrän sun euforiaa :) Opin hiihtämään uudestaan noin 4 vuotta sitten, ja on se kivaa! Kun silloin oli talvisin kunnon hanget mihin kaatua täällä etelässäkin, uskalsin jopa mäkiä kiivetä niin että pääsin jopa peräti alaskin.. 
 Harmi vaan että suksipaketit on ihan sikahintaisia. Mun vehkeet on 80-luvulta, uusia en ole saanut kun joka vuosi saa jommallekummalle muksulle ostaa. Vieläkin tuo poitsu tuntuu venyvän..- hih hih hih...naurattaa tuo kunnon hanget mihin kaatua. Tyttöjen vanhoilla suksilla minäkin hiihdän. 
- -hiihtelijä-miljoona kirjoitti:hih hih hih...naurattaa tuo kunnon hanget mihin kaatua. Tyttöjen vanhoilla suksilla minäkin hiihdän. Minä uusin sukseni muutama vuosi sitten ensin tavallisiin murtomaa suksiin ja koska en osannut niitä voidella kelin mukaan, ne joko lipsuivat tai eivät luistaneet, ostin nanogripit. Ensi alkuun eivät oikein luistaneet, mutta nyt useamman kerran käytettyinä ovat erittäin hyvät, Niillä hiihtelin eilen. Tänään en ole ehtinyt. Pakkanenkin oli - 15 astetta. 
- -hiihtelijä- kirjoitti:- Minä uusin sukseni muutama vuosi sitten ensin tavallisiin murtomaa suksiin ja koska en osannut niitä voidella kelin mukaan, ne joko lipsuivat tai eivät luistaneet, ostin nanogripit. Ensi alkuun eivät oikein luistaneet, mutta nyt useamman kerran käytettyinä ovat erittäin hyvät, Niillä hiihtelin eilen. Tänään en ole ehtinyt. Pakkanenkin oli - 15 astetta. - Täytyypäs katsella tammikuussa kun kunnon alet alkaa oikeita nanogrippejä. Nuo tyttöjen vanhat sukset ovat toiset vähän liian pienet ja toiset vähän liian isot. Niillä pienemmillä olen harjoitellut. Eivät luista hyvin mutta ehkä parempi että ovatkin nihkeät ennenkuin olen treenannut ja pysyn varmemmin pystyssä. Pitääköhän hankkia sitten uudet monotkin. 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset475027
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut243713
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693483
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012838
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral912729
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302670
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181851
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021488
- 1521341