Moi, olisiko kenelläkään antaa vinkkejä vikaan joka on seuraava: välillä jää oik. vilkkulamppu palamaan, kun sammuttaa auton, auto on vähällä ajolla ja muutamaan päivään kun ei aja, on akku tyhjentynyt, mistä voisi vikaa etsiä?
Astra G 2.0 vm -98
8
232
Vastaukset
- x16szr
AIvan umpimähkäarvailua;
- miltähän vuosikymmeneltä akku ( ja laturin hiilet ja liukurenkaat)? n 400 kkm hujakoilla alkaa laturitkin olla ns. valmiita. Itelläni kesti alkuperäinen akku n. 10v ja originelli laturikin taisi jaksaa n. 450kkm hujakoille, mutta päivittäiset ajomatkat pitkiä ja vähän startteja. Kaupungissa lyhyillä matkoilla akku kypsyy paljon aikaisemmin & jääkö sisävaloja päälle, tai radioon tehty diy- ikikytkentä suoraan akusta/ lähimmästä jännitteellisestä piuhasta?
- vilkkurele valmistunemassa, motonetistä uusi maksaa alle 10EUR. Ota vanha malliksi, lähtee vetämällä ja on tiukassa. Löytyy kuskinpuoleisen rojulokerikon takaa sulakeboksista; mistä tietää mikä? pistä vilkku päälle ja peukalolla kokeile mikä niistä pienistä suorakaiteen muotoisista keltaisista rasioista napsuu, vasen ja oikea vilkkurele, samanlaiset, ovat vierekkäin kuin kasi marjaa ja voi olla, että tehtaalla tehneet piruuttain "ristiinkytkennän" so. oikea vilkkurele napsuttaa vasenta vilkua ja päinvastoin. Näin ainakin omassa -98 G:ssä.
Ja motonetin vilkurele on sitten musta ja aivan tolkuttomasta kovaäänisempi kuin alkuperäinen, mutta hintakin sitten murto-osa GM-merkkiosasta.- x16szr
Ja muutenkin näiden vanhojen autojen sähkölaitteisiin liittyy kaikenlaista mystiikkaa; esim. Opel Agilassa mittaripaneelit oli pimeänä so. kierrosluku & nopeausmittari eivät näyttäneet mitään. Jotkut varoitusvaloista toimivat, mutta moottori lähti kuitenkin aina käyntiin. -> uusi akku vanhan 10 vuotiaan alkuperäisakun tilalle, ja ... mittaripaneeli heräsi vanhaan loistoonsa! Missä vika? Uudessa akussa startatessa jännite pysyy korkeampana, eikä sotke elektroniikkaa alijännitteellä?
- Tyhjentää akun
Ok ja kiitos vatauksestasi, auto on ns. alkuperäiskunnossa, ei ole mitään diy-kytkentöjä, radiokin alkuperäinen, autolla on ajettu n. 230tkm, laturia ei ole vaihdettu, akku vaihdettu 4-vuotta sitten, täytyy tarkastaa se vilkkurele, kiitos vinkistä.
Hyvää Joulua! - ,,,,,,,,,,,,,,,,,
Tyhjentää akun kirjoitti:
Ok ja kiitos vatauksestasi, auto on ns. alkuperäiskunnossa, ei ole mitään diy-kytkentöjä, radiokin alkuperäinen, autolla on ajettu n. 230tkm, laturia ei ole vaihdettu, akku vaihdettu 4-vuotta sitten, täytyy tarkastaa se vilkkurele, kiitos vinkistä.
Hyvää Joulua!jos rele on kunnossa niin voi olla vilkun johto ja joku viereinen johto oikosulussa. Sulakkeita vuorotellen irroittamalla saa selville missä virtapiirissä on oikosulku kun katsoo milloin vilkkupoltin sammuu. Jos sammuu kun vilkun sulakkeen tai releen poistaa niin melko varmaan relevika
- Tyhjentää akun
,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:
jos rele on kunnossa niin voi olla vilkun johto ja joku viereinen johto oikosulussa. Sulakkeita vuorotellen irroittamalla saa selville missä virtapiirissä on oikosulku kun katsoo milloin vilkkupoltin sammuu. Jos sammuu kun vilkun sulakkeen tai releen poistaa niin melko varmaan relevika
Ok ja kiitos sinullekin vinkistä, se vaan on omituista, kun ei aina jää palamaan jättäessä auton parkkiin ja sitten kun laittaa virrat päälle ja vilkun vilkuttamaan, se toimii taas niinkuin pitää, tekee tuota tosi harvoin, mutta tutkin noi johdotkin.
Hyvää Joulua myös sinulle ,,,,,,,,,,,,,,, - ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Tyhjentää akun kirjoitti:
Ok ja kiitos sinullekin vinkistä, se vaan on omituista, kun ei aina jää palamaan jättäessä auton parkkiin ja sitten kun laittaa virrat päälle ja vilkun vilkuttamaan, se toimii taas niinkuin pitää, tekee tuota tosi harvoin, mutta tutkin noi johdotkin.
Hyvää Joulua myös sinulle ,,,,,,,,,,,,,,,Joissakin autoissa on vilkkureleen lisäksi aikarele (melko varmaan astrassa on aikarele). Eli virta vilkuille menee viiksikatkaisimen, vilkkureleen, hätävilkkukatkaisijan ja aikareleen kautta. Vasemmalle ja oikealle vilkulle on myös todennäköisesti oma nelinapainen vilkkurele.
Vilkkureleestä näkee että onko vilkun ajastus vilkkureleessä. Jos se on yksinkertainen nelinapainen kytkentärele niin silloin vilkut vaatii toimiakseen myös aikareleen. Aikareleessä on myös muita ajastintoimintoja kuteen sisävalojen viive, peilien lämmityksen viive ja pyyhkijöiden ajastus. Jos joku muukin näistä sekoilee niin silloin aikarele todennäköisin syypää.
Kerro sitten mistä vika löytyi (jos löytyy). Siitä saattaa olla muillekkin hyötyä.
- on pop
Vian ilmetessä olisiko kyseisen puolen vilkku ollut mahdollisesti päällä edellisellä kerralla autoa sammuttaessa?
Ainakin vanhemmissa opeleissa kytkemällä vilkku päälle ja sammuttamalla sen jälkeen auto saadaan kyseisen puolen parkkivalot päälle tienvarsipysäköintiä varten.
Vikaantuessaan kyseinen systeemi ainakin teoriassa saattaisi jättää myös vilkun päälle koska siinä on jatkuva virta.
Kyseessähän siis nimenomaan on vilkku eikä toisen puolen parkkivalo?- Tyhjentää akun
Moi, nimenomaan oik. puolen vilkkulamppu jää palamaan, ei parkkivalo ja nimim. ,,,,,,,,,,,,,, :lle, kerron kyllä jos saan vian selville/ratkaistuksi, mutta siihen saattaa mennä aikaa, kun se tekee sitä tosi harvoin, työpaikalla tästä on myös keskusteltu parin Opel omistajan kanssa ja yksi syyllinen saattaa olla "multitimer" , kuulemma saattaa liittimet olla hapettuneita yms. huonoa kontaktia, sekä myös veikattiin maa vikaa kys. vilkun kannassa, nyt vaan en pääse sitä todentamaan, kun ei ole vika päällä, kaikki nämä edellämainitut mahdolliset kohteet käyn läpi, mutta ensin pitää saada se lamppu jäämään palamaan. Nyt kun olen miettinyt, että minkälainen keli on ollut kun se on jäänyt päälle, niin taitaa olla märkä/sateinen ilma ollut silloin, voisi toi maavika olla aika lähellä totuutta tai sitten on johdossa vikaa, menee oikariin, niinkuin nimim. ,,,,,,,,,,,,,,,,,, aiemmin jo mainitsi, no sanotaan näin: ensimmäistä kertaa toivon sitä vikaa Ooppeliin ;) mutta ei ole nyt näkynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742037
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851479Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821404Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111167Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 42898
- 96844
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49775