Paras hirvipatruuna?

@#&₩£{

Mikä olisi paras hirvipatruuna kal .308? Eli tehdaspatruuna, itse en lataile..

Norma oryx?
Lapua naturalis?
Lapua mega?
Joku muu?

Kertokaa hyviä ja huonoja puolia ja kokemuksia

8

3563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osuma ratkaisee

      Näissä on kahta filosofiaa. Joko hidas ja raskas luoti tai sitten kevyt ja nopea. Kummallakin on etunsa ja haittansa. Kolmenollakasilla ei voi valita tehokkainta yhdistelmää eli nopeaa ja raskasta.

      Osumapaikka kuitenkin ratkaisee enemmän kuin luodin rakenne tai muut pikkuseikat.

    • kalmenollakosi

      NykyNatu on hyvinkin notkeaniskainen, lyijyttömyydestäkin sille pojot. Älä ammu pitkään matkaan kolmenollakasilla ja tylppäpäällä.

    • 308

      Siirryin Lapuan Naturalikseen heti kun se tuli markkinoille. Luoti on ottanut joka kerta oikean muotonsa osuessaan hirveen. Erinomainen patruuna.

    • on-noin---

      se on se joku muu,,eli barnes tsx tai ttsx

      • Ruger

        Itsellä on kokemusta Barnessista kalipeissa .30 , .375 ja .458 ja hyvin on toiminut kaikissa. Hyvä ja tarkka kuula.


    • kuparisydän

      Naturalis on varmaan paras mutta kallein. Joku vuosi sitten lehdissä oli noiden luotien testejä joissa niitä on ammuttu märkiin sanomalehtiin ja välissä on ollut vaneri simuloimassa luuta. Noissa testeissä "luun" ja sen jälkeen vielä hirven keuhkotkin olisivat läpäisseet nuo kupariluodit.

      Lyijysydämiset luodit nekin missä vaippa on kiinni lyisydämessä menettivät painoaan "luu" osumasta kun massiiviluodit pysyivät ehjänä ja läpäisy oli riittävä. Itse ostan noita kupariluoteja nimenomaan tuon luiden läpäisy kyvyn vuoksi. Ei minulla tietysti ole tarkoitus hirveä lapaan ampua mutta ainakin jos käy huono tuuri hirvi kaatuu todennäköisemmin kuin lyijyluodilla.

      • 10plus9

        lyijyluotejakin on monenlaisia, paremmissa on lyijy kemiallisesti sidottu vaippaan ja siinä jäämäpaino pysyy korkeana. Esimerkiksi norma oryx.
        Lapuan mega ja sakon hammerheadissa taas ei ole vastaavaa lukitusta niin tahtoo kovissa osumissa hajota.

        Ei naturalis huono ole mutta ei paraskaan. Riippuu mitä haetaan.
        kupariluodit vaatii vauhtia että aukeaa. Tylppä pää antaa kovan iskun osumassa mutta lentorata sellaisella huono verrattuna teräväkärkiseen.


    • hgfc

      Oryx oli juuri noita jotka eivät läpäisseet riittävästi. Ammuin kerran vasan 11,7 g oryxilla ja luoti lävisti kyllä keuhkot mutta jäi toiseen kylkeen. Toinen oli kun ammuin pientä sonnia edestäpäin 10 g hammerheadilla. Luoti oli läpäissyt hädin tuskin keuhkon. Hirveä nylkiessä olen nähnyt useammakin kerran noita lyijyluoteja jotka ovat särkyneet isoihin luihin. Itseltäni on mennyt luotto noihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      159
      2960
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2258
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2203
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      247
      2016
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1720
    6. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      45
      1511
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      83
      1470
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      133
      1254
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1070
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      915
    Aihe