Asumituen ehdot

periaatteellinen

Jos joku tyyppi elää esimerkiksi vanhempiensa kustannuksella omassa asunnossaan nostamatta toimeentulotukea, Kelan etuja eikä ole työtuloja, saako hän asumistukea? Vanhemmillahan on oikeus lahjoittaa esimerkiksi 4000 euroa ilman lahjaveroa.

Entä jos tilillä on rahaa 3000, 5000 tai 15 000 euroa, ja hän aikoo toistaiseksi elää vain sillä ja asumistuellaan. Onnistuuko, saako hän myönteisen asumistukipäätöksen vai katsooko Kela ettei hän voi elää rehellisesti tällä tavalla?

Onko asumistuen ehto siis joko omat tulot tai toimeentulotuki/työttömyyskorvaus tai joku tietty summa pankkitilillä?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taasyksi

      Mihin hän sitä asumistukea hakisi? Asumismenoihin? Eihän hänellä kertomasi mukaan asumiskuluja ole. Vai onko hänellä näyttää Kelalle vuokrasopimus, joka tukea hakiessa vaaditaan?

    • 2+15=?

      Asumistukeen ei vaikuta se onko asunto vuokrattu vanhemmilta tai joltain muulta henkilöltä, kunhan vuokrasopimus on tehty ja asuu yksin asunnossa eikä se ole samassa rakennuksessa kuin vanhempiesi asunto (et voi käsittääkseni vuokrata vanhempiesi omakotitalon varastoa/ullakkoa tms.).

      Opintotuen asumislisässä on enemmän ehtoja, mutta asumistuessa ei. Saat sen saman asumistuen vaikka asuisit äitisi omistamassa yksiössä kuin jos asuisit vaikka saton/vvo:n omistamassa saman kokoisessa yksiössä.

      Toki jos äitisi ei maksa veroja tuota "vuokrastasi", niin hän syyllistyy veropetokseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe