Meinasin lainata tutulta XP asennusrompun asentaakseni sen koneelleni 98SE:n tilalle.
Kaveri ei ole rekisteröinyt omaansa minnekään.Muistelen kuulleeni että jossain XP:n jumitilanteessa voi tarvita Microsoftin apua ja ne kyselee tunnuksia, onko vaara todellinen ja kierrettävissä?
Kaveri ei ole rekisteröinyt omaansa minnekään.Muistelen kuulleeni että jossain XP:n jumitilanteessa voi tarvita Microsoftin apua ja ne kyselee tunnuksia, onko vaara todellinen ja kierrettävissä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos kaveri ei ole rekisteröinyt mihinkään niin se on varmaanki aika uusi romppu. Tietääkseni XP kysyy viimeistään koodia 30 päivän jälkeen ja jos ei ohjelmisto-avainta anna niin se lakkaa toimimasta.
Tosi tärinä:
Henkilö A oli ostanut kaupasta XP home version palasista kootun koneen mukana (sellainen putiikin oma kasauspalvelu, ei merkkikone). Ei tykännyt siitä ja halusi W2k professionaalin. Henkilö A oli kuitenkin jo kerinnyt rekisteröidä XP:n. Henkilö A kuitenkin halusi myydä ostamansa XP:n ja ilmoitti Microsoftille että k.o. käyttis poistuu hänen käytöstään. Henkilö B osti pelkän cd:n ja teki sotasuunnitelman henkilön S kanssa että jos Microsoft kysyy jotain niin kerrotaan että henkilö A myi rikkinäisen koneen jossa oli mukana k.o. XP ja mm. verkkokortti oli kärähtänyt monen muun ohessa (verkkokortissa on 2 pistettä). Henkilö X tai Y on muka juuri korjannut koneen. Henkilö S asensi XP:n toiseen koneeseen ja rekisteröi sen suoraan netistä, minnekkään ei tarvinnut soitella eikä vastailla kenellekkään mitään, rekisteröinti onnistui saman tien. Eli henkilön A ilmoitus Microsoftille "vapautti" käyttiksen jotta sen pystyi rekisteröimään uudelleen. Jos sinulla olevaa romppua ei ole kukaan rekisteröinyt niin se varmasti toimii.