meidän 4-vuotias tyttö nytkyttää vatsallaan jalat jäykkänä lattialla ja sängyssä...onkohan itsetyydytystä? siltä se kovasti näyttää..posket ja hiukset ovat ihan märät kuolasta aina.
Nytkyttää
Nimi
72854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kuulostaa kyllä joltain vähän vakavammalta ongelmalta.. onko muita outoja käytöstapoja?
ei ole mitään outoja käytöstapoja.
Meidän poika on nytkytellyt jo kauan, eikä siinä ole kuulemma mitään outoa. Joten ei välttämättä mitään vaarallista. Selkälihakset ainakin vahvistuvat. Muistan serkkupoikani tekevän samanlailla.
Poikani nytkyttää varsinkin telkkaria katsoessaan kun vähän jännittää.
tyttäreni o jo 5-vuotias.nytkytys alkoi hänen ollessaan noin 1.5-2vuotias.neuvolassa sanottiin että se loppuu kun hän menee päiväkotiin, koska tulee paljon muuta tekemistä.eipä loppunut.hän nytkyttää lähes aina nukkumaan mennessä.tiedän ettei asia ole niin kovin vakava.itsetyydytys on normaalia, mutta silti välillä hermostuttaa...varsinkin jos kavereita yökylässä tai hän itse on muualla yötä.
Keskustelkaa lapsen kanssa, niin ei tarvitse olla vaivautunut. Sopikaa, että itsekseen ollessa saa "nytkytellä" tai mitä termiä sitten käytättekin, mutta että silloin ei, kun on kavereita tai vieraita kylässä.
Omassa rauhassa, ei muiden läsnäollessa. Lapsi ei tätä toimintaa häpeä tai ajattele mitenkään ihmeellisenä, eikä ole tarkoitus että siitä tulisi hänelle mitenkään nolottavaa puuhaa. Puhukaa ja korostakaa, että "nytkyttely" on hyväksyttyä, mukavaa puuhaa, mutta sopii omassa huoneessa tehtäväksi, vaikka sitten nukkumaanmennessä.
Jotkut lapset vain tekevät niin, tuonikäisillä lapsilla ei kuitenkaan oli itsetyydytys mielessä siinä ominaisuudessa kuin aikuiset sen sanan käsittävät.
Joka lapsella on sama vaihe. Tiedä sitten mistä se johtuu.