"Espanjan kanssa on Suomella verosopimus eläkeläisten verotuksessa siten ettei yksityissektorin eläkeläisiltä mene veroa Suomessa eikä Espanjassa! Vain sosiaalimaksut verotetaan eläkepalkasta Suomeen.
Julkisen sektorin, eli valtion, kuntien ja seurakuntien eläkkeitä ei tuo verovapaus koske!"
Miksi näin? Olen tiennyt tuon ylläolevan, mutta kukaan ei osaa kertoa mistä johtuu, että me kunnan alan työntekijät olemme eriarvoisessa asemassa? Olen ollut pienipalkkainen toimistotyöntekijä, joten eläkekin on pieni. Ei olisi kiva muuttaa vaikka Espanjaan, jos vero olisi jätti-iso.
Mihin voisi valittaa ko. asiasta?
Julkisen alan eläkeläistä sorsitaan
3
106
Vastaukset 3
- Työssä syy
Se on niin, ettei kaikkea voi saada.
Julkisella puolella on perinteisesti tehty lyhyempää työaikaa, saatu parempi eläkekertymä ja lähdetty aikaisemmin eläkkeelle.
Siksi on haluttu, että tästä poikkeuksellisen suuresta eläkkeestä työpanokseen nähden, maksetaan verot Suomeen. Se tasaa tilannetta yksityiseen puoleen verrattuna.- Köyhäkkö
Minulla ei ainakaan ollut lyhyempi työaika kuin yksityisen puolen työntekijöillä, se on luultavasti vain luulo, että julkisella on lyhyt työaika. Eläkkeelle jäin melkein 65-vuotiaana, useat yksityisen alan ihmiset jäävät jo alle kuuskymppisenä.
Eläkekertymä sitten, en tiedä millainen on yksityisen alan kertymä, mutta ei varmaan paljon pienempi.
Ja eläkkeeni ei todellakaan ole suuren suuri n. 1600€/kk.
- verosopimukset
>> Julkisen sektorin, eli valtion, kuntien ja seurakuntien eläkkeitä ei tuo verovapaus koske!"
Verovapaus on virheellinen ilmaisu. Yksityisen sektorin eläkkeistä verotuksellisesti espanjassa asuva maksaa veronsa Espanjaan paikallisten normien mukaisesti.
Kyse ei ole vain Suomen toimintamallista, vaan moni muukin maa soveltaa aivan samaa periaatetta.
Mikäli haluat muuttaa verotuksellisesti Espanjaan (tai jonnekin muualle), niin tokihan silloin Suomeen maksamasi normaali eläkeläisen vero riskeeraisi olla korkeampi kuin espanjalainen verotaulukko, mutta ei "jätti-isompi" kuin nytkään maksamasi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 821008
- 73852
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut101576- 43575
- 46547
- 29523
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4516Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.164513Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136508Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61505