Metsästettiin siis kunnon karjalanpaistilihoja sokkarilta ensiksi. Niitä luuttomia valmiiksi pakattuja rutjuksia kyllä oli pilvin pimein. Löytyi sitten kinkkupala, ihan hyvän näköinen, harmi vaan kun kohta menee vanhaksi. Nautaa ei sitten millään. No K- kaupasta sai pari pientä pakettia naudan paloja, kastikelihoiksi tarkoitettuja.
Sen kerran kun on joulu ja meikäläisellä varaa ostaa liharuokaa, niin toive olisi, että saisi edes kunnollista. Se on ensi kes'n' possun ja mullikan kasvatus ja teurastus edessä.
Sen kerran kun on joulu ja meikäläisellä varaa ostaa liharuokaa, niin toive olisi, että saisi edes kunnollista. Se on ensi kes'n' possun ja mullikan kasvatus ja teurastus edessä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nurmeksessa ja vähän muuallakin on pakko kuulua ruokapöytään ainakin jouluna kolme koota. Karjalan paisti,Karjalan piirakat ja Karjala olut,kyllä lähtää tyytyväisenä ruokapöydästä.
Kuka täysjärkinen juo karjala kaljaa.
Jotta saisi kunnon Karjalanpaistilihat, olisi edellytyksenä kunnon lihatiski, jollaista ei Nurmeksesta löydy, valitettavasti. Pakattu liha, vaikka sanotaankin sen olevan hygienisempää, on aina vain pakattua lihaa. Toinen puoli peitossa sen imupaperin takana. Jos ostan palan lihaa, haluan nähdä sen molemmilta puolilta, että tiedän saavani sitä mitä haluan.
Täälläpä kun tuntuu kaikilla olevan niin vaikeeta,niin ihan sillä.
Mene K-CITYMARKETTIIN. Lieksaan sieltä saat kunnon lihat.Minä en nurmeksesta osta lihaa.Kun käyn Lieksassa sieltä ostan lihat ja sieltä moni Nurmekselainenkin käy lihansa.Siellä on mistä valita.
Tuo on totta. Lieksassa on uusi ostokykyinen porukka, joka ei senttiä venyttele.
Minä kävin lidlissä Kinkku 2.99 kg.
Juu, ei tanskan kinkku käy kaupaksi edes halvalla.
S-kauppa myy pöpölihaa,ei ottanut myynnistä tuotteita,vaikka tutkimuslaitos totesi virheelliseksi. K-kauppa poisti heti.
Vaan nurmeksessa rouvat -ja neiditkin todella hyvässä lihassa. Kaikilla reilusti ylipainoa.