Häiden kulku ja (enkunkieliset)vihkivalat

tietämätön

Joten oon 14v tyttö, ja kirjotan tarinaa jossa eräät henkilöt menevät naimisiin. Ongelma vaan on että en tiiä mitään häistä! (En oo kertaakaan käynyt sellasissa)
Jos voisitte vastata näihin kysymyksiin, olis tosi mukavaa:

1.Miten häiden kulku menee? (esim millon ketkäkin tulee, mitkä asiat pappi sanoo ja missä järjestyksessä, millon sanotaan valat, vaihdetaan sormukset jne?)

2.Minkälaisia niitten vihkivalojen pitää olla? Miten menee ENGLANNINkielinen perinteinen vihkivala?

3. Vaihdetaanko sormukset vihkivalan aikana, ja jos ei, niin milloin?

4.Minkälaiset on häiden jälkeiset juhlat?

Kiitos paljon avusta jo näin etukäteen!

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heippa! Kuulostaapa mielenkiintoiselta tarinalta!

      Meillä Suomessakin on monenlaisia häätapoja, alkaen siitä, että vihkiminen voi olla kirkollinen tai ei-kirkollinen, jolloin vihkiminen suoritetaan maistraatissa eikä pappi suorita vihkimistä. Kirkollinenkin vihkiminen voi olla jossain muualla kuin kirkossa, esimerkiksi parin kotona vauvan kasteen yhteydessä. Ja nyt se kaikkein tärkein kohta: Suomessa ei ole ollenkaan käytössä vihkivaloja. Siis niitä mitä amerikkalaisissa elokuvissa on, kun pariskunta lepertelee toisilleen omia sanojaan ja niiden valojen kirjoittamisesta stressataan ennen häitä. Suomessa ei ole tällaisia ollenkaan käytössä.

      Tavallisin kirkkovihkiminen menee suunnilleen näin: Vieraat tulevat kirkkoon hiukan ennen ilmoitettua aikaa. Kun kaikki on valmista, häämarssi alkaa ja hääpari tulee yhdessä kirkon käytävää alttarille häämarssin tahdissa. Vaihtoehtoisesti myös morsian voi tulla yksin tai isänsä tai muun henkilön "saattamana", jolloin sulhanen odottaa alttarilla ja tulee morsianta vastaan. Pappi puhuu, lukee Raamatun tekstiä, rukoillaan, pappi puhuu ja sitten on kysymysten aika. Pappi kysyy molemmilta kysymyksen, johon vastataan tahdon. Sen jälkeen pappi pyytää sormuksen, jonka sulhanen tai bestman antaa papille ja pappi rukoilee sormusrukouksen. Tämän jälkeen sormus (tai sormukset) annetaan vihkiparille ja he pujottavat ne paikoilleen. Tämän jälkeen pariskunta julistetaan aviopuolisoiksi. Sen jälkeen on yleensä virsi ja sitten vielä rukousta, ja lopuksi taas urkumusiikin tahdissa ulos.

      Vihkimisen jälkeinen hääjuhla voi olla myös aivan minkälainen tahansa, riippuen mm. siitä paljonko on vieraita. Nykyisin monet kutsuvat vain aivan läheisimmät henkilöt ja menevät esimerkiksi yhdessä ravintolaan syömään. Jos taas pidetään isot häät, joissa on yli 100 vierasta, tavallisesti ensin syödään ruokaa, sitten on ohjelmaa, kahvi ja ilta jatkuu musiikin ja tanssin merkeissä. Ja tästäkin on taas variaatiota yhtä paljon kuin on avioparejakin.

      Vastaako tästä mikään mitään kysymykseesi? :)

      Sinikka-pappi

    • mikä kristitty

      Voit katsoa tietoa myös luterilaisen kirkon sivuilta www.evl.fi

      Tuolla sivustolla annetut tiedot koskevat vain luterilaista vihkimistä tai avioliiton siunaamista (jos vihkiminen on hoidettu maistraatissa). Entä jos pari onkin ortodoksi, pitää tietää heidän hääkuvionsa.
      Yhdysvalloissa on moniin eri uskontokuntiin kuuluvia kristittyjä. Katoliset häät ovat myös oma juttunsa.
      Sinun pitää siis tarkalleen miettiä, mitä etsit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      275
      17660
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12552
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5273
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      85
      5094
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      105
      3732
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3199
    Aihe