Minä en tiedä ihanampaa elämää kuin adventismi ja adventtitotuus.
Adventtitotuus on ihanaa elämää
raamatullisin valinta
14156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Adventtieksytystä se on. Piste.
Tuomiopäivänä joudut tilille valheistasi. HANKI OMA NIKKI!
Rekisteröi omasi niin ei tarvitse kärsiä tuosta ongelmasta.
Aloittajalle.
No, meillä Suomessa on uskonnonvapaus. Mitä tässä sitten on siihen sanomista, koska muutoinhan rikkoisin Suomen lakia.
Elä täysin sydämin tuota totuuttasi.
Vielä ihanamman voisit löytää, jos kohdallesi osuisi Tie, Totuus ja Elämä.
Kannattaa etsiä, vaikka ei löytäisikään.
En minäkään adventtikirkosta löytänyt. Muualta piti etsiä.
Eikös se totuus ja elämä ennemmin löydy Raamatusta kuin muualta?
Tuomas-kuoma, kirjoituksesi ovat joka kerta kyllä niin just eikä melkein. Se mitä "adventtitotuutena" ihmisparoille tarjotaan, on totuuden vääristymä, ovelassa naamioasussa. Mutta, kuten kirjoitat, kun ihminen kohtaa Hänet, Tien, Totuuden ja Elämän, niin kyllä siinä muilta "totuuksilta" naamiot putoavat kolisten ja niiden alta kierot vääristymät paljastuvat: sokea saa näkönsä Kristus-valossa ja siitä alkaa Elämän tie.
Miten on mahdollista, että jotkut vain lankeavat adventismin valheisiin?
Onko niille adventtikirkon pastorikokelaille opetettu mm. siellä Newbold Gollegessa ovelat niksit, joilla ihminen saadaan sokaistumaan ja antautumaan adventismin pöyristyttäviin ja läpipaistaviin valheisiin? Miksi ylipäätään opiskella adventismia monta vuotta ulkomailla, että sitten pastorikokelas voidaan hyväksyä pastorin virkaan?
Miten mahdollista? Paholaisella on metkuja ja kikkoja, niksejä ja konsteja käytössä - siksi on mahdollista. Valitettavasti. Adventismi on siitä kavala, että se tulee kristinuskon naamari kasvoillaan, mutta sieltä naamarin takaa paljastuukin sitten jos jonkinlaista omaa oppia, jotka ovat ristiriidassa Raamatun kanssa.
Tiedätkös miksi siellä Newboldissa pitää opiskella niin pitkään päästäkseen adventtikirkon vihityksi pastoriksi esim. täällä Suomessa?
Syy on selvä. Ettei se aloitteleva pastorin "renttu" vain erehtyisi kuulemaan Jeesuksen ääntä, vaan vain esim. sitä Ellen Whiten "ääntä" tai vanhemman pastorin ääntä.
Monista Raamatun kohdista kun voisi nuoren pastorin mieleen tulla muitakin versioita kuin mitä adventtikirkon kekushallinto on päättänyt ja lyönyt opillisesti lukkoon. Adventismin aivopesuun ja sokaistumiseen tarvitaan nääs pitempi aika.
Tämä palsta näyttääkin olevan adventti uskovaisten haukkumis ja pilkkaamis palsta, ajattelin kirjoittaa jotain kaunista vuoden päätteeksi, mutta eipä kannata, parempi poistua tälläiselta törkyjen kirjoittajien palstalta.
Miten on vuosi mennyt,oletko päässyt lähemmäksi Jeesusta?
"Tämä palsta näyttääkin olevan adventti uskovaisten haukkumis ja pilkkaamis palsta, ajattelin kirjoittaa jotain kaunista vuoden päätteeksi, mutta eipä kannata, parempi poistua tälläiselta törkyjen kirjoittajien palstalta."
Hyvä kun läksit pois. Palsta parani heti huomattavasti ja sinunkin rikinsavuinen haukuntasi voidaan vetää WC:stä alas kohisten samantein.
Veli kyselee:
"Miten on vuosi mennyt,oletko päässyt lähemmäksi Jeesusta?"
Vuosi meni ja toinen on tulossa.
Jeesusta on turhaa lähestyä. Sama kuin yrittäisi lähestyä joulupukkia ja katteettomia lupauksia. Silloin jos ihminen alkaa tuntemaan jonkun satuolennon läheisyyttä niin silloin on parempi hakeutua ammattiavun piiriin ja jutella "kallon kutistajan" kanssa vakavasta ongelmastaan.