Pintelipatjat

tallityttö

Miten pintelipatjoja käytetään ja miten ne toimii? Minkä kokoisia ne on?
Voiko niitä tehdä itse vaikka fleece kankaasta ja miten? Teko ohje olis kiva. :)
Myös muiden varusteiden teko ohjeita kaipailisin.

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloitinkeskustelun

      Voisko joku vastata?:)

    • Kasiro

      Patjan koko on sellainen että se ylettyy peittämään vuohisen ja siitä ylös polven alle. Se ei siis mene polvinivelen päälle. Leveys niin että se riittää säären ympäri ja tuuman verran päällekkäinkin. Eli eri hevosilla eri kokoiset, suunnilleen neliömäiset tukevat toppakangaskappaleet. Kai niissä jokin vakiokokokin on mutta ne on toisille liian pienet ja toisille liian suuret.

      Meillä ne tehdään toppakankaasta hevoskohtaisesti, mutta kai niitä voi tehdä fleecestäkin, fleece on tosin vähän löysä eikä tue säärtä. Meillä isä käytti niitä ravihevosilla lähinnä jalan suojina kuten muovisia säärisuojia. Ei kait niitä enää monikaan käytä kun on ostosäärisuojat käytössä.

      Suojina käytettäessä patjat kiedotaan säären ympärille niin että se ylettyy kyntyseen asti ( Kyntynen on se kova varpaan jäänne vuohisen takaosassa) mutta ei peitä sitä, ja pinteli kiedotaan tiukasti patjan päälle niin alas että se peittää puoliksi vuohisnivelen, eli nivelen paksuimman kohdan päälle. Patja jää vähän näkyviin pintelin alta. Yläreunasta pinteli jää patjan kanssa samalle tasolle. Näin laittettuna se suojaa hivutukselta ja tukee säärtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5842
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      95
      3327
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe