kannattaa pakkoruotsia, se on suorastaan maanpetturuutta.
TÖRKEÄÄ jos Ipun johto
makkara matti
1564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Miksi tuputat pakkosuomea meille ? Olisi yksi kieli vähemmän jos suomea ei olisi. Aikaa tuhraantuu turhien kielien opetteluun vaikka pitäisi käyttää aivoja ajatteluun. Vaikkapa miettiä itsenäisyyden etuja.
80 % suomalaisista vastustaa pakkoruotsia.
Ipu on tietenkin kansaa vastaan ja eri mieltä. Sama juttu tässä EU-asiassakin: kansa kannatti EU:hun liittymistä, mutta Ipu ei kansan mielipidettä hyväksy.
Ipun aate on antidemokraattisuus eli kommunismi. Kansanäänestyksiä ja kansan mielipidettä Ipu herjaa ja vihaa katkerasti. Mutta onneksi metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan. Myös kansa vihaa Ipua ja antaa sille vaaleista toiseen vain 0,05 % kannatuksen.
Nimimerkille " Kansan puolesta"
N. 80 % Suomalaisista uskoo sokeasti "yleiseen ilmapiiriin " puolue-eliitin ja konstilla millä hyvänsä tuohon eliittiin pyrkivien tuottamaa informaatiota.
Mainitulle eliitille riittää se, että suurin osa kansasta on vihaisia koko systeemille ja heidän kannalta tarpeellinen määrä äänestäjistä jää vaaleissa " nukkuviin"
Tuo 80 % kyllä tietää mitenkä vuosikymmenten varrella äänestäjät ovat luoneet ihmisten vihaisen tilan" tuhotessaan Suomen itsenäisyyden.
He tietävät, että heidän johdollaan on tapahtumassa katastrofaalinne kansakuntamme elintason, sivistyksen, perusturvan, sosiaalistensuhteiden, kulttuurin ja itsenäisten kansainvälisten suhteiden romahtamiseksi.
IPU on ainoa puolue joka selkeästi sanoo " Suomen itsenäisyys on palautettava " Säitä ei epäile kukaan,
Löytäkää se pieni hiukkanen joka erottaa IPUN kaikkien tuntemasta liturgiasta ja äänestäjät:
IPU-lehti tuli minullekin Jouluviikolla, kiitos siitä. Tekstiä on paljon, peruskelut ja informaatio ovat laajasti esitetyt.
IPU on edelleen olemassa, mutta kannatus on puuttunut.
Tässä tilanteessa tulisi puhua kansanäänestyksestä.
"KANSALAISTEN TAHTO"
On oma kansainvälinen itsenäinen valtio.
Kun puolue organisaatio puuttuu.
Tulisi vedota siihen, että parhaat asiantuntijat ovat puolueorganisaatioiden ulkopuolella.
Puoluelaki tulisi poistaa tai ainakin muuttaa niin, että jäsenet kunnissa , väliportaan hallinnoissa ja eduskunnassa voivat pelkäämättä olla päättämässä asioista. Suomi konserni ja EU eivät toteuta jäseniensä valtaa
Nyt me täysi-ikäiset ihmiset vastaamme kaikesta mutta emme tiedä etukäteen mitä meidän vastataksemme päätetään.
Ihmisiä tulisi pyytää kannattamaan ja luomaan uusi Suomen Perustuslaki. Vaalikopissa voi tehdä ratkaisun jo näissä Suomen EU:n eli Euroopan Unionin Suomen aluehallinnon Suomen eduskuntavaaleissa.
Toivon, että IPU kohtaisi äänestäjät joka koituisi kaikkien kansalaistemme onneksi, palauttaisi ihmisille ihmisoikeudet Suomessa ja voisimme olla itsenäisenä valtiona edistämässä omaan kokemukseemme tietoomme sekä kansainvälisesti vielä tunnustettuun etiikkaamme perustuen edistämässä ihmisoikeuksia ja maailman rauhaa koko maanpiirissä
Hyvää Joulua
Nimimerkille " Kansan puolesta"
n. 80 % Suomalaisista uskoo sokeasti "yleisen ilmapiirin " puolue-eliitin ja konstilla millä hyvänsä tuohon eliittiin pyrkivien tuottamaa informaatiota.
Mainitulle eliitille riittää kannatuksensa saamiseksi se, että suurin osa kansasta on vihaisia koko systeemille ja heidän kannalta tarpeellinen määrä äänestäjistä jää vaaleissa " nukkuviin"
Tuo 80 % kyllä tietää mitenkä vuosikymmenten varrella äänestäjät ovat luoneet ihmisten vihaisen tilan" tuhotessaan Suomen itsenäisyyden.
He tietävät, että heidän johdollaan on tapahtumassa katastrofaalinne kansakuntamme romahdus elintason, sivistyksen, perusturvan, sosiaalistensuhteiden, kulttuurin ja itsenäisten kansainvälisten suhteiden romahtamiseksi.
IPU on ainoa puolue joka selkeästi sanoo " Suomen itsenäisyys on palautettava " Säitä ei epäile kukaan,
Ehdotan;'
Löytäkää se pieni hiukkanen joka erottaa IPUN kaikkien tuntemasta liturgiasta äänestäjät:
IPU-lehti tuli minullekin Jouluviikolla; entiselle jäsenelle, yritin vaikuttaa, mutta turhaan.
Puolue on edelleen olemassa ,kannatus puuttuu.
Tässä tilanteessa tulisi puhua kansanäänestyksestä.
"KANSALAISTEN TAHTO"
On oma kansainvälinen itsenäinen valtio. ilmaisu olisi hyvä
kun puolue organisaatio puuttuu.
Tulisi vedota, parhaat asiantuntijat ovat puolueorganisaatioiden ulkopuolella.
Puoluelaki tulisi poistaa tai ainakin muuttaa niin, että kunnissa , väliportaan hallinnoissa ja eduskunnassa luodaan edellytykset jäsenille ohjata ja päättää kaikilla päätöksentekotasoilla
Suomi konserni ja EU eivät toteuta jäseniensä valtaa. ja hyvinvointia, EU-edustaa konsernivaltaa. nyt me täysi-ikäiset ihmiset vastaamme kaikesta mutta emme tiedä etukäteen mitä meidän vastataksemme päätetään.
Ihmisiä tulisi pyytää luomaan ja kannattamaan uutta Suomen Perustuslakia jo näissä Suomen EU:n eli Euroopan Unionin Suomen aluehallinnon Suomen eduskuntavaaleissa.
Toivon, että IPU löytää nyt sen hiukkasen joka koituisi kaikkien kansalaisten hyväksi.
Tämä oli hyvä kirjoitus, oikein tuli hyvä olo.kiitos
Ei ole Suomen varsinainen ongelma tai joku muu vastaava ,niin kuin hyvin tiedetään. Tällaiset asiat voidaan kätevästi ratkaista itsenäisyyspuolueen ajamalla kansanäänestyksellä,eiks vain?
Törkeäksi voi sanoa " makkara mattia"!
Tietääkö matti, että Suomi on kaksikielinen maa.
Perustuslaista " Suomi on kaksikielinen maa suomen kielet ovat Suomenkieli ja Ruotsinkieli"
Niin kauan kuin tuo entisen Itsenäisen Suomen perustuslakiin kuuluva pykälä on vielä EU- hun liittymiseksi sopivaksi muokatussa perustuslaissa ei pakko Ruotsista voisi puhua vaan makkaramatin tulisi toimia perustuslain muuttamisesta niin, että lakipykälä kirjoitetaan uuteen muotoon nyt voimassa olevaan po. lakiin.
Vapaaehtoisesta pakko Ruotsista puhujat tekevät aina jollakin konstilla propagandaa. Useimmiten myöskin ne jotka eivät itse ole opetelleet kieliä joilla pärjäisi täällä meillä asuvien ja täällä vierailevien työssä olevien vierasmaalaisten kanssa.
Puhun yhdellä kielellä. Minulla on vain yksi sellainen. Kaikilla muillakin on näin. Miksi pakottaa jotkut luopumaan kielestään. Kielen katkaisu on kipeä toimitus.Vaatiiko joku nyt venäjän kieltä ruotsin tilalle?
Millä tavalla IPU:n johto on ottanut kantaa ruotsin kielen opiskeluun?
Se suosii venäjää.
Ei Suomi ole kaksikielinen muuta kuin paperilla, sillä eihän 5% vähemmistö tee mistään maasta oikeasti kaksikielistä.
Sitten kannattaa muistaa sekin että aikoinaan kun Suomesta alettiin tehdä virallista kieltä maahan, niin ruotsinkieliset tahot vastustivat asiaa raivokkaasti. Eihän hur.ri eliitti halunnut että Suomi olisi maassa virallinen kieli, koska halusivat jatkaa valtaväestön kyykyttämistä.
IPU taitaa hyväksyä nykyisen kielilain, näin olen käsittänyt,
en tiedä pitääkö paikkansa.
Minä haluan vapaaehtoisen kielivalinnan vaikka IPU:lainen olenkin.
Tämä on kuitenkin pienempi asia eikä vaikuta valintoihini,
sen enempää kuin homoilukaan,kaikkeen on syynsä,
päättäköön siis kansa mitä mieltä on.
Paljon tärkeämpi asia on Suomen itsenäisyys, sitten saamme
päättää noistakin asoista.
Todella paljon tärkeämpi on Suomen itsenäisyys, voimmeko toimia itsenäisen valtion tapaan ja tehdä kansalaisia/ kansakuntaamme hyödyttäviä päätöksiä meidän omat edellytykset huomioiden ? Jos näin ei voida tehdä niin olemme jotain muuta kuin itsenäinen valtio ja siihen on tehtävä korjaus.
IPU:sa näyttää olevan ainakin yksi jalat maassa ja järki päässä oleva henkilö Timo Isosaari,muu porukka on kommunisti myönteistä höttöä,
Tunteet kuumina pakkoruotsista.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014051518305021_uu.shtml?utm_source=leiki&utm_campaign=kontekstuaalinen&utm_medium=posari