Elämä alkaa 40senä !

kaunis veera

Hei kaikki 40set !
Eikö ole ihanaa olla tän ikäinen . Nauttia osaamisestaan , oppimistaan asioista ja rohkeudestaan ilmaista mielipiteitään , vaikkei ne ole samoja kuin muilla, esim. työkavereilla.
Eikö ole ihanaa olla kypsynyt omaksi itsekseen ja nauttia olemassaolostaan ja katsoa turvallisesti eteenpäin elämässä. On hienoa tietää , että on oppinut paljon asioita ja tulee oppimaan vielä paljon uutta ja rohkenee jakaa oppimaansa eteenpäin ja puhua " kokemuksen syvällä rintaäänellä ".
Ihanaa elämää kaikille rohkeille 40lle !!!
Nainen 40

9

838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siru

      3.12. tämähtää 40. Kiitti kannustuksesta:)
      Ihan kiva tosiaan, ettei oo enää esim.
      murkkuikänen, tai muutoin "kokematon ja
      hakusellaan":)

    • ettei elämä ole vielä loppu kuuskymppisenäkään!
      Nyt se vasta mukavaa on!

      • Siru

        Voi että kun näkee ilosia 6-kymppisiä, joitten
        ei tartte hötkyillä enää mihkään.
        Toisaalta, mieleen tulee aina surkeita kokemuksia, että kaikki ei voi siinä iässä
        sairauksien vuoksi olla onnellisia. Musta
        se on väärin, jos niinkin kauan elää!


    • 40 v

      En kyllä tunne samalla tavalla. Olen tiennyt aina mitä olen ja osannut sen myös ilmaista.
      Ei ole tarvinnut elää 40 v. meillyttäen muita.

      • kaunis veera

        Hyvä 40v ,
        hienoa että olet tuntenut itsesi ja ominaisuutesi hyvin. En väitäkään että itse oisin elänyt 40v miellyttäen muita , vaan ehkä olen hitaasti kypsyvä ja hitaammin oppiva kuin sinä . Elämähän tuo itsekunkin eteen erilaisia asioita eri aikaan.
        Osaisitko ja haluisitko kertoa miten olet sinun itsetuntemus tilanteeseen päässyt vai onko se hyvän kasvatuksen tulos?
        Nainen 40


    • niina

      ...kirjoittaa asiat juuri niinkuin ne ovat! 40-kymppisenä nainen on parhaimmillaan!lisäisin vielä kaiken jo sanomasi jatkeeksi kyvyn oppia ja ymmärtää asioita myös "toiselta kantilta". Hienoa! Hyvä Me!

      • kaunis veera

        Niin asioiden näkeminen myös toiselta kantilta , varmaan meinaat miehen , vaatii kyllä sen että on ollut parisuhteessa ennen 35 - 40 ikävuottaan .Muutoin oppii liian itsekkääksi ja käy rankaksi perustaa perhe nelikymppisenä. Täytyy oppia unohtamaan itsensä ja täyttää ensin toisten tarpeet , mies ja lapsi / lapset .
        Mutta me kypsät naisethan opimme ja osaamme auttaa myös nuorempiamme naisystäviämme. Harmi vain että meille on annettu vain tämä yksi elämä opintieksi.
        Mutta säteilkää iloa ja onnea rohkeat 40 naiset.


      • niina
        kaunis veera kirjoitti:

        Niin asioiden näkeminen myös toiselta kantilta , varmaan meinaat miehen , vaatii kyllä sen että on ollut parisuhteessa ennen 35 - 40 ikävuottaan .Muutoin oppii liian itsekkääksi ja käy rankaksi perustaa perhe nelikymppisenä. Täytyy oppia unohtamaan itsensä ja täyttää ensin toisten tarpeet , mies ja lapsi / lapset .
        Mutta me kypsät naisethan opimme ja osaamme auttaa myös nuorempiamme naisystäviämme. Harmi vain että meille on annettu vain tämä yksi elämä opintieksi.
        Mutta säteilkää iloa ja onnea rohkeat 40 naiset.

        tarkoittanut kenenkään; etenkään miehen palvelemista!enkä myöskään sitä että jotenkin tulisi "uhrautua" vaan että tässä iässä osaamme katsoa asioita monelta kantilta ikäänkuin uusin silmin! edelleen hyvä me!!


    • tosi-jorma

      Sillä voin yhtyä ajatukseesi.. Ja ikä luokka 40 on mielestäni mitä parhain.. Niinku mikä muukin.. Vaikka eleleekin yksinään..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      82
      7234
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2228
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1542
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe