Olen alkanut miettiä Eroa. Ja otin selvää niin minulle kannattavinta on että jäisin taloomme asumaan. Eli ottaisin yhteiset loppu lainamme nimiini.100 000€ asuntolainaa. Remonttilainaa on 30 000€ niin en tiedä joutuisinko senkin yksin maksamaan pois. Se raha käytetty yhdessä mm. Meidän häihin.
Olen hoitovapaalla mutta teen myös töitä omassa yrityksessäni välillä. Osaako kukaan sanoa että paljon kuukausi prutto tuloni pitäisi yritykselläni olla jotta saisin lainat omiin nimiini?
Olen hoitovapaalla mutta teen myös töitä omassa yrityksessäni välillä. Osaako kukaan sanoa että paljon kuukausi prutto tuloni pitäisi yritykselläni olla jotta saisin lainat omiin nimiini?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko teillä avioehtoa? Luulenpa, ettei ole. Se tarkoittaa, että omaisuus jaetaan puoliksi ja jos toinen sattuu olemaan varakkaampi, niin joutuu maksamaan tasinkoa köyhemmälle osapuolelle. Jos taas olette varattomia kumpikin (ainoa omaisuus on talo) niin talon arvosta puolet kuuluu miehellesi. Jos vaikka talo maksoi 150.000e ja lainaa jäljellä 100.000e muita luottoja 30.000e, niin ei kyllä taida olla hoitovapaalla ollessa järkeä ottaa noita lainoja kontolleen. Nykyinen myyntihinta ehkä juuri 130.000e, jos asunto sellaisella sijainnilla, että sen joku ylipäätään ostaisi. Pankilla ei ole mitään intressiä siirtää lainaa huonommin tienaavalle osapuolelle, kun laina on myönnetty kahdelle ihmiselle.
Antamillasi tiedoilla on vaikea antaa neuvoja, et kerro talon sijaintia, arvoa, onko avioehto, mahdollista nettopalkkaasi yms..
Remonttilaina käytetty häihin? Hieno homma, se on veronkiertoa jos lainasta saatte korkovähennyksen..Kuulostaa kaiken kaikkiaan siltä, että jos talo myydään, niin lainat nippanappa saadaan maksettua. Suosittelen talon myymistä ja omille tuloille sopivamman asunnon hankkimista sinulle. Miten olisi kerrostaloasunto palveluiden läheltä? Tuollaisen 130.000e lainan hoitamiseen tarvitset yli 2000e NETTOtulot.
Suosittelen, että etsit lähipiiristäsi tai pankista jonkun, joka talousasioista hieman enemmän tietää ja tuumitte hänen kanssaa vaihtoehtoja..
Toinen kirjoittaja tuossa jo ansiokkaasti vastasikin asioihin. Siihen voisi lisätä vielä, että yrittäjän kohdalla merkitystä on myös menneillä tuloilla. Niiden kautta kun voidaan hieman pidemmällä aikavälillä arvioida yrittäjän maksukykyä. Eli jos viimeisen parin vuoden aikana yritystulot ovat olleet aika mitättömät, niin lainan siirtäminen omiin nimiin on jotain hankalan ja mahdottoman väliltä.
Joo unohdin aivan tuon yrittäjästatuksen..eli ei mitään saumaa saada lainaa, yrittäjän tuloja tarkastellaan aika kriittisesti pankissa. Pari tilikautta pitää vissiin esittää, joissa lainaan riittävät tulot ja vielä toimialan tulevaisuudennäkymiä analysoidaan yms.
Muutan neuvoani: vuokra-asunto kerrostalosta voisi sopia tilanteeseesi näin alkuun.. Kysyt pankista mitä pitää tehdä, että saat sitten myöhemmin omistusasunnon hankittua.