Joulun onni

Kaikki on tässä

Lapset ja lapsenlapset kävivät aattoaamuna aamupalalla; itsetehtyjä riisipuuroa, sekahedelmäsoppaa, valmistaikinatorttuja ja kinkkua. Ja vähän kaupasta leipää, juustoja, pähkinöitä ja karkkeja. Siinä koko ruokahössötys, ei todellakaan voi sanoa että rasittaisi nuo hommat.

Lahjoiksi itse haluamiaan, kohtuuhintaisia, ei tarvinnut paljon kierrellä ei pohtia, Prismatavaraa.

Siinä he olivat kaikki, lisällä kyhätyn pitkän pöydän ääressä, vauvaikäisen ja 40 välillä, iloisina juttelivat ja söivät sydämen halusta. Sitten päiväkirkkoon, jonka jälkeen kaikki hajaantuivat, kuka minnekin.

Illalla tunsin sellaista onnea, että ihan hyrisin. Katselin ja kuuntelin jouluohjelmia ja selailin viikkolehteä. Kiitollisuutta tunsin, suurta on elämä.

7

221

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei, nimimerkki Kaikki on tässä. Kiitos kirjoituksestasi. Ihanaa että sait kokea onnentunteen rakkaittesi läsnäolon myötä. Ei hyvänolon tunne ja onni läheisistä tarvitse kovinkaan paljoa, aito läsnäolo riittää.
      Hyvää uutta vuotta sinulle ja perheellesi.

    • Ilon juhla

      Kiitos positiivisesta avauksestasi! Samantyyppinen joulu oli meilläkin. Perinteisiä jouluruokia, koti siivottuna ja koristeltuna jouluun ja läheiset paikalla. Nyt arki on alkanut ja puoliso jo töissä. Itse vielä lomailen.

    • en etsi valtaa loist

      Olen nyt useamman vuoden aikana ostanut laatikot ja rosollit valmiina, ja vain kinkku paistetaan itse. Valmiista taikinasta myös piparit ja tortut, ja juuri muuta ei tarvitakaan. Pöydässä on vain perinteiset perusruuat, eikä joulun valmistelua voi sanoa työlääksi isollekaan joukolle. Onni tulee yhdessäolosta ja tunnelmasta. Viime vuosina on jätetty lahjatkin pois aikuisilta, ja lapsille vain jotain pientä, ja se pelkästään parantaa joulun tunnelmaa. On päästy kaupallisesta lahjahässäkästä ja painopiste siirtynyt joulun alkuperäiseen merkitykseen. Ennen juhla jotenkin lässähti lahjapapereihin ja pakkausten ja tavaroiden paljouteen. Onneksi pystyttiin irtautumaan siitä "perinteestä".

    • wdu58yulsekda89

      Surullista ettei kaikilla voisi olla noin.
      Ei vaan ole...

    • Joulun onni

      No, No, kyllä onnelliseksi voi tulla sellaienenkin jolla ei ole perhettä. Itselläni on työkavereina kolme ikäsinkkua. He ovat tasapainoisia, fiksuja, erinomaisia työkavereita, eikä mitenkään voi päätellä että heiltä jotain puuttuisi.

      • Ilon juhla

        Minullakin on ikisinkku työkaverina, mutten tiedä tarkalleen hänen yksinäisestä joulunvietostaan: kuinka tasapainoinen se on ja tunteeko hän siitä puuttuvan jotakin.


    • kukin tavallaan

      Uskon että joulu voi olla onnentäyteinen tunnelman juhla nyös yksineläjälle, vaikka itse olenkin perheellinen. Aidon joulun löytyminen samoilla periaatteilla kuin edellä on kerrottu, voi toteutua myös yksin tai kaksin ollessa. Kaunis joulupöytä perinteisillä ruuilla, kynttilät, musiikki, rauha... Lahjoja ei tarvita, ei hienoja ruokiakaan, ei isoa sukua ympärille hälisemään. Itse perheellisenä kaipaan jouluun juuri hiljaisuutta ja yksinoloa, ja parhaat hetket ovat öisin toisten nukkuessa, kun saan olla omissa ajatuksissani ja katsella kaunista kuusta ilman että kukaan häiritsee.

      En ollenkaan ajatellut että aloittaja olisi edes tarkoittanut että sinkuilta puuttuu jotain, vaikka aloittaja itse nauttiikin rakkaittensa läsnäolosta. Kukin on onnellinen omalla tavallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      169
      1049
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      842
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      673
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      616
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe