Hieno paikka olla kakolan mäellä!
Lupaan, että siellä tulee mieleen entiset ryyppämiset ja koko Suomen häpäisy!
Toivottavasti hovi-oikeus lisää tuomiota!
Lupaan, että siellä tulee mieleen entiset ryyppämiset ja koko Suomen häpäisy!
Toivottavasti hovi-oikeus lisää tuomiota!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Missä Matti on Suomen häväissyt?
Minusta hän on edelleen maailman paras mäkikotka.
Matti on välillisesti työllistänyt huiman määrän lehtiväkeä antamalla aiheita lööppeihin.
Oman elämänsä hän varmaan on sotkenut ja varmaan häpäissytkin.
Olen tuntenut monta riemun hetkeä Matin voiton päivinä, joten en ymmärrä syytöstä Suomen häpäisemisestä.
Minusta Aatos Erkon pitäisi astua esiin ja hoitaa Matille kunnon hoito vankilan jälkeen.
Perusteluina Matin monet lööpit mitkä ovat myyneet hänen lehtiään ja tuoneet hänelle mammonaa.
Vastuun kantajat esiin! Suorat puheet lehtien palstoille! Kuka kusipää ei pitänyt Matista huolta? Oliko se vaan Aatos? Kuka tällä hommalla rahaa teki?
Matti ei saanut muuta, kun julkisuutta ja viinaa!
...että ei siellä ole mitään hätää.
Ruoka tulee,aamupalat,herätykset.
Jos ei vaan pimahda
Mutta ootappa,kun pääsee avotaloon...silloin käydään kaupoissa,lätkämatseissa,kirppareilla,messuilla,LOMILLA,saa perhetapaamiset 1-5vrk:TA putkeen.
Saa palkkaa työstä,voipa vaikka käydä kursseja/kouluja avolaitoksesta pitäen omalla autolla tms:lla,että hyvin pyyhkii.
Helpompaa siellä on kuin siviilissä ja vieläpä hyvät ruuat.
Että älä lässytä kun et tiedä mitään!!!!!
itse kokenut koko rumban 80 luvulta-2000 luvulle.
Vai että avotalossa kun istuu kakkunsa, pääsee kirppareille,lätkämatseihin,messuille,yms.........Tuo on kyllä täyttä SATUA!!!! Ei se ihan sentään noin mene kuitenkaan. Tietenkin avotalossa on vapaampaa istua tuomiotaan ja voi opiskella yms.. ja jos on ns.luottovanki, voi SILLOIN TÄLLÖIN päästä käymään jossain, mut että jatkuvaa matseissa istumista,kirpparilla/shoppailemassa oloa se ei todellakaan ole!!! Ei sieltä lähdetä shoppailemaan yms...ihan miten huvittaa, niin että taitaa noi kokemuksesi perustua "satukirjoihin!"
Ja noista perhetapaamisista..tuskin kuule Nykänen saan Tapolan muijaa 5 vuorokaudeksi luokseen,älä unta näe.Hoh hoijaa, pitäs ensin tietää sinunkin, mistä kirjoitat, ennen kuin alat neuvomaan miten avotalo toimii!!!Käy ensin istumassa OIKEASTI ja neuvo sitten :))))
.laukaan avovankila esim,joka viikonloppu on jotain ohjelmaa.
Kaupassa käydään tiistaisin jyväskylän prismassa töiden jälkeen.
Perjantaina käydään iltapäivällä laukaan keskustassa kaupassa.
Jypin matseja KÄYDÄÄN KATSOMASSA!
Kirppareilla yms...
Toimihenkilö joka on vanki vie ehdotuksen ylivartijalle,joka yleensä hyväksyy kaikki..
mennään 7-8 hengen bussilla ja laukaalla ei ole vartijoilla vartijapukua.
Ollaan käyty pelailemassa sählyturnauksissa vaellusreissuilla,JOTEN SINÄ PIKKUNILKKI PIDÄ SE PERSEES PIENEMMÄLLÄ,KUN ET TIEDÄ ASIOISTA YHTÄÄN MITÄÄN.
Melkein kaikki toteuttavat tätä (avolaitokset)
Mutta aina on yksi-kaksi henkilökuntaan kuuluvaa mukana.
Paitsi,jos opiskelle tai käy työssä avolaitoksen ulkopuolella.
JOTEN JOS HALUUT NAURAA,NIIN NAURA PARTAASI,MUTTA ÄLÄ POLTA SITÄ.!!!
...ei ole luottovankeja,joten olet ihan pihalla.
Sinne haetaan ..tullaan valituksi tai ei.
Ja ollaan käyty istumassa ja ollaan oltu perhetapaamisissa.
Kaikki toimmi niin esim,vilppulan avolaitos,sulkavan avolaitos,laukaan vankila.
ym...sinähän kokemattomana tiedät...mutta kuule se toimii näin tiedusteleppa ja varmasti vedät puheesi takaisin ja älä lue niitä satukirjojasi liikaa..kohta et usko mihinkään!!
näin se vaan menee.
kukapa ummikko edes tietää,millaiset olot on avolaitoksissa,kyllähän ne poikkeaa toisistaan,mutta olen itsekkin ollut kyseisissä paikoissa ja on käyty kesällä jalkapallo-otteluissa.
Eli näin se on.
Nykänen EI istu avotalossa, eikä sinne oo menossakaan,vaan palailee aikanaan ens vuoden alus Kylmäkoskelle.
Sanokaa sit tääl joku missä kaupas tai matsis ootte nähneet Nykäsen tuomionsa aikana..lukuunottamatta lusimistalon kanttiinia!!!
Paljon melua tyhjästä,mut kyl ei kaikis avotalois tosiaan tollai jutut mee,niinkun esim. Laukaas,eli ei kannata yleistää.
Ei ainakaan ent.Kakolassa,mis Matti nyt lusii..ja tuskin avotaloon pääseekään.
Jankatakaa mitä muuta tahansa,istuttu on,niinku joku sano..vähän vajaat 10 vuotta, et silleen!!!
KUKA ON PUHUNUTKAAN,ET NYKÄNEN OLIS AVOTALOSSA...VAAN SIITÄ MILLAISTA SIEL ON...JA LAUKAASSA ON JUURI NÄIN..TIEDÄN,KOSKA OLIN SIELLÄ VUOSI SITTEN..ET ÄLÄ LÄSSYTÄ MITÄ ET TIEDÄ.
JA VOIHAN MATTI ANOO SINNE EI SE OLE POISSULJETTU,ETTÄ MENEE K.KOSKELLE...OLET LUKENUT LIIKAA MEDIAA!!!!
tainnut istua kivitalossa,kun et tiedä millaista on avotalossa.
"et silleen"älä naurata,ei kaikki hörhöt pääsekkään avotaloon!!!