Ryanairin lento oli törmätä suomalaiskoneeseen Tallinnassa

3+14

11

215

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läheltä piti tilanne

      No tätä se on, koko ryan air on kuin aikapommi tuolla maailman lentokentillä. Joskus vielä räjähtää, lentäjien alipalkkauksen ja siitä johtuvan ammattitaidottomuuden ja virhealttiuden takia.

      • vilo

        ei ne osaa edes englantia.muutaman kerran lentänyt rynkyllä.en enää.


    • Hirveä tilanne

      Oho? Aika paha tilanne kerrassaan ja oli kyllä lähellä aikamoinen pamaus? Miten noin voi käydä? Miksi Ryanair päätti nousta takaisin ilmaan? eikö tuossa ollut omat riskinsä nousta takaisin välittömästi? Kyllä varmasti matkustaja olivat kaikki peloissaan tilanteesta.

      • erggff

        Ei Ryanair päättänyt nousta takaisin ilmaan, vaan lennonjohtaja käski koneen tehdä ylösvedon, kun oli ilman laskeutumislupaa änkenyt laskuun edelliselle koneelle varatulle kiitotielle.


    • raikuliman

      mitä vittua se flybe oli vielä siellä tiellä ??oli ihme ettei se ollut finnairin kone tiellä

      • Jäähyä

        Just niinhän se on raikun pitää päästä ensin, milloin on polttoaine loppu ja muuten vaan vaikka lennonjohto ei ole antanut lupaa, lupakirjat veke.


    • pelottava juttu

      Miten vaarallinen tuo tilanne oikeasti siis oli? Onko täällä porukkaa joka hieman pystyisi asiaa selventämään meille? Käydään kentän pinnassa ja noustaan takaisin ylös, kuulostaa aika hirveältä ja näyttikin tuossa videossa.

      • kdnnzn

        Tilanteessa Ryanairin kone käskettiin tekemään ylösveto lennonjohdon toimesta ja se tehtiin. Suihkumoottoreissa kestää hetken ennen kuin tehoa saadaan ulos, ja kone ehti koskettaa kiitorataa. Mitään vaarallista tuossa ei ollut, toki kun tilanne tulee odottamatta matkustamossa eteen, se herättää hämmennystä. Mutta ihan perusproseduuri ohjaamossa.


    • 8+14

      Joo, tuon tutkinnan tulos on aika mielenkiintoista nähdä. Tallinnan kenttä on niin pieni että lennonjohdon sekoilu tässä tapauksessa ei kuullosta kovin todennäköiseltä.

    • 3plus

      Tuosta oli tullut päivitys jo joulukuussa:

      On Dec 27th 2014 Estonia's Civil Aviation Authority reported that they are aware of the occurrence and have collected data. The data available do not permit to accurately claim the Boeing crew acted outside their clearances, the CAA reasoning that it takes a while for an aircraft to settle in a go-around. The danger of a collision was minimal even if the Boeing had continued the landing. The occurrence therefore was rated an incident and is not being investigated."

      Hiukan ympäripyöreästi sanottu, mutta näköjään lupa oli laskeutua, eikä tuossa ollut eritystä törmäysriskiä, vaikka olisivatkin laskeutuneet. Mutta varmuus tietysti parempi, eli parempi kun nousivat.

      • mdmd

        Flyben ATR oli radan toisessa päässä rullaamassa rullaustielle kun Ryan tuli laskuun toiseen päähän kiitorataan. Törmäysvaaraa ei ollut mutta säännöt sanovat että radan oltava tyhjä laskeutuvalle koneelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      697
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      688
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      135
      608
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      588
    Aihe