Neuvoja ! Panasonic vikatilassa...

Nestori Miikkulainen

Elikkä mökillä sähkölämmitys ja lisänä Panasonic NE - sarjan vekotin. Kuusi viatonta vuotta ja nyt "timer" vilkkuu ja näyttää vikakoodia H 11. Vika on taulukon mukaan "ulkoyksikön ja sisäyksikön kommunikointiongelma". Virrat katkaisin kokonaan useamman kerra, resetoin jne...Kone aloittaa puhalluksen käynnistettäessä, mutta n. minuutin kuluttua menee vikatilaan. Onko Panasonicin ikä nyt tiensä päässä? Kannattaako korvessa sijaitsevalle mökille kutsua huoltomiestä, josko tulee kovinkin kalliiksi. Vaiko hankkia uusi ilp....Sähkönsäästöstä ei voi puhua, jos ilpit ovat kaikki näin lyhytikäsiä tahi vika-alttiita. Malesiassa valmistettu Nordic-laite.

5

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saimaannorppa.

      H11, sisä-/ ulkoyksikön välinen kommunikointiongelma

      Antaa kuulemma ekana aina tuota koodia oli vika mikä tahansa. Mutta kaapelit kannattaa tarkistaa ettei ole rotat jyrsineet tai linnut hakanneet. Mutta ensin sulakkeet pois ettei tule kynsille.

      Kokeile googlella koodilla hakea, tulee paljon tietoa.

      • Nestori Miikkulainen

        Linnut kyllä ovat naputelleet putkistoa. Tokkopa kuitenkaan ovat saaneet vikaa aikaiseksi. Täytyypä katsella niitä kaapeleita seuraavan kerran mökille mentäessä. Oudoksuttaa vain, että mikä kaapeleissa voisi olla, tahi jossain piirilevyssä vikana kun ei näitä laitteita potkita, eikä tönitä ollenkaan. Kiitos kovasti vastauksestasi.


    • Sama vika meillä

      Oli tässä muutama viikko takaperin. Rummutin kevyesti nyrkillä ulkoyksikön putkien ja johtojen kiinnityskohtaa ja se auttoi. Nyt pelaa.

    • ve tykki

      ne sarjan pumppuja ei kannata korjata,he ja ve pumput on sitten parempia

      • Mistä sen

        ostaessaan tietää? Mallit vaihtuvat vuosien varrella. aikalailla arvuuttelua se ilpin osto on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe