Volvo d5 öljyt

jukkaksa

Terve!Onko mielestänne normaalia,että öjy ei mustu vaikka kilom.takana jo 3th?Öljynä olen käyttänyt castrol macnatec 5w40.Yleensä dieselissä mustuu jo muutaman sadan km jälkeen.Kannattaako vaihtaa tyyppiä johonkin pesevämpään?Olen vaihtanut öljyt autoon mulla ollessa 4 kertaa,ja aina sama ilmiö.Vaihdan ne uusiin 10th välein,silloin kyllä jo mustaa.Tietty jotain diesel moottorille tarkoitettua vois kokeilla,mut mitäs jos karstat lähtee liikkeelle,ja tukkii esim.öljykanavat?Autolla aj 400th.V70 d5-02.

8

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-11

      No vaihda ihmeessä johonkin VAG -tuotteeseen jos haluat nokiset öljyt - lisäksi niihin tarvii lisätä öljyä ainakin litra tuhannella kilsalla....2-11

    • zapadapa50

      Just,joo.Siinäpä oli oikein asiantuntijan vastaus kysymykseen...Ei automerkissä mitään vikaa ole,öljymerkissä ehkä.Onko muilla diesel autoissa ollut samoja kokemuksia öljyjen suhteen?Ennen oltiin sitä mieltä,että ompas hyvä öljy,kun ei mustu käytössä,mutta todellisuudessa se on päinvastoin.Jos öljy ei tummu kohtuullisessa ajassa,se ei tee sille annettua tehtävää eli pidä moottoria puhtaana.

    • HaileaPomo

      Oikea vaihtoväli on 20tkm. Silloin ne jo ovat hieman mustuneet

    • vääräöljy

      vaihtoväli 30tkm, 0W30 öljyä suosittaa volvo. miksi käyttää muuta?

    • volvoman11

      Kun oljyt pysyy puhtaana on se merkki siitä että koneen säädöt ovat kunnossa .

    • topolinot

      Ompas kestävä mosa tuo D5, taitaa miljoonan kestää? Kun kybä tonnin ajelee öljyillä!

    • waty

      Itsellä v70 D5 -2005, kohta 400tkm josta 260tkm itse.

      Öljyissä on eroja sekä kulumisen määrässä että pesevyydessä, dieselin kulutuksessa ei huomaa eroa. Tankkaus.com:issa jokainen tankkaus tähän mennessä, eikä kulutuseroja ole syntynyt. (voi katsoa jos ei usko: wrp-697)

      Väri vaihtuu yleensä 2 - 5tkm, riippuu vaihtovälistä. Öljymiesten suositus on 10tkm, max 20tkm ja 30tkm long life perustuu siihen että uutta pitäisi lisätä jokunen litra vaihtovälillä.

      20tkm välillä itsellä pitää lisätä öljyä jos: teboil 2l, Shell 2l, Neste 1l, OKQ8 2l, Motul eka kerta koneessa 6000km ja 2l lisätty. Castrolia kului liikaa... Alkaa noita kilsoja olemaan takana sen verran että olen jo siirtynyt 10tkm vaihtoväliin, ja seuraavaksi takaisin Nesteen öljyyn jos ei sitten enää tarvisi lisätä ollenkaan vaihtovälillä.

      Lisäksi olen käyttänyt X1R:ää koko ajan. Ainoa häiriö ääni moottorista on suihkujen raksutus, mutta en anna sen häiritä kun uudet suihkut niin perkuleen kalliita. Eikä noilla tankkiin sekoitettavilla puhdistusaineilla ole ollut mitään merkitystä.

    • moottorikunnossa

      Eiköhän tuo öljyjen puhtaana pysyminen johdu siitä, että moottori on hyvässä kunnossa ja kunnossa se pysyykin kun vaihdat öljyt 10 tkm välein.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe