Kuluvan vuoden viimeiset riekaleet liehuvat ilmassa. Muistellaanpa mennyttä vuotta.
Mitä kuluneesta vuodesta tällä palstalla jäi erityisesti mieleen?
Mitkä ketjut oli merkityksellisiä nimenomaan siltä kannalta, että niissä oli keskustelua, mielipiteiden yhteentörmäyksiä ja erilaisia näkökantoja mahdollisimman paljon?
vuoden 2014 lähestyessä loppuaan
33
115
Vastaukset
- kateellinen.
Kokouspettämiset ehdoton suosikki. Niin suuri kateus oli tätä pettäjää kohtaan, kun hän oli päässyt pettämään.
- suvaitseva jallukin
Totta on. Oli puoltajia, ymmärtäjiä ja samoin menetelleitä.
Oli vastustajia, oli kateellisia; kateellisuus puettiin useimmiten moraalin tekopyhään viittaan.
Monen suhtautuminen ns. pettämiseen muuttui suvaitsevaksi.
Ketju pysyi pinnalla yli 2 kk. Sekin on ennätyksellistä.
- halpamaista
Ei kai määrä voi laatua korvata? Pettämiseen ei paljoa tarvita.
- halpaakomaista
Varmaan olikin laadukkainta pettäjän elämässä se yhden yön pettäminen. Se varmaan korvasi kymmenien vuosien määrän.
Joidenkin ketjujen pituus on voinut muuttua puisevaksikin, lähes väkisin nostettuna kärkeen, mutta on ollut laatukeskustelujakin mm. perimmäisistä kysymyksistä, luonto, tiede, hupailu, ja joskus vain ihmisyyttä kuvaavia.
Mieleeni on jäänyt ketju, jonka sattumalta avasin. Otsikkona oli Harmaa varis riukuaidalla, ja siinä pohdiskelin riukuaidan kauneutta ja taiteellistakin merkitystä. Mielessäni kävi varmaan Taistelevat metsot taulut.
Palstalaiset ottivat omakseen nuo pohtimani asiat ja koko Suomen luonnon kauneus, järvineen ja muina maisemineen tuli käytyä läpi. Riukuaitakulttuurikin tuli läpi käytyä jopa aidantekokursseja myöten.
Työssä viestiketjussa palstalaiset osoittivat tietonsa ja taitonsa ainutkertaisella tavalla.
Oma osuuteni oli vain muutaman sanan avaus.Niin, se ketjusi toi muistoja monen mieleen :) kauniista maastamme ja käsityötaidosta!
Kaunista oli ulkonakin äsken vielä, puhtaan valkoista, puut koristeellisia ja,...hiljaisuus. Ei autojen eikä ihmisten ääniä missään, valot vain ikkunoissa, kun vaeltelin pienen iltalenkin. Sopivampaa talvisäätä hengittää ei voi toivoakaan, pakkasta ehkä 2-3°- kaapo h
Ns. pettämisketju kyllä menee kaikkien muiden kuluneen vuoden ketjujen yläpuolelle. Se veti puoleensa keskustelijoita.
Aihe oli lisäksi sen verran koskettava ja arkaluontoinen, että monet keskustelijat esiintyivät myös tilapäisillä nikeillä. - kaapo h
Tässä on nyt käsitelty yhtä ja samaa ketjua.joka kieltämättä on hyvin ansioitunut.
On paikallaan syytä mainita myös toinen kolminumeroisen kirjoitusten määrän kerännyt ketju, höpöpuheita-ketjua ,jossa siinäkin mielipiteet leiskuivat laidasta toiseen,kts. http://keskustelu.suomi24.fi/node/12618899Tein huomioni,tämä ketju kulki syysmyöhällä,jolloin aurinkoa ei lliienmälti ollut näkyvissä.Riisuttuhan sitä on paljon,muttei se uskottavuuttaan ole menettänyt.
Kyllä Lorenan*ketju on ylitse muiden ja hän osaa myös kuljettaa ketjua asiallisesti loukkaamatta kenenkään mielipiteitä.
Sitä olen aina ihmetellyt minkätähden kahden ihmisen välinen seksuaalinen kanssakäyminen on moitittavaa.Meille on annettu vietit ja yksi niistä on sukupuolivietti.Sen tyydyttäminen on mielestäni kauneinpia,harmoonisenpia tapahtumia,mitä voi olla,yhtyminen toiseen ihmiseen halusta.
Jos sen prinssin joskus kohtaan,en taatusti pihtaa,sanovat moraalinvartijat mitä tahansa,näin ama ajattelee- luitteko oikein
rituliini_38 kirjoitti:
Tein huomioni,tämä ketju kulki syysmyöhällä,jolloin aurinkoa ei lliienmälti ollut näkyvissä.Riisuttuhan sitä on paljon,muttei se uskottavuuttaan ole menettänyt.
Kyllä Lorenan*ketju on ylitse muiden ja hän osaa myös kuljettaa ketjua asiallisesti loukkaamatta kenenkään mielipiteitä.
Sitä olen aina ihmetellyt minkätähden kahden ihmisen välinen seksuaalinen kanssakäyminen on moitittavaa.Meille on annettu vietit ja yksi niistä on sukupuolivietti.Sen tyydyttäminen on mielestäni kauneinpia,harmoonisenpia tapahtumia,mitä voi olla,yhtyminen toiseen ihmiseen halusta.
Jos sen prinssin joskus kohtaan,en taatusti pihtaa,sanovat moraalinvartijat mitä tahansa,näin ama ajatteleeRituliini, itse olet kertonut ettet avioliitossa ole pettänyt. Olet myös kertonut ettei nykyisen miehesi kanssa ole ollut pitkään aikaan seksiä. Sen ymmärtää jos sinä uutta etsimään lähdet , mutta kun nuoressa perheessä molemmat pettää, siinä jo jokin mättää.
Ei täällä varmaan kukaan seksiä sinänsä pahana tai rumana pidä, päinvastoin. Koko ajan koetetaan asia kääntää niitä vastaan, jotka pitävät uskollisuutta ja puolisoiden välistä seksuaalisuutta kunniassa. Aloittajakin kertoi anteeksi pyytäneensä mieheltään.
Taitaa olla vaan kova halu tirkistellä toisten intiimielämää, siksi se ketju veti niin hyvin ja muutama koettaa saada samoja tunnustuksia tänne esiin lisää. luitteko oikein kirjoitti:
Rituliini, itse olet kertonut ettet avioliitossa ole pettänyt. Olet myös kertonut ettei nykyisen miehesi kanssa ole ollut pitkään aikaan seksiä. Sen ymmärtää jos sinä uutta etsimään lähdet , mutta kun nuoressa perheessä molemmat pettää, siinä jo jokin mättää.
Ei täällä varmaan kukaan seksiä sinänsä pahana tai rumana pidä, päinvastoin. Koko ajan koetetaan asia kääntää niitä vastaan, jotka pitävät uskollisuutta ja puolisoiden välistä seksuaalisuutta kunniassa. Aloittajakin kertoi anteeksi pyytäneensä mieheltään.
Taitaa olla vaan kova halu tirkistellä toisten intiimielämää, siksi se ketju veti niin hyvin ja muutama koettaa saada samoja tunnustuksia tänne esiin lisää.Ei minulla ole oikeutta alkaa moralisoida kenenkään suhdetta.
Olen kertonut omista avioliitoistani,jotka eivät niin auvoisia olleet,mutta omat korteni niissäkin kannoin kekoon,kulissit
säilytin ja lapsille kodin,niinkauan kuin se vain oli mahdollista.
En mitään kunniankruunua halua päähäni,mutta en myöskään
voi alkaa täällä ylituomariksi jos joku tekee vääriä valintoja.
Hän tekee itse valintansa ja so what?
- 3 ..21
Vuodenalun lyhyeksi jäänyt luotsiseikkailu jäi mieleen.
Siinä taisi kirjoittajien määrä vähentyä. - Lorena*
Olen myönteisellä tavalla yllättynytkin valtavasta kiinnostuksesta aloittamaani aiheeseen, pettämisiä ja kokouksia. Sellaista elämä on, yhden kohdalla vakaan tien kulkemista päivästä toiseen, toinen löytää tai kohtaa aivan odottamattomia mutkia elämässä. Hyvä on ja oli iedostaa ettei eksy matkalla tieltään pimeälle sivupolulle jolle kerran on eksynyt, vaan yrittää kulkea kirkkain lyhdyin valaistua tietä.
Ymmärrän hyvin erilaisuuden joka jokaisen henkilökohtaisissa ominaisuuksissa tulee esille, parasta kuitenkin on tuoda erilaiset mielipiteet reilusti esille. Niistä voi oppia lukija varsin paljon mietiskellessä mitähän tuokin kirjoittaja oikein ajattelee.
Ketjua aloittaessani olin täysin tietoinen millaisia reaktioita aihe saattaa palstalle kirjoittajissa aiheuttaa. Monet näkökohdat avarsivat ainakin minun näkökulmaani, vaikkakin olivat täysin vastaisia. Tuli vain todettua, on hyvä että kirjoittajissa on joka lähtöön asennoituvia kirjoittajia, ne voivat antaa ymmärtämystä moniin eri näkökohtiin. Tosin nimittelyt eivät kuuluu hyvän tavan mukaisiin ilmauksiin - varsinkaan se maailman vanhimman ammatin harjoittajaksi nimittely.
Kirjoitellaan, josko löytyi uusia hyviä aiheita elämän eri näkökulmista.- 21 3
On kummaa, että tuollaiseen vuosikymmenten takaisiksi kuvattuihin tapahtumiin takerrutaan, vaikka niillä ei aivan ilmeisesti ole mitään kielteistä vaikutusta kenenkään nykyiseen elämäntilanteeseen.
Kyllähän täällä keskusteluissa yksi jos toinenkin on maininnut omanneensa "lyhytaikaiasia suhteita" näillä 70 -vuosilla. Tuollaiset tunnustukset eivät kuitenkaan ole herättäneet useinkaan edes keskustelua, saati sitten arvostelua..
Tuomiopäivän pasuunat eivät ole soineet eikä kadotukseen joutumista ole julistusta. Ilmiötä on pidetty tässä tapauksessa ymmärrettävänä ja hyväksyttävänä. - vapaa74
21 3 kirjoitti:
On kummaa, että tuollaiseen vuosikymmenten takaisiksi kuvattuihin tapahtumiin takerrutaan, vaikka niillä ei aivan ilmeisesti ole mitään kielteistä vaikutusta kenenkään nykyiseen elämäntilanteeseen.
Kyllähän täällä keskusteluissa yksi jos toinenkin on maininnut omanneensa "lyhytaikaiasia suhteita" näillä 70 -vuosilla. Tuollaiset tunnustukset eivät kuitenkaan ole herättäneet useinkaan edes keskustelua, saati sitten arvostelua..
Tuomiopäivän pasuunat eivät ole soineet eikä kadotukseen joutumista ole julistusta. Ilmiötä on pidetty tässä tapauksessa ymmärrettävänä ja hyväksyttävänä.Voikin kysyä, mikä tarve ajoi aloittajan paljastamaan seikkailujaan.
Nuo olivat nuorehkon aviovaimon työmatkoihin liittyviä yhden yön juttuja, ei 70 ikäisten vapaiden ihmisten lyhytaikaisia suhteita. Eikös hän myös kertonut niitä pyytäneensä anteeksi mieheltään ja sain käsityksen että mieskin oli pettänyt. Eniten keskustelussa ärsytti, että kaikki aiheellinen arvostelu käännettiin kateudeksi. ikään kuin pettäminen olisi jotenkin hienompaa kuin uskollisuus. Onnelliset ihmiset saa kaiken läheisyyden tarpeen avoliitossa, kyllä tuo petos on aina merkki siitä että avioliitosta puuttuu jotain tärkeää.
- vapaa 71v
Pettämisiä ja kokouksia ketju oli hyvä, siinä saivat monet purkaa omaa elämätöntä elämää kaatamalla likasangon aloittajan niskaan.Ilmeisesti saivat siitä huonoon itsetuntoonsa vahvistusta.
Kaikki muuttuu elämässä, harvoin enää pitää paikkansa papin sinetöimä liitto sanoin, kunnes kuolema teidät erottaa. Uudistutaan, sen mukana myös asennoituminen maailman menon mukana. Piispat, papit monet muut julkisuuden henkilöt eroavat tuoosta vaan, hetken kuluttua häly häipyy kauas hiekkaerämaahan. Jokainen vastaa omista askelistaan. - puhdas
Huono omatunto paistoi ketjun aloittajasta, että vielä vuosien jälkeen jaksaa pettämisiään kertoa.
- 11 21
Aivan päin vastoin.
Koska hänellä oli hyvä omatunto, hän rohkeni kertoa omasta elämästään enemmänkin opastukseksi nuoremmille - hehhhheeehh
11 21 kirjoitti:
Aivan päin vastoin.
Koska hänellä oli hyvä omatunto, hän rohkeni kertoa omasta elämästään enemmänkin opastukseksi nuoremmilleTäällähän niitä nuoria opastettavia liikkuu .
- En olisi voinut!
Jotain olisi kuollut kodissamme silloin.
- 21 ... 3
Tuonkin ymmärtää.. Joissakin kodeissa yhteiselämän pohja voi olla sen verran heikko.
Kukin tyylillään
- savosta pöljä kirjoi
On päästy uuteen vuoteen ja kilpailu on ratkaistu .Ei ole juuri ollut erimielisyyksiä vuoden antoisimmasta ketjusta.
Kun täällä ei saa mainostaa, niin todettakoon vain, että ammattiyhdistykset sen otsakkeessa tuli mainituksi ja tulihan liike siinä muutenkin esille, ei mitenkään kielteisessä mielessä.
Saattoi kuitenkin todeta, mistä keskustelu tämän ikäluokan piirissä erityisesti kiinnostaa.
Onnea voittajalle, joka on Lo...a. Hip-hip-huraa!!!!!
Lukijat odottavat häneltä lisää vähintään yhtä antoisia avauksia. - Pettäjäksi alan
tämän palstan kateellisten ja moralistien kauhuksi ja kadehdittavaksi.
Jos ei itse uskalla, pitää vihata rohkeita ja se täällä osataan.
Vanhoja muisteleva, tämä - savosta pöljä kirjoi - on todella jäänyt viestin sanoman pauloihin.
Miksi sitä pitää palata aiheeseen yhä uudelleen, vois jo vaihtaa uusien viestien arvioimiseen.
Vanha on vanhaa, mutta vanhakin voi naida. Vaikka vierasta jos omaa ei ole ja siitähän kateelliset taas saavat vettä puheripuliinsa. - onni asuu
Herättäisköhän kateutta jos vielä yhdessä vuosikymmenten ajan toisistaan nauttivat avioparit alkaisivat kertoa miten lempi leiskuu ja lakanat pöllyää lähes joka päivä. Miten oma puoliso on aina tyydyttänyt kaikki seksihalut ja miten on yhdessä tätä puolta kekseliäästi kehitetty ja miten tänä aamuna viimeksi aamuerektio ihanasti yhdessä käytettiin hyväksi. Taatusti suuri rakkaus ja kunnioitus on kaiken pohjana, ei mikään seikkailun tai näyttämisen tai kostamisen halu.
Asia on vaan kahdenkeskinen ja intiimi, se ei kuulu muille.- ei taia olla.
onni asuu nimimerkille.
Oliko tämä nyt jotain uutta?
Kaikkihan sen tietävät, miksi vielä(kin) siitä kerrot.
Jos minulla olis mies ja kaiiki hyvin, en näillä palstoilla muutenkaan pyörisi, saati kirjoittamassa seksistä! - juuri noin
ei taia olla. kirjoitti:
onni asuu nimimerkille.
Oliko tämä nyt jotain uutta?
Kaikkihan sen tietävät, miksi vielä(kin) siitä kerrot.
Jos minulla olis mies ja kaiiki hyvin, en näillä palstoilla muutenkaan pyörisi, saati kirjoittamassa seksistä!Nyt saatava sääntö ettei aviossa olevat saa kirjoittaa palstalle !!!
- ?++++
juuri noin kirjoitti:
Nyt saatava sääntö ettei aviossa olevat saa kirjoittaa palstalle !!!
juuri noin, miksi ihmeessä pitää kieltää ja kieltoja asettaa?
On tosi lapsellista edes puhua kielloista, jokaiselle puhukoon oma järki mitä kirjoittaa, mista ja mihin.
- MMXV23
Kyllä se kuuluu kaikille silloin kun se levitetään yleiselle palstalle turha moralisoida aihe on monenkin kirjoittajan mielestä arkaluontoinen ja kahden keskinen.
Sama ketkä siihen toimitukseen osaa ottavat paitsi ryhmäseksi, siinä lie useampi pari.
Kehumisen aiheet ovat moninaisia ja puolustajia löytyy.
Minusta avioliittoon menijöillä on perustana seksi siihen vaan sitten kehittyy ympärille kodin rakentaminen, perhe ym ym
On kyllä tietty pointti kuka tekee avauksen, silti on mukava lukea näitä availuja.- MMXV
Pieni lisä kun haluan tuon nikin.
- miinalii
Tuuli tuo, tuuli vie. En muista menneitä, niin tärkeä osa tällä palstalla ei ole elämässäni. Sen muistan, ettei uusista tulokkaista juuri välitetä. Harrastetaan kirjeenvaihtoa tuttujen kesken ja mollataan niitä, jotka eivät petä, joilla on muutakin mielessä kuin yksi ässällä alkava. Ketjun pituudella ei minulle ole merkitystä, pitkät litaniat vastauksina ovat tylsiä.
- 21 ... 3
" ...mollataan niitä, jotka eivät petä, joilla on muutakin mielessä kuin yksi ässällä alkava."
Jos noin on, niin miksi ne "jotka eivät petä" tänne yleensäkään kirjoittelevat?- miinalii
Enpä juuri kirjoittelekaan, ei ole ongelma. Joskus mielipiteeni ilmaisen, kenenkään ei tarvitse olla samaa mieltä, ei kehua, ei moittia. Toiveesi toteutuu siis, mutta kenenkähän tänne toivotaan kirjoittelevan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1364599Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k783333- 1061628
Työeläkeloisinnan kulut vuonna 2025 peräti 37,3 mrd. euroa
Johon palkansaailta varastettiin 28,2 mrd. euroa, mikä on 3/4. Jokaisen palkansaajan palkkasummasta varastetaan noin 1/221491- 901479
- 102977
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka20847- 74844
- 44763
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?112723