Tuleeko siitä mitään? Elämä hänen kanssaan on ruusuilla tanssimista ja toisena hetkenä yhtä helvettiä. Suhteessamme ei ole luottamusta,hän on jäänyt usesmman kerran valheesta kiini,joka minua niin satuttaa. Häntä ei satu,omatunto on kuulemma jossain syvällä ettei siinä tunnu mikään. Ei hän ole pettänyt,niin hän sanoo. Uskon sen,koska eihän mulla ole muuta vaihtoehtoa kuin uskoa. Ei hän ole ainakaan jäänyt kiini siitä. On pettänyt aikaisemmissa suhteissa ja ei ole tuntunut missään. Ei hän mielestäni ole 100% narsisti. Hän ei käyttäydy tyrannimaisesti,ei arvostele minua,ihana perheen isä. Hän ei halua satuttaa minua,siksi hän valehtelee. Tietää varsin hyvin,että valehtelu sattuu vielä enemmän. Luvannut lähteä terapiaan,koska haluaisi meidän parisuhteen onnistyvan. Luvannut useammankin kerran. Nyt olen vaatinut sanoja teoksi. Hän haluaa muuttua. Niin hän ainakin väittää. Onko siitä terapiasta mitään hyötyä? Vikaa löytyy varmasti myös minusta. Itseasiassa mieheni sanoo,ettei minussa mitää vikaa ole. Mielestäni epäonnistuneeseen parisuhteeseen kuitenkin tarvitaan kaksi. Ei vaan kohta enää pää kestä tätä...
pariterapiaan narsistin kanssa
9
314
Vastaukset
- Laita keskusteluhak.
Laita keskusteluhakuun: Ei ollut normaali
Saat todella paljon hyvää viitettä ihan samanlaiseen kysymykseen.
Haku löytyy aukeaman oikeasta reunasta, sininen palkki. - Laita viestiä, mitä
Laita viestiä, mitä ajattelet siitä toisesta kirjoittajasta. Kuulisin (lukisin) mielelläni kommenttisi. Niin samanlaiset kysymykset teillä.
- Niin vielä laitan,
Niin vielä laitan, että toivottavasti löydät. Ei ollut normaali on siis nimimerkki, joka joskus kirjoitti tänne. Haulla tulee ensin paljon muuta, mutta sitten on hyvä valikoima hänen nimimerkillään kirjoitettua. Kannattaa aloittaa lukeminen vanhemmasta päästä.
Toivottavasti löytyy :)
- Vastuu Sinulla
Lue myös linkki: Sossu hyväksyy lapseen kohdistuvan väkivallan narsistilta
Linkissä on osviittaa siitä, minkälaiseen liemeen pahimmillaan voi joutua narsistin kanssa. (Ainakin linkin otsakkeessa sanotaan miehen olevan narsisti)
Nyt, tällä hetkellä, juuri sinä. JUURI SINÄ. Älä kierrä ajatusta mitenkään. Juuri tällä hetkellä SINÄ olet vastuussa siitä, mitä tulee tapahtumaan.
Jos kerran tiedät, että miehesi on narsisti, niin tiedät myös minne olette menossa. Sinulla on riittävästi tietoa. Mutta liikuttaako tietosi sinua? Sinua, joka olet vastuussa OMISTA VALINNOISTASI. Sinä, juuri sinä. - Ei ollut normaali
Minulla tosiaan meni narsistin kanssa pariterapia niin että hän selitti siellä asiat niin että olin ymmärtänyt väärin tai tietyt asiat oli vaan vitsejä. En halunnut mennä sinne enää uudestaan. Myöhemmin tämä tyyppi hakeutui itse psykiatrille koska olin sanonut hänen raivostumiskohtauksensa olevan sairasta. Hän sai diagnoosin impulssi-kontrollihäiriö ja sai lääkkeet tähän. En vaan enää sitten jaksanut uskoa että kolme pilleriä päivässä muuttaisi ihmistä kuitenkaan niin paljoa. Ehkä tuon raivostumisherkkyyden mutta entä muut asiat?
- kjgglyut
ei pidä olla niin ärsyttävä
- jklhjokl
joko kyllästyit niihin tukihenkilöihin?
- Anonyymi
Hei, jos on impulssi kontrolli häiriö on paljon raivoa kuohuu pinnan alla ja voi räjähtää pienestäkin.
- Anonyymi
Silloin kun luottamus puuttuu suhteesta niin se suhde on tuomittu onnettomaksi . Tiedön että usein nämä valehtelijat ovat löytäneet tien valehteluun jo lapsena. Ja huomanneet etteivät edes epäile mitä hän keksii.
Joten pelko asioista on saanut heidät valehtelemaan siksi esiintyvät kilttinä ihmisinä aikuisenakin , vaan eivät vi Oi olla ilman valeita siten korostavat huonon itsetuntonsa vuoksi valheilla asioita .
Itse jätin kiltin valehtelijan pitkän suhteen jälkeen . Ajattelin että nyt tai ei koskaan .
Ottaa toki aikansa itselläkin uskoa niihin uusiin ihmisiin koska on elänyt valehtelijan kanssa. Mutta vähitellen alkaa luottamaan siihen että kypsät itsensä tuntevat ihmiset eivät tarvitse valheita .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275504
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263407Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222413Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202390- 442230
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205