Tammikuu 2015 ajankohtaista

Mitä nyt onkaan ajankohtaisena:

- Varhaiskasvatuslaki, uskontokasvatus poistuu lakisääteisistä tehtävistä? HE annettu, ehtiikö valiokunta käsitellä?

- Valat:
Todistajan valan poistuminen, lakivaliokunnassa.
Tuomarin valan poistuminen, ehtiikö HE tulla?
Virkavala, vaikuttaako va-liiton lausunto kun ao. lakia säädetään?

- Rikosseuraamusviraston ohjeet, va-liitto antanut lausunnon.

Teoriassa lisäksi:

- Vahvistaako Tasavallan presidentti tasa-arvoisen avioliittolain? Vahvistaa, koska on jo ilmoittanut niin tekevänsä. Nostaako vielä julkista keskustelua?

- Muuttuuko evlut kirkon yhteisövero-osuus suoraksi valtionrahoitukseksi? Muuttuu, koska valiokunnan yksimielinen mietintö on pohjana. Täysistunnon vahvistus vielä puuttuu.

Mikä ratkesi joulukuussa:

- Katsomusaineiden opetusryhmän minimikoon nosto, ET-opetuksen mahdollinen avaaminen sen yhteydessä. Ei muutoksia, valiokunta keskeytti asian käsittelyn.

- Pienuskontojen valtiontuki on 200 150 tuhatta, valiokunnan viime hetken lisäyksen jälkeen.

Oliko vielä jotain muuta? Em. asioista on jo omia keskusteluketjujaan, yritän tähän saada koosteen siitä mikä nyt on ajankohtaista.

9

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et-opelta

      Tammikuu on erityisen tärkeä koulujen elämänkatsomustiedon (ET) oppilasmäärien kehityksen kannalta, sillä elokuussa peruskoulun eka luokalla aloitavat ilmoitetaan kouluun tammikussa tai jossain aivan helmikuun alussa. Info-tilaisuuksia huoltajille järjestettään tammikuussa.

      ET:oon oikeutettuja oppilaita pyritään monissa kouluissa suorastaan taivuttelemaan tai houkuttelemaan valitsemaan lapselle katsomusaineeksi ET:n sijaan luterilainen "oma uskonto". Huoltajille pidetyissä infotilaisuuksissa saattaan kertoa jo virheellistä tietoa, että ET-opetusryhmää ei ole tai ei ole tulossa, joten olisi parempi vain mukautua enemmistön uskonnonopetukseen.

      Tosiasiassa, jos vanhemmat eivät ilmoita lasta pois ET:stä, opetus kuitenkin toteutetaan, ja mitä enemmän oppilaita on, sitä parempi on sen asema lukujärjestyksessä, vaikkakin myös pienemmissä opetusryhmissä olevia pitää kouluissa ja kunnissa kohdella yhdenvertaisesti ja syrjimättä.

      Et-opetus.fi -sivustolla http://et-opetus.fi/ on tulostettavissa materiaalia ET-opetuksesta, ks. http://et-opetus.fi/et/esittelymateriaalit

      • Et-opelta

        Et-opetuksen asemaa vahvistaisi myös, jos monet nyt vuonna 2014 kirkosta eronneet (tai vielä eroavat) erottaisivat myös lapsensa kirkosta ja ilmoittaisivat kouluihin, että lapsi tai nuori siirtyy uskonnonopetuksesta ET-opetukseen.

        Tällaisen vaihdon voisi opetuksen ja oppimisen kannalta aivan erinomaisesti tehdä myös nyt eli kesken lukuvuotta eli kevätlukukauden alussa ja myös sen alkupuolella.

        Onpa allekirjoittanen ET-ryhmään joskus siirtynyt oppilas myös huhtikussa, ja sekin onnistui. Kyseessä oli 8. luokan oppilas. (Ehkä 9.luokan oppilaan päättötodistuksen arvosnan kanssa olisi hieman haastetta, jos vaihto olisi tehty vasta huhtikuun alussa.)


    • Kirkon jäsenmäärä tippuu alle 4 000 000 henkilön. Uskovaisten määrä kirkossa todennäköisesti lisääntyy, joka väkisinkin tulee johtamaan kirkon konservatiivistymiseen (onkohan tuo suomea ;-) Tämä puolestaan entisestään kasvattanee kirkosta eroamisia.

      • Valitan, mutta ei kyllä tammikuussa satu. Tai sitten tarvittaisiin Räsäselle oma TV-show prime time -aikaan.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Valitan, mutta ei kyllä tammikuussa satu. Tai sitten tarvittaisiin Räsäselle oma TV-show prime time -aikaan.

        No joo, ei varmaan vielä tammikuussa. Mutta ensi vuonna kumminkin ;-)


      • 1 + 2

        "Uskovaisten määrä kirkossa todennäköisesti lisääntyy,..."

        No tuskin sentään, mutta varmaan niitten osuus...


      • 1 + 2 kirjoitti:

        "Uskovaisten määrä kirkossa todennäköisesti lisääntyy,..."

        No tuskin sentään, mutta varmaan niitten osuus...

        Joo, siis tätä tietenkin tarkoitin, uskovaisten määrä suhteessa tapakristittyihin lisääntyy. Kiitos oikaisusta ;-)


    • Tasavallan presidentti allekirjoittaa lain tasa-arvoisesta avioliittolaista mahdollisesti tämän kuun aikana. Voi mennä myös helmikuun alkuun.

      Se tarkoittanee ainakin pientä kirkostaeroamispiikkiä.

    • Hallitus esittää, että hallinto-oikeuksistakin poistetaan todistajanvala. Hyvä näin, selvä tahto on poistaa kaikki valat oikeudenkäynneistä.

      Virkavalan suhteen eilen merkittiin va-liiton lausunto tiedoksi. Valmistava keskustelu on huomenna, mutta se voi tarkoittaa jo ratkaisua.

      Evlut kirkon rahoituksen muutos on tänään 1. käsittelyssä täysistunnossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4830
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3012
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      32
      1575
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1021
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      999
    Aihe