YLEISLAKKOON TOVERIT!

Nyt on tullut viimeinkin aika laittaa porvarit ja optio herrat ojennukseen...Nyt on aika näyttää todellista joukkovoimaa...Nyt kun on saatu kunnon lakko aikaan niin rohkeasti vaan sitä laajentamaan yleislakoksi. Ei porvari ennen usko ellei sille laita joskus kunnolla luuta kurkkuun. Vuosikausia työläisiä on kyykytetty ja nöyryytetty aivan mielipuolisesti ja sama hymistely on vaan jatkunut työntekijäpuolelta...Aina riittää herrojen perseennuolijoita ja muita ruskeakielisiä,jotka herroja miellyttääkseen ovat valmiita hyväksymään työntekijäpuolelle epäedullisia työehtoja...Nyt vaan Suomi jumiin muutamaksi viikoksi ja yleilakko pystyyn todellakin.
13767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

haista sinä harakan paska....moinen viisas

Äänestä

Kapitalisteihin, jotka riistävät toisia ihan vain huvikseen rahanhimossa ja karmeessa ahneudessaan, tehoaa vain rahan kieli.

Ihmisarvo tai eettinen käytäntö tai moraalinen ja vastuullinen kestävän kehityksen mukainen liiketoiminta ei heitä kiinnosta pätkääkään.
Sinne juostaan missä saa sentinkin enemmän voittoa ja jätetään oman maan kansalaiset työttömiksi.


Veroja yritykset eivät maksa milloinkaan, hehän antavat työtä ja katsovat että se riittää kun työläiset maksavat veroja heidän edestäänkin.
Nämä valtion ja kuntien hyväksikäyttäjät ovat aina vain ottamassa yhteisistä varoista niin paljon kuin mahdollista on saada vaikka heidän voittonsa olisivat kuinka suuret tahansa.

He kuuntelevat vasta kun alkavat menettää RAHAA.
Näitä loisia vastaan auttaa vain LAKKO.
SE PUREE, ei mikään muu.
Ja kunnon lakko, niin että varmasti tuntevat nahoissaan, ei mikään lässynlässyn parin päivän ilmiö.

Äänestä
  • Nää viestit osoittaa selvästi työläisluokan ajattelumaailman tason. Työnantajan oikeudet on Suomessa poljettu muutenkin niin maan rakoon että yrittäjien pitäisi pistää tällaisessa kova kovaa vastaan. Laittomassa lakossa oleville työntekijöille pitäisi antaa saman tien lähtöpassit ja hakea virosta motivoituneitä työläisiä, joita Suomesta tuntuu olevan turha etsiä.
    Ja yrityksethän nimenomaan maksavat siitä kovan hinnan veroina että toimivat suomessa. Nimenomaan yritysverotulot ovat suuri osa valtion vuotuisista tuloista.
    Yrittäjä tekee tottakai niin kuin on taloudellista, suomalaisessa sosiaalivaltiossa yrittäjä on niin ahtaalla, että jostain se raha on otettava että toiminta saadaan pyörimään.

    Äänestä

Oikein! Nyky-yhteiskunta kaipaa muutenkin tiettyä kurinpalautusta. Herrat v---uilevat ja isottelevat rehtiä työtä tekevälle kansalle minkä ehtivät, ja kaikki vain hymistelevät heidän sanomisilleen. Vi--u, ei täältä kaikki työ voi ikinä kadota mihinkään Kiinaan, ei muuta kuin aisoja tälle helvetilliselle uusliberalismin aallolle, se on juurikin nykyajan "taistolaisuutta". Ei tunnu kapitalistien röyhkeydellä olevan mitään rajaa!

Äänestä

KAIKKIEN MAIDEN POLKUPYÖRÄILIJÄT, AJAKAA YHTEEN! Sorrettujen puolesta, heikkoja vastaan!!

Äänestä

Samapa tuo, kiittämättömät hurskastelijat. Jaetaan maa kahtia, ja työläiset saavat valita kumman puolen ottavat haltuunsa ja perustavat sinne ihanneyhteiskuntansa. Siellä ei tarvi nuolla kenenkään persettä ja rahakin kasvaa puissa. Jokaiselle tarpeen mukaan. Työnantajistakaan ei ole harmia.

Ps. Markkinataloudessa vain kuluttajat, siis myös työntekijät voivat vaikuttaa ympäristöasioihin omien ostostensa kautta. Työnantaja myy sitä, mikä menee parhaiten kaupaksi, muuten ihmiset äänestävät hänet lompakollaan ulos markkinoilta. Kuinka moni työläinen ostaa mieluummin kalliimpia ja eettisesti tuotettuja tuotteita, kuin halvempia tuotteita. Olen havainnut, että tässä asiassa myös TYÖLÄISET ovat ahneita paskiaisia, eli halvin (ja eniten riistolla tuotettu) tavara loppuu hyllystä aina ensimmäisenä. Eli jään mielenkiinnolla odottamaan tätä työläisten ihanneyhteiskuntaa.

Äänestä

Tiedättekö mistä tämä lakko oikeesti johtuu?
Kommunistit tekevät uutta tuloaan. Yrittävät saada vallankumousta aikaan. Minusta olisi hyvä jos kommaridösäkuskien vaatimuksiin ei suostuttaisi. Antaa lakon jatkua mielummin kuin suostutaan kommareiden vaatimuksiin!

Äänestä

Saatanan kommunistit!
Pistetään vaan yleislakko pystyyn me kyllä pärjätään, mutta pärjäättekö te?
Pannaan kaikki seis. Liikenne, teollisuus alas, voimalaitokset alas, vedenjakelu seis, ihan kaikki viimeistä R-kioskia ja kaukolämpö keskusta myöten. Ja pidetään sitä sitten vähintään 2 viikkoa eikä livetä ruodusta.

Äänestä
  • Viestisi " me kyllä pärjätään, mutta pärjäättekö te?" osoittaa hyvin ajattelutapaasi. Toivottavasti opit tai joku/jokin opettaa sinut joskus ajattelemaan muitakin kuin itseäsi.

    Äänestä

  • Tällä palstalla kun näköjään viljellään näitä vanhoja sanontoja, niin lisäänpä minäkin vanhan sanonnan eli

    "Kapitalismi johtaa kommunismiin".

    Äänestä

  • kokeillaan kuinka kauan lakkolaisilla kestää perse merivettä.. ei muuta kuin kaikki lakkoon jonka jälkeen jaetaan työpaikat uusiksi, oispahan ainakin työttömiä kommareita sen jälkeen.

    Äänestä

yrittäjksi on mökinukollakin oikeus.. vaan eipä taida paskajalka uskaltaa edes yrittää.. mene yrittään sinullakin on oikeus porvariksi.

Äänestä
  • Jos sinä oletkin yrittäjä, ei muiden ole pakko astua samaan paskaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökinukko kirjoitti:

Nyt on tullut viimeinkin aika laittaa porvarit ja optio herrat ojennukseen...Nyt on aika näyttää todellista joukkovoimaa...Nyt kun on saatu kunnon lakko aikaan niin rohkeasti vaan sitä laajentamaan yleislakoksi. Ei porvari ennen usko ellei sille laita joskus kunnolla luuta kurkkuun. Vuosikausia työläisiä on kyykytetty ja nöyryytetty aivan mielipuolisesti ja sama hymistely on vaan jatkunut työntekijäpuolelta...Aina riittää herrojen perseennuolijoita ja muita ruskeakielisiä,jotka herroja miellyttääkseen ovat valmiita hyväksymään työntekijäpuolelle epäedullisia työehtoja...Nyt vaan Suomi jumiin muutamaksi viikoksi ja yleilakko pystyyn todellakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu