omenakotilon "kuori"

inne

Heips!ois kysyttävää,ostin n.kuukausi sitten omppukotilo,ja sil nyt on ruvennu ihan kunnolla halkeilemaan se kuori siitä edestä..mikä vikana?
Kuulin jostain et niille vois antaa jotain kalkkitabuja?onko tää humpuukia? se kyl liikkuu tosi paljon ja syö mitä eteen yulee.ja mistä muuten tietää etää onko kyseessä naaras vai koiras kotilo?vai tietääkö mistään?kiitoksia jo etukäteen,jos joku kehtaisi vastat

4

475

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erika

      Omenakotilon kuori halkeilee jos se vedessä ei ole tarpeeksi kalkkia. Veteen voi laittaa esim. keitetyn kananmunan kuorta (olen kuullut). Kannattaa varmaan käydä kysymässä eläinkaupasta kalkkitabletteja..

      Omenakotilo ei periaatteessa ole uros eikä naaras tai siis tavallaan se on sekä että, koska kotilo pystyy muuttamaan sukupuolta tarpeen tullessa. Esim. jos altaassa on ennestään naaras ja sitten altaaseen tulee toinen naaras, niin jompikumpi vaihtaa sukupuolta, jotta ne pystyy lisääntymään. Omenakotilo ei kuitenkaan pysty lisääntymään yksin toisin kuin eräät kotilot.

      • inne

        Kiitos vastauksesta...


    • Zuuls

      Kotilon altaassa pitää aina olla vähintään yksi kalkkikivi. Eläinkaupasta saa kalkkikiven ostetuksi (ei siis mitään tabletteja vaan ihan kivi), jos kalkkia ei ole ei kuori pysty kasvamaan ja kehittymään vaan alkaa haljeta.

      Sukupuolta on kovin vaikea tunnistaa ja pallokotilo (omenakotiloa ei ole olemassa) ei ole kaksineuvoinen kuten monet muut kotilot ovat. Yleensä huomaat sukupuolen vain, jos on esim. 2 kotiloa ja toinen niistä munii.

      Se, että toisen kotilon ostaminen saisi munimaan toisen ei pidä paikkaansa (paitsi, jos satut ostamaan koiraan), koska itsellänikin on näitä ja nyt kaikki ovat naaraspuoleisia tällähetkellä, vaikka lukumääränä pallokotiloita onkin 5kpl. Tosin, kun ostan taas lisää voi joukkoon eksyäkkin koiras, mutta nämä ovat kaikki naaraspuoleisia. :)

      Toiv. selvensi edes vähän. :)

      • inne

        vastauksesta.selvensit asiaa=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe