Suzuki TS125R

Enduro

on pyörä (vm-89) ja kysyisin, koska en tunne tekniikkaa,
jos joku tietäisi, mikä merkitys on sylinterin kyljessä
olevalla sähkömoottorikäyttöisellä ja sylinteriin vaikuttavalla
laitteella (läppä). Ko. laite vaikuttaa jollakin tavalla
pakokaasujen ulostuloon ? Kiitos vastauksista.

3

2212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesa

      Kyseinen laite on pakoaukonsäädin, joka säätelee pakoaukon kokoa kierrosluvun mukaan. Pienillä kierroksilla pitää pakoaukkoa pienemmällä ja isoilla kierroksilla isona. Ei toimi portaattomasti, vaan on mallikohtaista millä kierroksilla laite toimii.

      Laitteella on todella huomattava merkitys tehoalueeseen. Jos pakoaukko olisi koko ajan täysin auki, olisi teho ja vääntö alakierroksilla täysin hukassa.

      Kannattaa pitää kunnossa, putsata ja huoltaa, nimenomaan suzukin malleissa, (rgf, tsr) herkästi rikkuvaa tavaraa ja maksaa paljon. (muutama sata €)

      • suitsa92

        itselläni kyseinen rompe hajosi suzukin ts125 r:stä. noh kevyesti viilattu pytty ku paikallaan ja isompi kaasari niin kyllä niitä alavääntöjäki löytyy. mutta ts:än vakiovälit on ihan mihinkä vain ajoon, ilman säätimiä, aivan liian raskaat. jos säädintä ei halua ostaa uutta ja vanha on levinnyt, eikä jaksa mennä minnekkään niin välitysten vaihdolla saa niinsanotusti vääntöjä takaisin. itse lyhensin välityksiä 15-50 ---> 12-57 kulkee edelleen yli 120 ja väkipakolla keulaa nostaa kun antaa kunnolla happea :)


      • jaris 34

        Minkälaistä huoltoa toi PA-säädin tarvii ?Pitääkö karstat putsata ?Jos ei toimi niin ottaako ylikierroksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe