Laadun parannusko?

MB:n on alettu ostaa Dacialta moottoreita. Toki pikkupaku on kokonaan ja Renault. Tälläkö saadaan laatua nostettua?
15133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ostat vaan niitä laadukkaampia Mersuja ja jätät noi väliin. Halvalla kun saa halpaa. pas...kaa. Mersu tekee noita, koska tyhmät niitä haluavat. Vähän viisaammat halauavat Mersulta jotain ihan muuta.

Äänestä
  • Ei enää rellumersua ajelen vähä tukevammalla merkillä eli skodalka paljon parempi kuin ruosteinen mersu

    Äänestä

  • Luki. kirjoitti:

    Ei enää rellumersua ajelen vähä tukevammalla merkillä eli skodalka paljon parempi kuin ruosteinen mersu

    Jos Skodasi on mielestäsi sinulle hyvä auto, niin asiahan on sitten sinun osaltasi kunnossa.

    Ruosteeton Mersu on minun mieleiseni auto, joten myös minä olen valintaani tyytyväinen.

    Aivan sinun tavoin, myöskään minä en ostaisi ruosteista Mersua, enkä Mercedes Kangoota tai Renapult-Benziä ollenkaan. Ymmärrän silti, miksi isoihin autoihin keskittynyt valmistaja ei löydä omasta valikoimastaan kaikkein pienimpiä moottoreita.

    Mehän olemme näköjään autoista täysin samaa mieltä, joten oliko tämä nyt tässä?

    Äänestä

  • Luki. kirjoitti:

    Ei enää rellumersua ajelen vähä tukevammalla merkillä eli skodalka paljon parempi kuin ruosteinen mersu

    No ei ole taaskaan oikea luki joka tuonne on laitettu potaskaa kirjoittamaan,vai että skoda,ww kuraa en ota edes ilman,pas-kimmat rottelot maanpäällä.

    Äänestä

Skodalka varmaan onkin hyvä itäauto. Saattaa olla jopa samaa laatua kuin kuuluisa Jalta, ympäristöystävällinen biohajoava auto, muisto neuvostoliiton parhailta päiviltä.

Äänestä

Taitaa Daciakin viitata tuonne itään, myös Marokkoon. Aika idässä MB:ä kootaan/valmistetaan. Näin vertaillen on Tsekki aika lännessä. Suomihan on itäautojen kotimaa kokoonpanon osalta. Autojahan täällä ei valmisteta.

Äänestä
  • On Suomessa auto tehty, muistaakseni kyläseppä Etelä-Suomesta. Koskenkorva on nimi tai "merkki". Auto on tällä hetkellä museossa.

    Äänestä

  • pohjolan auto kirjoitti:

    On Suomessa auto tehty, muistaakseni kyläseppä Etelä-Suomesta. Koskenkorva on nimi tai "merkki". Auto on tällä hetkellä museossa.

    Suomessa valmistetun auto merkki on Korvensuu. Ko autoon vain sähkölaitteet ja renkaat on ostettu valmiina, muut osat on tehty itse. Saabit. Talbotit, Mersut, Ladat, VW:t, Porschet, Opelit ym. ovat vain täällä koottuja.

    Äänestä

Itä ja itä, mitä sitten? Etelä- Korea ja Kiina lopulta vetävät pidemmän korren kilpailussa laadussa. Ja markkinaosuuksissa. Puhumattakaan hinta/laatu suhteesta.... Nyt jo isossa maailmassa on liikenteessä paljon Korealaisia luxusautoja, joita ei Eurooppaan juurikaan ole tuotu, vielä....! Hinnaltaan eivät ole vastaavia euroautoja halvempia, mutta täydellisempiä ja hienompia kyllä.

Äänestä

Canadassa arvostetaan Kia K9 korkeammalle kuin BMW 7 tai MB ässät. Eikä aiheetta!

Äänestä

Joku arvostaa Skodaa, joku Daciaa ja joku jopa Kiaa. Itsekullakin lienee ristinsä kannettavaksi. Pääasia kuitenkin, että ovat valintaansa tyytyväisiä.

Sitä mä vaan ihmettelen suuresti, että miksi ne kiukuttelevat pahaa oloaan täällä Mersu puolella. Ettei vaan sittenkin kiinnostaisi Mersu enemmän, mutta sosioekoniminen valinnanmahdollisuus ei haavetta tue. Siksi kai katkerat kommentit täällä.

Äänestä

Katkerat kommentit???? Missä täällä? Ei ainakaan tässä keskusteluketjussa ole katkeruutta havaittavissa. Fantasiaa on toteamus tuokin, ettei normaaleilla ihmisillä olisi ekonomisesti mahdollisuutta mersuun. Totuus kuitenkin lienee, ettei ole tarvetta, eikä mielenkiintoakaan. Itsellänikään ei autoa olisi, mutta asuinmaani on rakennettu siten, ettei ilman autoa eläminen olisi helppoa. Jopa jalkakäytävät pitää laskea parempien alueiden ylellisyydeksi. Ketjussa aiemmin yhdistät auton ja järjen yhteyden. Siinäkin olet osittain hakoteillä. Järki ja tunne ovat kyllä usein korvien välissä sotatilassa keskenään. Yksinkertaisimmilla aina tunne voittaa. Ja surkeinta tässä on, että mihin hintaan hyvänsä. Kaikesta huolimatta, pää pystyyn vaan ja Hyvää Uutta Vuotta sinullekin!

Äänestä

Joku luulee, että Mersussa käytetään joitain Dacian ja Renaultin
ala-arvoisia sekundaosia ja moottoreita. Ei tule toteutumaan ikinä, luulette ja mustamaalaatte vain maailman parhaita autoja.

Äänestä
  • Yeeees nyt päästään näistä cdi pommikoneista, puskemaan konetta ei oo taidettu koskaan valmistaakkaan.

    Äänestä

???????????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marokkomotor kirjoitti:

MB:n on alettu ostaa Dacialta moottoreita. Toki pikkupaku on kokonaan ja Renault. Tälläkö saadaan laatua nostettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu