Menenkö magneettikuvaan näillä oireilla?

Ms.

Kertokaa viisaammat miten näihin oireisiin pitäisi suhtautua. Minulla on jo vuosia ollut oireita, jotka sopivat ms-tautiin. En ole sitä aikaisemmin älynnyt, aina on hoidettu tai tutkittu vain yksittäisinä oireina.

- tasapainohäiriöt ts. huonontunut tasapaino
- kipu silmän takana
- tuntohäiriöt/puutuminen käsissä ja jalkaterissä
- kivut alaselässä
- lamauttava kipu naamassa (etuhampaiden/nenän kohdalla)
- virtsarakon tyhjentämisen ongelmat
- ummetus
- viimeisimpänä takareisien pitkäkestoiset "krampit"

Voinko mennä esittämään lääkärille nämä ms-taudin oireina vai nauretaanko minut pihalle? Olen edelleen täysin työkykyinen, enkä ole joutunut missään vaiheessa sänkypotilaaksi. Voiko minulla silti olla ms-tauti?

9

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooppa

      Oli minullakin vuosia "Se on vain kierto huimausta", ennenkuin toinen jalka päätti lopettaa toimintansa. Olikin sitten ms tauti. Eihän kaikki (vaikka oireet sopisivatkin) ole ms tauti tai muuta vakavampaa sairautta mutta noilla oireilla kannattaisi kyllä tutkia paremmin. Oletko käynyt samalla lääkärillä aina vai lääkäri vaihtunut aina... Kannattaa mennä lääkäriin ja selittää kaikki oireet mitkä ovat olleet, kirjoita vaikka paperille jotta muistat ne, multa tuppaa ainakin unohtuun puolet asioista mitä piti kysyä.

    • 3+3
    • 100µg
    • vinkkinäviidakosta

      Borrelioosin mahdollisuus kannattaa testeuttaa cd57 arvo!

    • jns2

      Ensinäkin kukaan ei nauraa sulle. mene sellaiselle lääkärille jonka kautta pääset yliopistolliseen sairaalaan. Itse olen TYKSIssä (aivan mahtavaa!)

      Kirjoita mahd tarkasti ylös mitä on käynyt ja miltä tuntui milloin.
      Mikään sinun symptoomeista ei yksinään ole "varma" mutta kannattaa kuitenkin tarkistaa. Itselläni ollut dg 1,5 vuotta eikä mitään näkyvää tai poikkeavaa joten se että on työssäkäyvä ja ns normaali on täysin maahdollista ja nykyajan lääkkeillä jopa todennäköistä. Tietenkin riippuu iästäsi ja kauanko on jatkunut. Älä pelkää - vaan ota selvää! Tsemppiä!

    • 100µg

      MS-tauti

      MS-tauti on merkitsevästi yleisempää pohjoisilla leveysasteilla verrattuna eteläisten leveysasteiden väestöihin (Simpson ym. 2011). Ennen taudin puhkeamista mitatun matalan kalsidiolin on todettu liittyvän merkitsevästi suurempaan sairastumisriskiin erityisesti silloin, kun mittaus oli tehty ennen 20 vuoden ikää (Munger ym. 2006).

      Viiden vuoden seurannassa alle 50 nmol/l:n kalsidiolitaso ennusti MS-taudissa merkitsevästi huonompaa taudin kulkua kuin yli 50 nmol/l:n taso (Ascherio ym. 2014).

      D-vitamiinia (350 mikrog/vrk) on käytetty MS-taudin tukihoitona (Smolders ym. 2011). Osalla MS-potilaista on D-vitamiinin aktivoitumista häiritsevä geenivirhe (Ramagopalan ym. 2011), jota ei ole havaittu terveillä.

      - See more at: http://sic.fimea.fi/4_2014/d-vitamiinin_yleiset_terveysvaikutukset#sthash.DAFbY5M4.dpuf

      http://sic.fimea.fi/4_2014/d-vitamiinin_yleiset_terveysvaikutukset

    • omahoitooo
    • stenoosi12

      Vaikuttaisi kaularangan ja lannerangan muutoksilta,jokin painaa esim prolapsi,hermoja,selkäydintä tai jotain vastaavaa painaa.Kannattaa mennä ortopedille/neurokirurgille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2078
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1695
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1004
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      772
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      99
      709
    Aihe