Entinen kotipitäjäni

Väkiluku laskee laskemistaan, katukuva rumenee vuosi vuodelta ja juorut lentää lentämistään! Voiko kaupunki tästä enää huonontua? Nykyinen kotipitäjäni, siinä entisen kotipitäjäni kupeessa, tekee juuri päinvastoin! Iloisa ja toivoa täynnä oleva kaupunki. Miksi teillä, arvoisat pyhäjärviset, menee huonosti?
16436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Paljonko nykyisen kotipitäjäsi asukkailla on velkaa?

Äänestä
  • Jos kunnalla ei ole velkaa, ei se välttämättä ole hyvä asia. Velattomuus voi olla merkki saamattomuudestakin. Ei osata investoida huomiseen.
    Pyhäjärven kaupunki teki viisaasti rakentaessaan uuden terveyskeskuksen ja lastentalon. Tuskinpa niitä enää soteuudistusten jälkeen olisi saatu aikaseksi. Kyseiset laitokset palvelevat JOKAISTA kuntalaista.

    Äänestä

Mitä se pökiö siinä kirjoittelee naapurikunnassa ei velkaa toisin kuinteillä kauppalan kurjilla.

Äänestä

No ei tarvinne ihmetellä miks mänöö huonosti! Vanahat liian kauan istuneet päättäjät kylläkin äänestäjiensä tahdon mukaisesti. Ovat liian putkiaivoisin ajatuksin kahtomassa vain ja ainoastaan laguunaa tähyillen, laguunaa joka on vain haave jostain tuntemattomasta. Rahaa palannut miljoonia. Työllisyyden ja uusien yritysten kalastaminen jäänyt haaveiden varjoon. Isojen poikien unelma kantaa vain ajatuksia ja siemeniä jotka eivät taida itää.Rahaa poltettu tälläkin vuuvella yli miljoona. Jos laguna tullakseen tulee se jo ilman hössöttämistä, enää asia ei ole pyhäkkäitten se on valtiovallan asia .Pitäisi keskittyä muihin kuntalaisiamme lähellä oleviin asioihin. Näin uskon tapahtuvan kun vuosi vaihtuu ja sen mukana hallinto.
Herrat vaihtoaitioon ja uudet ajatukset ja tuulet puhaltamaan. Toivoa emme ole menettäneet. Me haluamme oman johtajamme palaavan eli Rinnevaaran työhönsä. Loppuu turha rahan syytäminen myös kahden johtajan palkkaan.syrjintä ja kiusaaminen työpaikoilla ja kouluissa on loputtava. Tekijät on pantava vastuuseen ja lakitupaan.

Pyhäjärvi ei ole menettänyt toivoaan eikä menetä vaan on otettava härkää sarvista ja kohennettava julkikuvaa oikealla ja ihmisarvoa kohottavilla rehellisillä julkituotavilla asioilla ja henkilöillä ettei tarvii ohjailla paremmin paikallislehden kirjotuksia kuin sulkea namoakaan. Kuntalaisilla on oikeus tietoihin jotka koskettavat koko kuntaa ja kuntalaisia. Parempaa ja oikeudenmukaista ja rehellistä uutta vuotta 2015.

Äänestä
  • Kun katselee noita uusia ja mahdollisesti tulevia päättäjiä niin ei voi sanoa kuin hyvää päivää, ei paljon hampaita naurata.

    Äänestä

Onneksi löytyy hyvä hammaslääkäri,niin joutilaankin hampaita alkaa naarattaa..

Äänestä
  • Sinnäe käyt hammaslääkärissä Iisalmessa?

    Äänestä

Pökiöt rulettaa!!

Äänestä
  • Käyn paikallisessa ja palvelu pelaa aina kun ole tarvinnnut oli aamu, ilta tai yö.

    Äänestä

Miksi sinä mariset täällä saataman vajokki?

Äänestä
  • Multa pääsi tuhnu.

    Äänestä

Pyhäjärvi= näivettyvä kaupunki. Kun kaivos loppuu, niin ollaan lirissä. KEPUlaiset riitelee keskenään.

Äänestä

Pyhäjärviset on juntteja!

Äänestä

Pröölaisten syy,haastavat riitaa joka asiasta.

Äänestä

Pyhäjärvellä on monia mahdollisuuksia.

Olen sitä mieltä, että paikkakunta tulee näivettymään, kuten koko muu Suomi mikäli paikkakunnalle ei saada lisää uusia työpaikkoja. Tämä on totuus.

Mistä niitä uusia työpaikkoja löytyy? Perustakaa uusia yrityksiä ja ruvetkaa töihin. Ei marisemalla maailman pahuutta mitään järkevää paikkakunnalla tule tapahtumaan tulevaisuudessakaan.
Tämä on todella suuri haaste koko pitäjälle ja sen tämänhetkisille asukkaille. Keskinäinen riitely on jo vienyt kunnan maineen.

Äänestä
  • Yli 250 samalaista paikkakuntaa Suomessa kyselee samaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äx-pyhäjärvinen kirjoitti:

Väkiluku laskee laskemistaan, katukuva rumenee vuosi vuodelta ja juorut lentää lentämistään! Voiko kaupunki tästä enää huonontua? Nykyinen kotipitäjäni, siinä entisen kotipitäjäni kupeessa, tekee juuri päinvastoin! Iloisa ja toivoa täynnä oleva kaupunki. Miksi teillä, arvoisat pyhäjärviset, menee huonosti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu