Windows 8 päivitys 8.1 versioon pysyvästi?

onniOsuukko

Jouduin tekemään windows 8.1 korjausasennuksen. Kohdasta asetukset -> päivitys kohdan kautta, ja nyt se poisti windows 8.1 version kaikki päivitykset ja pisti tehdasasetukset. Ei kuitenkaan tuhonnut omia tiedostoja.
(vaihtoehtoja olisi ollut myös puhdasasennus jolloin se olisi kysynyt kiintolevyn osioiden kokoa ja tietokoneen nimeä)

Mistä löytää sellainen Windows 8:lle sopiva 8.1 sp1 päivityspaketti joka voisi olla jemmassa kun tämä härveli poisti kaikki päivitykset ja lataus kestää liian kauan.

Miksi yleensäkin kone poistaa windows 8.1 kaikki päivitykset? Sen nyt ymmärän että omat asennetut ohjelmat poistetaan mutta tämä ladattujen microsoftin omien päivitysten poisto on jo huippu juttu?

Miten Lenovo konessa pääsee f8 tilaan taikka kohtaan josta voisi asentaa koko käyttöjärjestelmän uudelleen?

14

509

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • onniOsuukko

        Kiitos linkistäsi! :)
        Se auttoi vähän. Etsin kuitenkin jotain ISO-imagen tapaista pakettia jonka voisi pitää tallessa vastaisuuden varalle. Löysin tämän linkin mutta siinä pitää olla netti auki ja etsiä päivitys Microsoft Windows kaupasta.

        Päivitä Windows 8:sta Windows 8.1:een
        3. Hanki ilmainen päivitys

        Oletko valmis? Nyt voit ladata ilmaisen päivityksen Windows-kaupasta.

        Siirry aloitusnäyttöön ja napauta tai napsauta Kauppa-ruutua.

        http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/update-from-windows-8-tutorial#update


      • onniOsuukko
        onniOsuukko kirjoitti:

        Kiitos linkistäsi! :)
        Se auttoi vähän. Etsin kuitenkin jotain ISO-imagen tapaista pakettia jonka voisi pitää tallessa vastaisuuden varalle. Löysin tämän linkin mutta siinä pitää olla netti auki ja etsiä päivitys Microsoft Windows kaupasta.

        Päivitä Windows 8:sta Windows 8.1:een
        3. Hanki ilmainen päivitys

        Oletko valmis? Nyt voit ladata ilmaisen päivityksen Windows-kaupasta.

        Siirry aloitusnäyttöön ja napauta tai napsauta Kauppa-ruutua.

        http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/update-from-windows-8-tutorial#update

        Onko se tämä ohjelmien joukko? Jos on niin tämän päivitys paketin pitäisi saada omiin varmuusvarastoon ISO imagelle ja DVD levylle :)

        Windows
        Windows 8.1 Update x64-järjestelmiin (KB2919355)

        Windows 8.1 Update on koottu tietoturvapäivitysten, tärkeiden päivitysten ja muiden päivitysten joukko.
        http://www.microsoft.com/fi-FI/download/details.aspx?id=42335

        Versio:

        2919355
        File Name:

        clearcompressionflag.exe

        Windows8.1-KB2919355-x64.msu

        Windows8.1-KB2932046-x64.msu

        Windows8.1-KB2934018-x64.msu

        Windows8.1-KB2937592-x64.msu

        Windows8.1-KB2938439-x64.msu

        Windows8.1-KB2959977-x64.msu
        Julkaisupäivämäärä:

        5.5.2014
        File Size:

        38 KB

        690.8 MB

        48.0 MB

        126.4 MB

        303 KB

        19.6 MB

        2.8 MB


    • W 7+8,1

      Miksi menit tekemään järjestelmän päivityksen,,,,? oliko vika sellainen ettei järjestelmän palauttaminen aikaisemmin toimineeseen ajankohtaan riittänyt...?!

      W8:n kohdalla en ole tuollaista vielä tehnyt mutta seiskalla olen ja silloin joutui aktivoimaan seiskan uudelleen.

      • onniOsuukko

        Koneessa oli pitkän ajan toisella kiintolevyllä Linux käyttöjärjestelmä. Koska Windows 8 oli kevät kesällä huonokokemus.

        Nyt viimeviikolla vaihdoin takaisin Windows 8 kiintolevyn. Kun siihen Windows 8 oli kesän jälkeen tullut nuo hiukasen parannetut uudistukset. :)

        Nyt kämmäsin jotain biossin asetusten kanssa kun aloin viime kevään ja kesän jälkeen käynnistää Windows 8 konetta ja päivittää. Siellä biossissa kun voi pistää päälle ja ottaa pois niitä Windows 8 tehdasasetus bootti asetuksia. Tietokone ei mielestäni ollut vakaa ja käynnistyksessä näkyi pitkään musta näyttö.

        Windows 8 kiintolevyllä on jotain osioita joissa on OEM osiolla alkuperäinen Windows 8 ja ehkä Lenovolla on myös jokin oma palautus osio kiintolevyllä?
        Lenovon omaan osioon pääsee kun näpyttelee joitain " f2 f8 f9 f10 f12 " näppäimiä. Silloin se tekee myös tehdasasetusten palautuksen.

        En tiedä kylläkään minkälaisia vaihtoehtoja siellä on, kun en ole sitä käyttänyt. Kerran sellaisen vaihtoehdon näin mutta en muista mitä näppäintä painelin, silloin yritin löytää bios asetuksia (f12).

        Lenovossa muistaakseni pääsee biosiin f12 näpyttelemällä ja sieltä kohtaan -> bios set up . Sitten täytyy olla tarkkana mitä tekee jotta kone ei hajoa.


    • Ainakin mulla on Lenovon läppärissä virtanapin vieressä sellainen pieni nappi josta pääsee palautus tilaan, jos ei ole tuhonnut palautusosiota voi koneen palauttaa tätä kautta.
      Eli koneesta virrat kiinni ja sitten käynnistys painamalla pelkästään tätä pikku nappulaa, ei virtanappia.

      • onniOsuukko

        Minun pöytäkone Lenovossa ei ole sellaista nappia.


      • Jaa jaa.
        onniOsuukko kirjoitti:

        Minun pöytäkone Lenovossa ei ole sellaista nappia.

        Mitä sitten, puhe olikin läppäristä.
        Ohjeet on tullut mukana, lue ne.


      • onniOsuukko kirjoitti:

        Minun pöytäkone Lenovossa ei ole sellaista nappia.

        Sitähän ei aloituksessa oltu mainittu kumpi kone on kyseessä.
        Ohjeet tosiaan neuvoo aina palautukset, mutta tuossa lukee että F2 nappulaa painelemalla saa palautustilan käyntiin, edellyttäen että koneessasi on vielä palautusosiot kunnossa.

        Detailed Operation Procedure
        1. Repeatedly press and release the F2 key after turning on the computer until the Lenovo Rescue System opens, then select OneKey Recovery.

        http://support.lenovo.com/en/documents/ht077226


    • "Mistä löytää sellainen Windows 8:lle sopiva 8.1 sp1 päivityspaketti joka voisi olla jemmassa kun tämä härveli poisti kaikki päivitykset ja lataus kestää liian kauan."

      Ei kestä liian kauan vaan kestää sen mitä pitääkin.

      "Miksi yleensäkin kone poistaa windows 8.1 kaikki päivitykset?"

      Tehdasasetuksien tarkoitus on laittaa kone siihen tilaan kuin se oli tehtaalta lähtiessä, jolloin kaikki varmasti toimi. Varminta olisi poistaa kaikki omat tiedostot yms. ja palauttaa ne varmistuksista.

      "Se auttoi vähän. Etsin kuitenkin jotain ISO-imagen tapaista pakettia jonka voisi pitää tallessa vastaisuuden varalle."

      Vastaisuuden varalle minä laittaisin sen tehdasasetuksille ja tuhoaisin kaikki omat tiedostot ja asetukset koneelta, sitten asentaa sen valmiiksi tip-top kaikki päivitykset ja asetukset paikalleen ja ottaisi koko kiintolevyn sisällöstä kopion johonkin ulkoiselle levylle tai NFS jakoon NAS:lle.

      Sitten laittaisi ne omat tiedostot paikalleen ja niistä erillinen varmistus.

      Tosin ei tuota nyt välttämättä kannata tehdä kun lokakuussa tulee Windows 10, että sitten vasta remontoisi..

    • Kiintolevyn kopio!

      Kun olet päivittänyt Windows 8 -> Windows 8.1 versioon ja päivittänyt viimeisemmät Windows 8.1 päivitykset niin.

      Ennen kuin edes asennat jotain kolmanne osapuolen virustorjuntaohjelmaa scannaa Microsoftin omalla virustorjunta ohjelmalla kone täys scannauksella (vaikka myös F-Securen Online Scannerilla).
      https://www.f-secure.com/fi_FI/web/home_fi/online-scanner
      Sen jälkeen poista turhat palautuspisteet, eheytä kiintolevy.

      Vasta näiden jälkeen tee koko kiintolevystä näköistiedosto ja / tai varmuuskopio.
      Paremmat tarkemmat ohjeet linkistä.

      https://www.youtube.com/watch?v=-DSNMFhgzug
      http://www.korv.fi/it/?ohjeet=204

      • Kiintolevyn kopio!

      • Kiintolevyn kopio!
        Kiintolevyn kopio! kirjoitti:

        https://www.youtube.com/watch?v=4mk-HUvjkq8

        Onko tämä nim; sutix kirjoittama ohje ratkaisu tuohon uudelleen asennukseen kun tuo päivitetyn Windows 8.1 palautus puhdistus ei toimit oikein (palautuu Windows 8 versioiksi, Lenovo tehdasasetuksilla).

        Tämä kirjautuminen johonkin Microsoft tilille vähän harmittaa. Ei minulla muistaakseni ole jotain Microsoft tiliä?

        Täältä löytynee Windows 7, 8, 8.1 näköistiedoston suomenkielinen kopioohje
        http://www.korv.fi/it/?ohjeet=204

        kopiotua....

        kirjoittanut nim; sutix
        Windows 8.1 asennusmedia helposti 1.1.2015 09:52
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/13221528

        Voit tehdä Windows 8.1 Update 1-tasoisen USB-asennustikun tai DVD:n Microsoftin tukisivustolta. Pitää olla kirjautunut järjestelmänvalvojana Microsoft-tilille ja tuoteavain sekä USB-tikku tai DVD-levy esillä. Lataussivu:

        http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media

        Tein kokeeksi tuollaisen USB-tikun vastaisen varalle mahdollista uudelleenasennusta varten. Testasin sen tyhjälle levyosiolle ja asennusohjelma hyväksyy Windows 8.0 tuoteavaimen ja muutenkin toimii kuten pitääkin. Alkutilanne: Windows 8.0 Pro asennettu koneeseen 8.0 tuoteavaimella, josta 8.1:ksi päivitetty ihan viimeisiä päivityksiä myöten.

        Tämä on myös ihan käyttökelpoinen tapa päästä pakettikoneen turhasta sälästä eroon. Koneen valmistajan sivuilta voi sitten tarvittaessa päivittää ajurit. Täälläkin keskusteluissa on moitittu kuinka vaikeaa on saada asennusmediaa. Voiko se enää tämän helpompaa olla?

        Hyvää Uutta Vuotta kaikille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2194
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1362
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      652
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      597
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      578
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      130
      490
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      484
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      52
      464
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    Aihe