kaikki leffaan
painimovie
7381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan hyvä leffa oli, ja paini näytti oikealta painilta.
Iso miinus päälleliimatusta dupontin ja markin suhteesta. Varmaan lisätty, että "tietty" porukka tulee elokuviin. Tai sitten ohjaajalla ei ollut kykyjä käsitellä dupontin mielisairautta.
Leffa on sitten todella vähäsanainen ja -puheinen. Lähes taide-elokuva.
Ruffalo oli ihan loistava. Loppu on aika järkky.
http://www.iltalehti.fi/leffat/2015010818988145_la.shtml
http://www.finnkino.fi/movies/kuukauden_elokuva/
katsoin elokuvan ja tuli mieleen kysyä painijoilta:
nämä mark ja dave schultz voittivat olympiakultansa los angelesin kisoissa 1984. tietääkseni neuvostoliitto oli tuohon aikaan ylivoimaisesti maailman kovin painipitäjä. neuvostoliitto kuitenkin boikotoi noita kyseisiä kisoja. arvostetaanko siis näitä boikottiolympia1984 voittajia lainkaan paini piireissä vai pidetäänkö heitä lähinnä yhtä arvostettuina kuin vaikkapa olympia pronssimitalisteja (joka on aivan eri asia kuin olympiavoittaja)? ymmärtääksenihän moni kultamitalin voittaja olisi varmasti sijoittunut eri kohtaa palkintopallia mikäli neukut olisivat tulleet kisoihin.
Molemmat Schultzit olivat myös maailmanmestareita, eli ihan turhista veljesksistä ei ollut kyse.
lisäksi tuli mieleen kysyä että onkohan nuo elokuvan näyttelijät oikeasti painineet, oliko paini teidän mielestä sen näköistä että heillä olisi kova painiosaaminen? vai oliko vain muodon vuoksi meikatut kukkakaalikorvat?
Ruffalo on paininut, ja suurin osa statisteista. Kyllä molemmat näyttivät ihan painijoilta, ja osasivat muutakin kuin lenkin, mitä useimmissa painileffoissa ei todellakaan voi sanoa.