"Aktuaari arvioi hintojen laskun olevan seurausta siitä, että kuluttajien luottamus taloustilanteeseen on alhaalla ja työttömyyden uhka on lisääntynyt.
– Ihmiset eivät uskalla tehdä isoja hankintoja."
Kiivainta muutos oli marraskuussa Oulussa, jossa hinnat laskivat 5,3 prosenttia. Kettunen arvioi, että asiaan vaikuttaa Oulun heikko työllisyystilanne. Kesällä kaupungin työttömyysaste oli noussut jo yli 17:ään prosenttiin."
MUISTA SIIS TINGATA HINNASTA! Vähintään 20 %!
– Ihmiset eivät uskalla tehdä isoja hankintoja."
Kiivainta muutos oli marraskuussa Oulussa, jossa hinnat laskivat 5,3 prosenttia. Kettunen arvioi, että asiaan vaikuttaa Oulun heikko työllisyystilanne. Kesällä kaupungin työttömyysaste oli noussut jo yli 17:ään prosenttiin."
MUISTA SIIS TINGATA HINNASTA! Vähintään 20 %!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mistä olet aikonut ostaa. Minulla on höyhtyällä hyvä kolmio 1970 - luvun kerrostalost. Hinta 95.000 euroa. Kiinnostuitko?
Kukaan idiootti osta 70-luvun neukkuläävää tuolla hinnalla. Onko putki/katto/julkisivu/ikkunarempat tulossa, kun pitää päästä eroon?
Ei oo hyvää ja halpaa. Jos hinta putoo puoleen, niin joku voi ostaa ja korjaa. Toisekseen putkiremontti vie jo ison osan hinnasta ja putkiremontin aika alkaa olla kymmenen vuoden sisällä.
Asuipa sinä vaan siellä Sivakan kasarmilla!!
Mitä, onko Oulusa huorat halapuneet
Kyse on siis asunnoista! :))
Siis vaikka leivän hinnastako? Entäs jos kasaan kärryllisen ruokaa hihnalle ja kun myyjä pyytää maksua, niin tinkaan 20% hinnasta?
Vartija tulee kolmanneksi osapuoleksi.
Näsäviisaus...
Asuntojen hinnat ei laske VAIN sen takia, että tarjontaa on liikaa, vaan sen takia, että ostajia on liian vähän tietyn kokoisille ja -hintaisille asunnoille. Kyllähän kalliimpien asuntojen myyntiajat ovat pitkkiä verrattuna esimerkiksi viiden vuoden takaiseen aikaan. Näppituntumalla kerron, kun silloin katselin asuntoa ja vaihtuvuus oli mielestän ihan eri kuin nyt. Naapurin taloa myytiin tänä vuonna epätoivolla, meni kaupkasi kun hinta laski 20.000 euroa alkuperäisestä (180.000->160.000). Muutama vuosi sitten toinen naapuritalo myytiin ensiesittelyn jälkeen.
Ei ole helppo tilanne kaikilla, onneksi oma talo on maksettu.
Toista vuotta sitten oli myynnissä YLI 500 ok-taloa. Onko edelleen vai lukumäärä vain kasvanut? Siihen päälle muut asunnot.
http://yle.fi/uutiset/omakotitalojen_myynti_romahti_oulussa/6858964
Mulla on OKT:n hankinta edessä. Oulusta pohjoiseen max. 20km, yli 120m2 ja mielellään uudehko kivitalo. Iso, yli 1ha oma tontti pitää olla.
Kiirettä ei ole, mutta 400.000 se vielä maksanee? Joistakin vaatimuksista voi vähän tinkiä, jos muuten tuntuu kodilta ja on hyvin rakennettu.
Minä voin noilla kriteereillä ja tuohon hintaan rakentaa. Maksatko käteisellä? Olen kokenut timpuri. Milloin aloitetaan?
Tässä yksi aivan järjetön hintapyyntö:
http://www.tori.fi/pohjois-pohjanmaa/Ykkospaikka_15641229.htm?ca=2&w=102
Satatuhatta pitkähintainen. Syrjäinen sijainti, huumaavan meluisa paikka eli moottoritie 200 m päässä ja talokin näyttää lähinnä joltain luotsiasemalta. Ilmeisesti yksikään välittäjä ei ole suostunut ottamaan myyntiin noin tolkuttomalla hintatasolla.
Eihän tuo ole järjetön. Jos tuommoisen talon rakentaa niin saa varautua maksamaan vähintään tuon. Köyhästä kaikki tuntuu kalliilta.
No kyllä tuossa silti on liikaa hintaa ja ihan reilusti.
Näyttää moni vaan luulevan, että talonrakennuksella tienaa helposti suuria summia.
Näyttää moni unohtavan, että keskituloisellakaan perheellä, ei ole mitään järkeä maksaa kohtuuttomasti yli hintaa taloista.
Talon saa rakennettua vielä nykyäänkin ihan kohtuu hintaan, mutta järjettömiä myyntivoittoja on turha kuvitella. Itselleen kyllä kohtuullisen palkan saa, ei enempää.
Lisäksi talojen hintaa nostavat erikoiset rakenne ratkaisut, jotka ovat monesti varsin epäkäytännöllisiä. Monesti erikoisen näköisen talon luullaan olevan jotenkin erikoisen hieno, vaikka se muiden silmään saattaa näyttää tökeröltä.
Tuo kuvan talo ei omaa silmääni hivele lainkaan, enkä suin surminkaan ostaisi, vaikka olisi puolet halvempi.
Tiedän erään toisen kaupungin talokaupoista, että tuon tyypin talosta maksetaan alle 300 tonnia. Vaikka kustannusarvio oli eräässäki talossa just n 370 tonnia, talo myytiin alle 300 tonnia. Monikin talo. Eräskin oli myynnissä pari vuotta hintaa laskettiin alkuperäisestä 60 tonnia. Ko talon neliöt olivat hiukka alle 150. Ja omalla tontilla.
Ei ole uskottavaa että tuostakaan kukaan maksaa pyydettyä vaan hinnan täytyy mennä alle 300 tonnia. Sillä voi mennä.
Aina kun talo on tarjouskauppakohteena (= huutokauppa), on se varma merkki siitä ettei ole käynyt kaupaksi eikä sille ole ollut kysyntää. Pakkorako myyjällä, jotain pitää keksiä eli välittäjä laittaa huutokaupan pystyyn. Jotain vikaa kohteessa: sijainti, kunto, huono pohjaratkaisu tms.
Jep. Ja noin 9/10 huutokauppakohteesta lähtöhinta on enemmän kuin siitä kukaan suostuu maksamaan, eli yhtään tarjousta ei sellaiseen kohteeseen tule.
Osta siipirataslaiva:
http://www.aurealkv.fi/ostamassa/kohde.html?apt=TA3232
Hirveän näkönen kermavaahtotakka. Lekalle töitä. Vähintään 50 donaa liikaa hintapyynnösä.
Uusia taloja kuitenkin rakennetaan, ne on vissiin kaikki ihan tolloja, kun rakentavat 250 000eurolla talon jonka saa ostaa 200 000eurolla.
Ei mene ihan näin, talojen hinnat ei nykyisestään voi laskea koska ovat uudisrakentamista halvempia uusissa tai vastaavissa kohteissa.
Oulussa ei hinnat ole koskaan korkealle nousseetkaan, korkeimmillaan niin
että rakentamiskustannuksiltaan 200 000euron älsbytalo maksoi;
Oulussa 200 000e
Tampereella 350 000e
Helsingissä 500 000e,
Joten ei Oulussa voi laskea tai niitä ei myydä yhtään uutta, muualla voi kyllä laskea hinnat reilustikin.
Kyllä hyvän talon rakentaa 200000€. Sitten jos siitä pyytää vaikka 250000-300000€, niin ollaan metsässä.
Moni rakennuttaa talon ammattilaisella, kun itse ei osaa. Hintaa tulee kuitenkin sitten sen verta paljon, ettei siitä kyllä välttämättä voittoa saa.
Tuntuu ihmiset vaan luulevan, että kun talon rakennuttaa vieraalla, niin siitä automaattisesti saa voittoa 50000-100000€. Ei se niin mene.
Ei saa sellaisia voittoja, vaikka itse rakentaisi.
Lisäksi nykyään tehdään vähän liian suuria taloja, erikoisilla ja kalliilla rakenneratkaisulla. Parhaiten kuitenkin kaupaksi menevät ns. Tavalliset talot. Niitä ostavat tavalliset perheet.
Tämän päivän Hesari: "Välittäjä: Asuntojen hinnat laskevat jyrkästi kuin käytetyillä autoilla.".
http://www.hs.fi/kotimaa/a1424145786135?jako=4dd7db2b9403cc41acd215d927337285&ref=tf_iHShuutoboksi_etusivu&utm_campaign=tf-hs&utm_source=huuto.net&utm_medium=tf-desktop&utm_content=frontpage
Kylmä totuus! Jos olet ostamassa taloa, tarjoa kaksi kolmannesta pyyntihinnasta.