väärä sijoitus

painumassa köyhyytee

Kyllä oli väärä sijoitus kärsin ylisuurest verotuksesta vieläkin, kun oli paljon töitä sain pienen veronalennuksen kun maksoin palkkatulostani omaehtoita eläkettä sain pienen verohuojennuksen. olin hölmö kun en mksanut pääomatuloista nyt mksoin itseni kipeäksi 50 % verolla ja kysymys oli vain muutamasta satasesta miljoonamiehet maksaa alle 30 % . Näin tyhmiä rangaistaan ja työnteko on rikollista

3

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi meitä

      Pitää harkita tarkaan ketä äänestää kukaan ei puolla eläkeläisiä kun tällaisia ääliöitä on eduskunnassa.

      • duunari3

        sossut ovat syyllisiä, tähän eläkesäästäjiin kohdistettuun"lailliseen" ryöstöön!


    • Asiaa asian vierestä

      Minusta oli mielenkiintoista, kun verottaja vastasi, että näitä eläkesäästöjä tai eläkevakuutuksia tulkitaan, kuten ansiotuloja. No vähennys verotuksesta oli ihan laskennallinen=todella vähäinen, kun se kiertyy veroäyrin kautta. Nyt verotus tästä säästöpotista (hahah) on 30 prosenttia. Eläkeyhtiö käyttää termiä lisäeläke. No yritys voi maksaa ansiotuloihin liittyvää lisäeläkettäkin eri syistä ja vaikka vain joltain tietyltä periodilta. Sitten vapaaehtoinen säästäminen on mielestäni sijoitu , eikä mitään ansiotuloa. Kysyin tätä verottajalta ja sain tällaisen vastauksen. Eläkevakuutus=ansiotulo. Säästön tein sellaiseksi lääkevaraksi=silloisesta kulutuksesta pois ja kun indeksitkin jäätyivät, saa tästä takaisinmaksusta kompensaatiota.. Sillä täältähän valtio napsii: vanhoilta ja lapsilta, kaurapuurorahat.
      Jotenkin on vallalla se mielikuva, että eläkeläiset ovat työt lopetettuaan saanet jonkin stipendin. Ehei.Työeläkemaksuja on maksettu yli 40 vuotta. (Kursseeratka vaikka keskitulon mukaan). Me maksamme edelleen lähes saman prosentin verran veroja kuin töissä ollessamme, vaikka laskentaperuste on huomattavasti pienempi kuin itse palkka aikoinaan.
      Sitten, en ymmärrä. Jos nyt kimpoaisin työelämään takaisin vaikka pariksi vuodeksi, tältä ajalta eläkekertymän korotus maksettaisiin vasta, kun olen täyttänyt 68 vuotta. Naurettavaa. Kun jäin eläkkeelle, työeläke tuli salamana tililleni. Tätä olisi voinut kysyä etukäteen, koska korjauksia jouduttiin heti tekemään mm. veroprosenttimuutoksen takia loppuvuodelle.
      Summa summarum: verottaja = valtio ensin vähän palkitsee, kun säästän ja sitten rokottaa, kun käytän omia säästöjäni. Tuotosta voisi toki pääomatulon ottaa.
      Saamme siis täysin rinnoin ottaa kantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4581
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3152
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      23
      879
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe