UunnaVuonna

tinat ja taiat

Uusivuosi
Uudenvuoden juhlintaan on liittynyt hauskanpitoa jo vanhastaan.

Uurevvuarev viatto oli kauhial leikillistä. (Mellilä)

Uurevvuaren yänä valettiin tinaa ja käytiiv valkosessa vaatteessa, pölöiteltiin [= peloteltiin] toisia. (Kalvola)


Aattona ja uudenvuodenyönä on uskottu voitavan selvittää tulevan vuoden tapahtumista yhtä ja toista:

Uuvevuuve aattoyön ammuttii tulitikuil mitä tulevaan vuoteen [= tulevana vuonna] tapahtuu. Pääst halkastu tulitikku pistettii lattiarakkoo pystyy ja halkastuu vällii laitettii tulitukku poikittai. Sit se sytytettii keskelt palamaa. Tää palava tikku ampais aina jonnekii. Jos se lens hautausmaal päi, se ties kuolemaa, jos se lens merel, ties meril lähtöö. (Koivisto)


Erityistä uteliaisuutta ovat herättäneet tulevan puolison löytyminen tai naimisiinmeno:


Uulev vuolen aattiltam [= aattoiltana] mentiih sikoi röhkittäh. Aina ku tölmäs [= törmäsi, syöksyi] sih pahnaoveh, nii kullekka se (sika) röhki siit, nii se joutu naimisih sinä vuonna. (Iitti)


Otettiin puulaatikosta sylillinen halkoja lattialle. Siitä ne parittain mätettiin laatikkoon takaisin. Jos puita oli pariluku, tiesi se naimisiin menoa. (Valkeala)

Mentiin tuvan perälle ja sieltä viskattiin kenkää ovensuuhun, ja minne päin kengän kärki kääntyi, niin sieltä päin tuli sitten sulhasia siihen kylään. (Hartola)

Kun oli koko aattopäivän syömätä muuta kuin kaksikymmentäviisi pientä suolaista kalaa, niin sitte yöllä unissa kun joku tulee tuomaan vettä lasilla juotavaksi, niin se sitte on vasta oma kulta. (Hartola)


Peelin [= peilin] kahta puolta pit panna kynttilät, ettee Raamattu jonka peälä ol kaksi kultasormusta. Ku nii ootti pimmeessä huoneessa nii varmasti tul peelii suluhase haamu. (Iisalmi)


Jotakin tulevan vuoden onnistumiseksi voi tehdä myös itse:


Uuvenvuuven yönä on mäntävä takaperin saunan lauteille, jotta tulis hyvä vuosi. (Pielisjärvi)


Uutenavuotena kannattaa tarkkailla myös säätä:


Ensmäne suoja uurestvuorest, siit kakssatta päivä nii leikata ruist. Perniö

Kun on usva uunnavuonna, silloin on halla heinäkuussa, talvi keskellä kesää. (Pöytyä)


Uuteev vuateem mennessä pualet talvel lumista. (Suoniemi)

Jos uulenvualen päivänä on lumi aidan päällä kinoksena mutkilla ikään kuin kangasta olisi levitetty kuivaan aidanseiväsparien väliin, tulee seuraavasta kesästä hyvä pellavavuosi. (Luopioinen)


Jos uutena vuotena on paljon tähtiä taevaalla ja lunta paljon puissa, tulloo hyvä marjavuosi. (Pielisjärvi)


http://blogit.kaksplus.fi/mitamatekisin/2014/12/29/uudenvuoden-kuppileikki/

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

        Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
        Kajaani
        84
        2129
      2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

        Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
        Maailman menoa
        425
        2017
      3. Rakastan ja ikävöin sinua

        Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
        Ikävä
        77
        1392
      4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

        Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
        Ikävä
        110
        1390
      5. Vihjeketju naisille

        Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
        Ikävä
        67
        1283
      6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

        Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
        NATO
        107
        1025
      7. Haluatko tietää totuuden?

        Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
        Ikävä
        81
        992
      8. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

        Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
        Perussuomalaiset
        266
        987
      9. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

        Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
        Maailman menoa
        255
        978
      10. 131
        888
      Aihe