FONTTI

V.S.

Olen imuroinut netistä erikoisen fontin. Haluan että kotisivuni käyttäisi sitä. Millä koodilla saan kotisivullani vierailioita automaattisesti asentamaan sen fontin heidän koneelle?
Kiitos!

3

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryo_Yung

      Tietojeni mukaan, jos haluat muilla näkyvän fontin, jonka olet hankkinut jostain, niin pitää muiden sen myös asentaa koneellensa. Ja uskon, ettei kukaan halua automaattisesti mitään outoa fonttia yhtäkkiä koneellensa, joten suosittelisin ihan normaaleja fontteja tai sitten kuvia.

      • preraere

        olen kuullut, että jotenkin sen saa sillä tapaa näkyviin, että kun uploudaa sen fonttitiedoston FTP:lle, niin sen saisi myös sivun lukija luettavakseen. Osaisikohan joku viisaampi valaista, toimiiko tuo em. konsti edes ollenkaan ja jos toimii niin millä tavalla käytännössä.


    • Joissakin selaimissa toimivat ns. dynaamisesti ladattavat fontit. Niiden käyttö vaatii kuitenkin omat tekniikkansa (WEFT), jotka toimivat alkeellisissa tilanteissa joskin hankalasti. Yleensä ne, jotka ovat yrittäneet niillä tehdä jotain vaativampaa, ovat törmänneet aikamoisiin ongelmiin. Lisäksi se edellyttäisi, että fontin tekijä on sallinut sellaisen käytön (WEFT-softa tarkistaa tämän fontin määrittelyistä).

      Useimmat näkemäni demot - juuri muuhun kuin demoihin tuota ei käytetäkään - ovat käyttäneet niin kammottavia fontteja, että olisi paljon parempi, että tekniikka ei "toimisi". Keskivertoihmisen ja vähän fiksummankin kyky ymmärtää fonttien ominaisuuksia ja toimivuutta on aika heikko.

      Siis ei kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      48
      4273
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4072
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3168
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      18
      3122
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3024
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2789
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2483
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      127
      2177
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2062
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1790
    Aihe