Taustahallinto lie kyllästynyt asioiden junnaamiseen. Nyt on valtuusto yhtenäistetty ihanaan suoponnimonitoimikeskuksen rakentamiseen.
Lisäksi Myllykosken bio-juttu etenee sen minkä rahat riittää, Menossa on osakkeiden onnettomille, malli on sama kuin talvivaarassa.
Iitin moottorimonitoimi on kolmas tässä rahojen hukkaamisessa.
Aina voi myös muistella A Ahdin kuvioita.
Lisäksi Myllykosken bio-juttu etenee sen minkä rahat riittää, Menossa on osakkeiden onnettomille, malli on sama kuin talvivaarassa.
Iitin moottorimonitoimi on kolmas tässä rahojen hukkaamisessa.
Aina voi myös muistella A Ahdin kuvioita.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aika pitkään mahtisuvut antoikin soraäänien kuulua. Mutta Katainen ajoi touhun katajaan niin otteet kovenee.
Maamme hallitus töppäsi oikein isosti. Tappio on isompi kuin 5 sotavuotta.
Mutta hyvin täällä kentälläkin. Lamminmäki ja Larikka on touhut vetäneet ruvelle. Talous hunningolla ja orkesteri lopettaa kouluja ilman mitään perustetta. Suorastaa älyvapaata että mielenvikaista. Kouluissa laskettiin komeat säästöt jotka jäi muutamaan kymppitonniin, samalla viikolla heitettii miljoona ulos kassasta.
Mitä politiikassa tarkoittaa "tahtotila" Jokin pakote ? kenelle. Taustahallinnon ehdoton vaatimus, tahto.
Liekkö samaa kuin kokareiden "fandastik"
Tahtotilaa on havittu paikassa jos toisessakin. Mieleen tulee tänä aikana mm. juuri tuo Kymi-Ring -ratahanke, jonka rahoittamiseksi Kouvolan kaupunginhallitus on pontevan puheenjohtajansa Jari Larikan johdolla antamassa takausta. Enpä ole havainnut semmoistakaan uutista jukisuudessa, että Kouvola olsii asettanut mitään ehtoja Iitille moottori- ja virkistyskeskusken tukemisen yhteydessä. Jos vaikka laitettaisiin kynnysehdoksi Kouvolaan liittyminen...! Tai ainakin Lahteen päin suuntautumisen lopetus.
Pitäisi vissiinkin samalla niitata kiinni, että kaikki kyseisen rahatakauksen hyväksyneet joutuvat henkilökohtaiseen talousvastuuseen, jos Tillolan ratarojektille kävisi aikaa myöteen samalla tavalla kuin Keimolan moottoriradalle Helsingin-Vantaan rajamailla. Siellä Keimolassahan kasvaa lähinnä horsma tätä nykyä. Konkurssin maksajiksi pitäisi joutua niitten, jotka ovat hukkaputken hyväksyneet.
Vanhoja muistellessa nousee mieleen Kouvolan käännöstieteen laitoksen kohtalo, josta päätettiin eduskunnassa siihen aikaan, kun Larikka oli valvomassa Kouvolan etuja siellä Arkadian kukkulalla. Helsinkiläinen kokoomuslainen opetusministeri Sari Sarkomaa ajoi läpi väellä ja voimalla laitoksen siirtämisen Kouvolasta Helsinkiin. Kun esteenä oli lakimaininta Kouvolasta, niin ketterästi ministeri järjesti siihen pykälään muutoksen ja eduskunnan enemmistö hyväksyi operaation. Larikka painoi "Jees"-nappia niin kuin teki muutoin myös koko maakunnan ylimmäisenä edunvalvojana toiminut Jyri Häkämies ministerinä. Hyvin oli Sarkomaa laumansa paimentanut. Toisena Larikan aktiviteetin alueena oli siellä parlamentissa miesryhmän varapuheenjohtajuus. Sillä lailla silloin ja nyt sitten tapahtuu Tillolassa.
Keimolan rata on kaavoitettu asuinrakentamiseen. Rakentaja on sovittu ja työt alkaa keväällä.
Sen pituinen se kultapaikka.
Onhan Kouvostoliitossakin kaavoitettu suo Kokoomuksen rakennusbisneksiin että päästään melko nopeasti taas rakentamaan ja rahastamaan.
Jokainen voi itse miettiä kuka tuosta hyötyy ja jos ei itse ymmärrä niin ainahan meidän yhteisiltä valtuutetuilta voi kysyä. Vastaavat varmasti mielelllään.