Eikös pääkaupunkiseudulla ole jatkuvasti pula kuljettajista, siis tarvittaisiin lisää väkeä! Näinolllen osa-aikaisilla olisi ollut aikaisemminkin mahdollisuus täysaikaiseen työsuhteeseen halutessaan.
kuljettajapula
Ciampino
6470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minua kiinnostaa vain firman etu, en ole koskaan välittänyt työntekijöistä. -concordiabus-
Oliko tuo mielestäsi hauskaa?
Minulla on kokemukia sekä hyvistä että huonoista työnantajista samoin kuin hyvistä ja huonoista työkavereista. Yrittämisen tuoma sitoutuminen ja vastuu ei ole ainakaan minua houkutellut - hienoa että jotkut pystyvät tarjoamaan töitä muillekin!
Surkuhupaisaa että aina valitetaan työnantajia ahneiksi, silti itse risteillään Tallinnaan virolaisilla laivoilla hakemaan verotonta viinaa!
Concordia tarvitsi osa-aikaista väkeä syyskaudelle koska voitti lijoja syyskaudelle mutta hävisi enemmän kevätkaudelle. Onhan se työntekijän kannalta kiva jos saa vaikituisen työsopimuksen ja sen edut, kun tietää että kenkää tammikuussa kumminkin tulee. Voi pitää vähän huilia sen turvin vaikka kilpailevassa yhtiössä olisi tammikuussa heti sama paikka auki ...
Onhan sitä pulaa kuskeista mutta työnantajat kokeilivat "onneaan" osa-aikaisten suhteen jos vaikka saisivat tulevaisuudessa kaikki uudet osa-aikaisiksi kuljettajiksi!
Ei työnantajat tarjonneet kaikille osa-aikaisille mahdollisuutta kokoaikaisiksi kuljettajiksi vaikka nämä olisivat halunneetkin, vasta lakon jälkeen työnantajat lupasivat KAIKILLE halukkaille osa-aikaisille kuljettajille vakituisen paikan ja samalla lupasivat etteivät enää palkkaa uusia osa-aikaisia!!!!
Eli oli lakosta jotain hyötyäkin!!!!
Kyllä kaikille ennen lakkoa töihin tulleille sekä sen jälkeen tarjottiin kokoaikaista työtä,mutta jos se ei elämän tilanteeseen sovi/sopinut niin silloin tekee osa-aikaisena minka tekee.
Oma valinta se on ,ja kaikille se suotakoon.
Jos jollekkin ei tuota tarjousta tehty siihen todennäköisesti oli joku pätevä syy,joita kyllä ilmenee ko. henkilöiden taholta ajoittain.
Esim. loikitaan talosta, taloon jatkuvasti ja kaikkia taloja haukutaan yhtä reippaasti.
Syitäkin on joka taloon miljoona. huonoja sarjoja ,mulkkuja esimiehiä,paska kalusto ym.ym.
Näitä alalle sopimattomia kiertolaisia kyllä tuntuu riittävän.
TOSI ON! ;D ;D ;D