Sisältyykö asunnon lämpö vuokraan

Epäreilua

Ennen asunnon lämpö sisältyi vuokraan. Nyt asuntosijotusyhtiö Oravan rivitalossa
Haminassa ihmiset palelevat, koska asuntojen patterit ovat talvipakkasella kylminä. Joissakin asunnoissa makuuhuoneen nurkassa on jpa vain 10C astetta. Itse lämmmitän asuntoani sähköpattereilla ja omalla kustanuksellani, vaikka maksan kaksiosta vuokraa 670 euros kuussa.
Ja Iltalehden mukaan Vantaalla vuokrataloissa lämötila on 16 astetta.
On selvää, että sijoittajat haluavat lisätä voittojaan, mutta eikö Suomessa säästäminen mene jo liian pitkälle? Epäreilua vedätystä.

6

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämpö

      Osta oma niin saat lämmön kaupantekijäisinä. Ja paljon muitakin kivoja arkipäivän juttuja.

    • vielä vuokralla :l

      Olen asunut vuokralla koko ikäni ( valitettavasti ) ja huomannut, että niissä asunnoissa, joissa lämmitys ns.sisältyy vuokraan, on hyvin suuria eroja. Osa eroista johtuu rakenteellisista syistä, eli ainakin omalla kohdalla es.luhtitalot ovat olleet hyvin koleita ja jopa kylmiä. Sen sijaan vanhemmissa taloissa ollut erittäin lämpöisiä asuntoja, es.-20- ja -40-luvun taloissa. Sitten on ollut eroja vuokraajan taholta, joskus jopa niin, että sama vuokranantaja on yhdellä alueella tarjonnut lämpöisiä asuntoja ja toisella kylmiä. En suosittele itse lisälämmittämään ihan siksi, että sehän lisää kustannuksiasi. Jos vuokranantaja ei tee parannusta, muuta muualle.

      • herra niinistö7800

        Tuossa uutena vuotena pamauteltiin kerrostaloasunnossamme suosittuja xyz-raketteja 7-vuotiaan Pekka-poikani iloksi. Aamulla pilvenpiirtäjän paikalla olikin pelkät hiiltyneet rauniot. Talon omistanut vuokrayhtiö Matin Unelmat (MU) repi toki perseensä ja haastoi perheeni oikeuteen. Vladimir Putinin näköinen mies (nukeksi väitetty) oli paikalla seuraamassa oikeudenkäyntiä. Korkein oikeus päätti, että naapurini lähetetään Siperiaan työleirille ilman sukkia 280 vuodeksi. Syynä oikeutettuuun päätökseen oli, että he olivat yrittäneet sammuttaa palavan talon, jonka kellarin hiilloksista löytyi todisteita rotusyrjinnästä. Fossiilit ovat arviolta 250 000 vuotta vanhoja, hirtettyjen myyrien siis. Hirttohuoneessa peltomyyrät oli hirtetty kattoon, kun taas maamyyrät oli hirtetty lattiaan. Rasismia on ollut aina, ja tämä on todiste siitä.

        Kirjoitan tätäkin viestiä ilmaisella lomamatkalla Mattimus-paratiisisaarilla naisten ympäröimänä. Loman jälkeen palailen koto-suomeen Tennispalatsin vapaa-ajan asuntooni. Kaikki tämä on toki pelkkää kiitosta MU-yhtiöltä. Resurssit, joilla minusta tehtiin maailman toiseksi rikkain mies, huhutaan todellisuudessa kuuluneen Bill Gatesille, joka allekirjoitti maailma todistaessa sitoumuksen, jossa hänen omaisuutensa (76 mrd €) irtainta omaisuutta lukuun ottamatta vaihdettiin Matti Vanhasen jakelemiin 16 kotimaiseen perunaan. Silminnäkijätodistajat ( = sittemmin kuolleet) väittävät samanaikaisesti nähneensä Bill Gatesin jäännökset keltaisessa lahjapaketissa New Jerseyn katuroskiksessa.

        No, nytpäs juuri valmistunut Lamborghinini saapuukin räjäytettäväksi upouudella ohjuspatteristollani, joten hyvää päivänjatkoa vain ja pitäkäähän Matti mielessä ja housut tuolin selkänojalla.


    • dtxcyfvguhbi

      Heti pois tuollaisesta asunnosta jos ei ilmoitus isännöitsijälle riitä korjaamaan tilannetta. Oikeastihan tuosta kuuluisi antaa huomattava vuokranalennus. Itse muuttaisin pois ja jättäisin viimeiset vuokrat maksamatta ja uhkaisin oikeustoimilla oikeudekseni antaa itselleni omatoimisesti alennusta kohtuuttomasta vuokrasta, kylmästä asunnosta.

    • Mikävaikeetatässä

      Eikö asuntoon tule lisää lämpöä, kun kääntää termostaattia jokaisessa huoneessa pikkaisen isommalle, siten että kaikissa huoneissa pysyy sama termostaatin asento?

      Jos lämpö ei riitä, pyytää huoltofirman tai putkarin kääntämään lisää tehoa pattereihin.

      Jos koko patteri tulee jo tasaisesti kuumaksi, ei nämä auta, vaan taloyhtiön tulee lisätä lämmitystä.

    • Kvht

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1176
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1169
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      260
      1024
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      950
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      933
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      782
    Aihe