Tuli tässä hankittua sonera viihde, tähän taloyhtiöön ei kovasti ollut muita vaihtoehtoja nopeammaksi netiksi.. nyt olen yrittänyt tuohon tv-puoleen myös tutustua, mutta aika vajaalta vaikuttaa verraten muualla käyttämääni elisa viihteeseen. Esim. 3kk jälkeen tallennukset häviävät, kiva selittaa lapselle että missä se suosikki postimies-pate jakso nyt on :(
Ja sitten, osaako joku täällä järkevästi selittää miksen saa Hero kanavaa tallentumaan? Elisalla kuitenkin onnistuu niin tuskin on mistään tekniikasta tai sopimussäännöistä kyse?
Sonera viihde ihmettelyjä
4
200
Vastaukset
- Harmaalla alueella?
Hanki siihen digiboksiin Soneralta kovalevy, niin saat tallennettua ohjelmia myös maksullisilta kanavilta. Soneran 3 kk tallennusaika on minulle riittävä, sillä arkistoa on turha pitää operaattorin (pilvi)palvelimella.
Lainaus Soneran HERO-tiedotteesta: HUOM! Kanava on Soneralla jakelussa toistaiseksi. Emme siis takaa kanavan olevan jatkossa peruskanaviemme valikoimassa. Kanavaa ei voi tallentaa verkkoon.
Kolme suurinta, Elisa, Sonera ja DNA, ovat vääntäneet jo useita vuosia kättä http://www.ttvk.fi/ kanssa tekijäoikeuksista, ja nykyinen tilanne taitaa olla jäätynyt parin vuoden takaiselle tasolle. Tässä ilmeisesti liikutaan ns. harmaalla alueella ja jonkin asteinen sopu on olemassa, vaikkakin näitä palveluja hoitaa suuri joukko pienempiäkin yrittäjiä.
Vastaavaa tallennuspalvelua tarjonnut http://tvkaista.fi/ oli jo oikeudessa eikä toipunut enää siitä, vaikka nettisivu ilmoittaa palvelun olevan toistaiseksi pois käytöstä. Firman nimenkirjoittajat katosivat ainakin hetkeksi jonnekin Kauko-Itään, mutta mikä lienee nyt tilanne? http://yle.fi/uutiset/tvkaista_meni_konkurssiin/7111730- Onnistuuse
"Lainaus Soneran HERO-tiedotteesta: HUOM! Kanava on Soneralla jakelussa toistaiseksi. Emme siis takaa kanavan olevan jatkossa peruskanaviemme valikoimassa. Kanavaa ei voi tallentaa verkkoon."
Voi tallentaa nykyään verkkoon ja on ollut jo pitkään mahdollista.
- merkkari118
Kaikkia kanavia ei voi tallentaa ja ohjelmat säilyy boksilla vaan sen 90 pv.
minulla on sonera viihdepaketti maksoi ekat 12 kk 29,90 /kk ja toisen vuoden 39,90 /kk.
toimii hyvin ja kaikki ok, mutta sonera puhelinmyynti soittaa minulle keskimäärin 1-2 kertaa kuukaudessa ja yrittää myydä kaikkea muuta vekotinta ja liittymää ja sen lisäksi koittavat saada minut ottamaan jo nyt tuon viihdepaketin uuden sopimuksen 24 kk. että pikkasen tuo puheluiden määrä ottaa pannuun, kun muuten en puhelinnumeroa laita minnekään mistä puhelinmyyjät sen löytää. - lillukka000000
paljonko extraa maksaa se kovalevy ja mitä kaikkia kanavia silloin voi tallentaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838