Siviilipalvelusrintama iskee!

Kansan Voima

Siviilipalvelusrintama iskee yllättäen ja voimalla vuodenvaihteen jälkeen. Todella kovan luokan puolueohjelma alkaa olla valmis ja sitä ovat olleet työstämässä Suomen pitkäaikaisin puoluesihteeri sekä lukuisten puolueiden puheenjohtaja.

Sivaririntaman taktiikka on nerokas ja armoton: keskittymällä riittävään moneen vähemmistöön saadaan enemmistö äänistä. Vanhusten, romanien, keharien ja vankien äänet alkavat olemaan melko varmassa plakkarissa, mutta uusia ääni tulee jatkuvasti lisää. Todellinen jytky on siis tulossa jättäen täysin varjoonsa perussuomalaisten pienen tussahduksen.

Kannattaa siis tälläkin palstalla miettiä, mitä kirjoittaa Suomen tulevasta valtapuolueesta. Pieni jäsennumero sivareissa on sitä vastoin eduksi. Nyt sellainen on vielä mahdollista saada, mutta ei enää helmikuussa kun galluptuloksetkin huitelevat yli 70 prosentin.

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sentietkand

      Toivottavasti puoluesihteeri Waltteri Jokinen on tarkkana puolueohjelman sanamuodoissa, ettei tule sekaannuksia, kuten eräässä Mäenpään aikaisemman puolueen ohjelmassa.

      Vuonna 1993 Mäenpää oli perustamassa Sinivalkoiset puoluetta
      Ohjelmaa oli laatimassa Olavin silloinen aivot, nykyinen päävalmentaja Tom Heiskanen.

      Puolueohjelmaan tuli, että maahanmuuttajataustaisten rikollisten rangaistuksena tulee olla kuolemantuomio.
      Olavi Mäenpää, tyrvääläisen hevosten kuohijasuvun jälkeläisenä, halusi lisätä kyseiseen kohtaan "JA PITÄÄ KUOHITA"

      Tämä ohjelman kohta aiheutti puolueväen piirissä jälkeenpäin vilkasta keskustelua, tarkoitettiinko tällä puolueohjelman kohdalla, että pitikö kuohinta suorittaa ennen teloitusta vai sen jälkeen.

    • kompero.

      Taitaapi tämä komperon jyvä aivo taas näyttää "nerokkuuttaan" täällä kun kirjoittelee katkeruuksissaan.

    • Pietun nähnyt

      Pietu palasi Lapin kiertueelta hiljan ja eikä jaksa Turun Ollin ongelmiin nyt paneutua

      • Virusmäentieltä

        Pietu on ammatiltaan lähihoitaja. Luulisi, että hän tuntee piston sydämessään kun vanhus on aivan heitteillä, vaikka sitten asuisikin toisella puolella Suomea.


    • veteraanipanija

      Tietääkseni Pietu on terveystieteen maisteri, jos ollaan täsmällisiä.

    • seuraavaksi

      sivareihin liittyvä saa jäsennumerokseen kolmosen

      • Tepppo52

        En ole paneskellut koskaan miesten kanssa, voinko silti liittyä puolueen jäseneksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      16
      1741
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      307
      1361
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      998
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe