Vaalit 2015 tulossa

Aprikoin vaalien 2015 lähestymistä. Itse kukin voi miettiä, mitä toimenpiteitä tarvitaan, että valtion talous saadaan ylijäämäiseksi. Velanoton on loputtava, entisiä pitää pystyä maksamaan pois. Tulevan hallituksen tehtävä on vaikea ja opposition tulee sen tehtävää kampottamaan entistäkin aggressiivisemmin.

Tärkeät vaalit edessä, toivottavasti äänestämme ehdokasta muilla perusteilla kuin esimerkiksi sillä, että hän sattuu olemaan samaa mieltä parisuhdelaoista taikka Saimaan norpan suojelusta.
774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Julkinen sektori pitäisi heti ensiksi perata läpi ja potkia tyhjänpäiväiset paperinpyörittäjät kortistoon. Tämä saattaa olla -ikävä kyllä- mahdoton tehtävä. Liian usein nämä työsuhteet perustuu johonkin kaveri- tai sukulaissuhteeseen ja ihan varmasti jokaisen viran saa paperilla perusteltua välttämättömäksi.

Yksi keino olisi täysin ulkopuolisen arvioijan käyttäminen. Ongelma on vain siinä että tämä tulisi maksamaan niin pirusti että säästöt mitä siitä seuraisi alkaisi "tuottamaan" vasta iäisyyden päästä.

Toinen tapa on leikata lähes jokaisen valtion/kunnan puljun määrärahoja niin rajusti että johtajat joutuisivat oman työpaikkansa pelastaakseen potkimaan ne ylimääräiset ja tarpeettomat yksilöt pihalle, oli ne kavereita, sukulaisia tai muita.

Äänestä

Niin, vaaleissa voi itsekukin valita haluaako Suomen talouden ja kunnian nousuun vaiko "viherterroristien" ajamana tuhoon ja turmioon.

Ja valita säilyykö yhteiskuntamme vai repeääkö koko lain ja järjestyksen kunnioitus kansalaistottelemattomuuteen ajaviin "paskalakeihin", "hehkulamppuhuijauksiin", "jäte-direktiiveihin", yms.

Ja valita investoimmeko kasvuun ja elintasoon verovaroja tuhlaaviin ja itsenäisyytemme tuhoaviin "viherlinnakkeisiin" kuten Sitraan yms.

Äänestä

Kyllä sekin vaikuttaa varmasti mitä mieltä on homojen avioliitosta ja adoptiosta. En vain jaksa uskoa, että puolueesta riippumatta ylimielisillä realiteetit kadottaneilla
ns. politikoilla kellään olisi oikeasti tiedossa millä Suomi saataisi nousuun. Jos tietävät eivät halua tehdä. Liekö tavoitteena saada Suomesta maa jossa tehdään
minimipalkalla 2-3 työtä vailla sosiaali- ja eläketurvaa.

Äänestä
  • Tietävät kyllä, mutta tehtävä on vaikea ja vie aikaa. Valitettavasti rapatessa roiskuu. Tärkeintä olisi saada muutokset aikaan yhden vaalikauden aikana, vaikka se maksaisikin hallituspuolueille kymmeniä edustajanpaikkoja. Sen se tekee takuuvarmasti.

    Oppostion suosio kasvaa ensi vaalikaudella vielä enemmän kuin kuluvalla.

    Äänestä

  • Sosiaalielätit eivät tuo yhtään työpaikkoja Suomeen. Mene töihin ja elätä itse itsesi.

    Äänestä

Kokoomus on ainoa järkevä puolue, heidän riveistään löydän ehdokkaan, jota äänestän.

Äänestä
  • Jos kerran haluat köyhtyä siitä vaan ääni kokoomukselle. Voisivat ottaa nimensä edestä pois "kansallinen" ja lakata olemasta konservatiivinen kun linja on liberarisointunut ja vihertävä ääliö politiikka...Suomesta Kreikan veroinen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aprikoija kirjoitti:

Aprikoin vaalien 2015 lähestymistä. Itse kukin voi miettiä, mitä toimenpiteitä tarvitaan, että valtion talous saadaan ylijäämäiseksi. Velanoton on loputtava, entisiä pitää pystyä maksamaan pois. Tulevan hallituksen tehtävä on vaikea ja opposition tulee sen tehtävää kampottamaan entistäkin aggressiivisemmin.

Tärkeät vaalit edessä, toivottavasti äänestämme ehdokasta muilla perusteilla kuin esimerkiksi sillä, että hän sattuu olemaan samaa mieltä parisuhdelaoista taikka Saimaan norpan suojelusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu