Basironin käyttäjät

kysymys!

Olen käyttänyt basironia nyt 3kk. Aloitin hoidon seuraavasti:
- 1 viikon jokaisena iltana pesu basiron wash:illa
- 2 viikolla basiron washilla pesu 2x päivässä joka aamu ja ilta
- 3 viikolla kokeilin basiron washia ja geeliä käyttää samanaikaisesti mutta iho vain ärtyi joten jätin washin pois ja aloin hoitamaan ihoa acne.org:in the regimenin mukaisesti johon kuuluu hellävarainen puhdistusvaahto basiron geeli kosteusvoide.

Jo 2viikon jälkeen ihostani alkoi kaikki pikkunäpyt olla poissa ja tällähetkellä iho on loistavassa kunnossa ja tasainen ja jatkan edelleen basironin käyttöä MUTTA.. kysymys jota alunperinkin tulin kysymään on että voiko olla mahdollista että basiron olisi tehnyt ihosta herkemmän ja kuin iho reagoisi voimakkaammin erilaisiin tilanteisiin?! Koska nykyään ihoni lehahtaa välillä niin paljon että koko naama on aivan punainen!! Ennen on vain posket ja nenä nätisti punastuneet. Ja nykyään se punaisuus on juuri sillä alueella mille olen basironia käyttänyt eli koko kasvoille. Kiva olla punaisen naaman kanssa. Eikä paljoa lohduta se ettei ihossa enään ole näppyjä kun sen verran enemmän huomiota herättää toi punanaamaisuus kuin yksikään näppy naamassani. Onneksi punaisuus ei kuitenkaan hirveän usein esiinny mutta silloin kun se tulee niin on se todella noloa. Onko kenelläkään samanmoista kokemusta basironin pidempiaikaisesta käytöstä??

1

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei moisia kokemuksia

      Onhan se todella vahvaa ainetta että en yhtään ihmettele vaikka se joillakin herkistäisi tai pahimmassa tapauksessa jopa vahingoittaisi ihoa. Itselläni ei näin kuitenkaan ole tapahtunut. Luultavasti sun iho vain on herkkä ja on entisestään herkistynyt basironin käytön myötä vaikka oletkin aloittanut sen käytön erinomaisen varovaisesti niinkuin kuuluukin.
      Ei kannata käyttää sitä geeliä ainakaan päivittäin kun se jätetään iholle ja saattaa vaikuttaa vahvasti siihen että iho sitten punoittaa koko kasvoilla. Nyt kun oot jo saanut ihon hyvään kuntoon niin suosittelisin ehkä jatkossa käyttämään pelkkää washia enintään vain iltaisin ja kosteusvoide perään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4193
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2905
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      47
      2827
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2583
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2555
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      321
      2521
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2119
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1855
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1517
    Aihe