Saako lapsikin hakea omaa ASO-järjestysnumeroa?

Opiskelut 10 v päästä...
3120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laki ei tuollaista edellytä, mutta Helsingin kaupungin asumisoikeusnumeron hakusivulla kyllä sanotaan Kohderyhmä: Kaikki 18 vuotta täyttäneet.

https://asiointi.hel.fi/wps/portal/asiointi/yksityis/wcmartikkeli/!ut/p/b1/04_SjzQ0tzA1sjQ2MTTXj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOID_QJDfH1MDQ0MLD0MDTy9wjwc_YLNDQ2MTfWD0zL1c6McFQHZYpPm/?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/sahkoinenasiointi/asiointi/palvelut/asumisoikeusjarjestysnumerohakemus

Äänestä

Laita jo vauvasi ennen syntymää jonoon, niin asunto on varma kun aikuisikä koittaa?

Äänestä
  • Jonoon ei voi laittaa ilman henkilötunnusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


djdjdk kirjoitti:

Opiskelut 10 v päästä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu