Kromaattisen aberraation poisto

Värjäytymä

Voiko Nikon D3200- ja D3300-kameroissa poistaa kromaattisen aberraation jo kuvanottohetkellä (Jpg-kuvissa), vai pitääkö se tehdä myöhemmin tietokoneella?

Ja osaako kukaan vastata, miksi nykyisellä kamerallani (Canon EOS) otettujen kuvien siistiminen CA:sta ei onnistu kunnolla? CA:n poistotyökaluna olen käyttänyt Paint Shop Pro X2-kuvankäsittelyohjelmistoa. Väripoikkeama kyllä poistuu merkityltä alueelta, mutta samalla värjääntyy (tavallisesti punaiseksi) täysin "puhdasta" aluetta (joskus jopa laajoja pintoja). Joudutaan siis ojasta allikkoon. Kuvaan Jpg-kuvia. CA:n poistossa pitää käyttää säteen arvona ainakin lukemaa 15, sillä ongelma on (muuten kelpo-objektiiville) toisinaan paha.

Onko kenelläkään kokemusta Lightroomin CA:n poistotyökalusta? Onnistuuko hyvin, vai värjääkö pintoja?

8

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • darkElisabeth

      hanki objektiivi joka ei tee CAta häiritsevän paljon.

      • Nikon D90

        Olen samaa mieltä! Paras tulos saadaan hankkimalla optiikka jossa CA on mahdollisimman pieni.

        Itselläni on Nikkorin, Sigman ja jopa Tamronin laseja enkä ole pitänyt CA:ta suurena ongelmana. Kyllähän sitä löytää 100% kuvista mutta normaalikäytössä sitä ei juuri huomaa. Taitavat nykyiset talviajan pimeyden lähes mustavalkoiset kuvat olla vaikeinta aikaa linssille jolla on noita CA taipumuksia mutta kevät tulee ja värit lisääntyvät.

        Asiasta kiinnostuneena katsoin pari päivää sitten ottamaani kuvaa jossa oli lumisia lehtipuun oksia ja kun katsoin niitä 100% kuvina niin en nähnyt mutta 400% kuvat näyttivät 1 pikselin levyisen violetin reunuksen osassa kuva-alaa. En aio nähdä enempää vaivaa koska ainakaan minun silmääni ne eivät normaalikoossa vaivaa.

        Niin vielä kamera on Nikon D7100 ja käytetty lasi on turistilasi 18 - 200 mm joka oli 35 mm (1,5x) asennossa aukolla F11 jos se jotain auttaa.


      • Nikon D90
        Nikon D90 kirjoitti:

        Olen samaa mieltä! Paras tulos saadaan hankkimalla optiikka jossa CA on mahdollisimman pieni.

        Itselläni on Nikkorin, Sigman ja jopa Tamronin laseja enkä ole pitänyt CA:ta suurena ongelmana. Kyllähän sitä löytää 100% kuvista mutta normaalikäytössä sitä ei juuri huomaa. Taitavat nykyiset talviajan pimeyden lähes mustavalkoiset kuvat olla vaikeinta aikaa linssille jolla on noita CA taipumuksia mutta kevät tulee ja värit lisääntyvät.

        Asiasta kiinnostuneena katsoin pari päivää sitten ottamaani kuvaa jossa oli lumisia lehtipuun oksia ja kun katsoin niitä 100% kuvina niin en nähnyt mutta 400% kuvat näyttivät 1 pikselin levyisen violetin reunuksen osassa kuva-alaa. En aio nähdä enempää vaivaa koska ainakaan minun silmääni ne eivät normaalikoossa vaivaa.

        Niin vielä kamera on Nikon D7100 ja käytetty lasi on turistilasi 18 - 200 mm joka oli 35 mm (1,5x) asennossa aukolla F11 jos se jotain auttaa.

        Tuo violetti näkyi ainoastaan lähes mustan oksan ja vaalean harmaan taivaan reunassa. Unohtui kirjoittaa tuohon aiemmin.


      • hdwegfg
        Nikon D90 kirjoitti:

        Tuo violetti näkyi ainoastaan lähes mustan oksan ja vaalean harmaan taivaan reunassa. Unohtui kirjoittaa tuohon aiemmin.

        Värihajonta näkyykin vain korkea kontrastisissa kohdissa.

        Käytännössä kaikissa RAWconverttereissa on tuohon korjaus ja jos käyttää kameran mukana tulleita ohjelmia on se usein automaattinen, jos objektiivi on ohjelman korjaustietokannassa.
        Ei kuitenkaan toimi "piraatti" objektiiveilla, koska kameran valmistajat ei tee niihin korjauksia.

        Jos objektiiviin ei ole korjausta voi sen tehdä manuaalisesti ohjelmissa olevilla korjaussäätimillä.

        Mitä enemmän kamerassa on pikseleitä, sitä pahempi on ongelma.
        Halvoissa objektiiveissa ei ongelmaa ole edes yritetty korjata, kosta "se on niin helppo ohjelmallisesti korjata".

        Kannattaa hankkia apokromaattisia objektiiveja, mutta ne on kalliita.


    • Leicanisti

      aberraation hallinta onnistuu helposti LR:n Lens Corrections paletin
      Basic välilehdellä rastit ruutuihin
      – Enable Profile Corrections
      – Remove Cromatic Aberration
      Color välilehdellä.
      – rasti ruutuun Remove Cromatic Aberration
      – pipetin käyttö helpottaa mukavasti purpuran tai/ja vihreän valintaa (pienen harjoittelun jälkee

      Muutamia ohjeita
      https://www.youtube.com/watch?v=GQVOVLGiP-I

      http://www.gizmag.com/remove-chromatic-aberration-color-fringing-lightroom-5/31174/
      http://www.blamethemonkey.com/chromatic-aberration
      http://digital-photography-school.com/fix-chromatic-aberration-lightroom-5/

    • olisikotästäapua

      Auto Distortion Correction

      Better than my Canon 5D Mark III, my Nikon D3300 can correct lens distortion automatically as I shoot, and even better, we never have to load any lens profiles. So long as you're using an AF-D or G lens, you 're good to go right out of the box.

      To get this automatic as-you-shoot correction, just set MENU > SHOOTING MENU (camera icon) > Auto distortion control > On. (default is off.)

      Lähde: http://www.kenrockwell.com/nikon/d3300.htm

      • Taivahan_talikynttilät

        Geometrinen vääristymä eli distorsio ja kromaattinen aberraatio ovat kaksi aivan eri asiaa. Ne myös korjataan aivan eri menetelmillä.

        Geometrisen vääristymän korjaus on useimmiten pikkujuttu, paitsi ehkä Sigman rupuvehkeillä valokuvatuissa kuvissa.

        Kromaattisen aberraation korjaaminen jälkikäteen on vaikea tehtävä. Pahimmillaan muuten onnistunut korjaus on selvästi havaittavissa lopullisessa kuvassa.


      • Värjäytymä

        Kiitos kaikille vastaajille. Tuli vaihdettua vanha Canon 400D Nikonin D3300:aan, koska olin jo vuosi sitten hankkinut "jättiläisprintterin", ja isoissa kuvissa 10Mpix ei aina oikein riittänyt hyvään laatuun (lukuun ottamatta kirkkaassa auringonpaisteessa otettuja kuvia). Tosin ero ei ole aivan tavattoman suuri, mutta joskus siis selvästi näkyvä.

        Mutta siitä kromaattisesta aberraatiosta: sen voi todellakin poistaa kamerassa (sekä D3200 että D3300) JPG-kuvissa, ja se onnistuu loistavasti. CA:sta ei näy merkkiäkään isoissakaan kuvissa. Mitään värjäytymiä ei näy muuallakaan kuvissa, joten objektiivi (Nikkor 18-55 VR II) muuttuu tavallaan APO-objektiiviksi. CA:n poisto-ominaisuus täytyy tosin muistaa ottaa käyttöön menun asetuksista. Samalla korjaantuu distorsio.

        Objektiivi osoittautui muutenkin mainioksi pari aukkoa himmennettynä. Välillä 18-35mm se on loistava (himmennettynä), samoin aivan toisessa ääripäässä (55mm). Välillä 35-50mm pitää himmentää vielä yksi aukko enemmän, jotta terävyys olisi erinomainen. Seuraavalla sivustolla on hyvin todenmukainen arvostelu hankkimastani kitistä (siis D3300 ja 18-55mm VR II).

        http://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d3300/nikon-d3300A4.HTM

        Eli aivan mainio maisemakuvausobjektiivi, kun pitää (tavallisesti) himmentää runsaasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      94
      7253
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6328
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      58
      3683
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3409
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      1911
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1618
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1346
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1343
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1240
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1227
    Aihe