voiko poltetusta savesta tehdä akvaan itse taustan? onko kukaan tehnyt..?siis akvan sisäpuolelle..
savesta taustaseinä?
.........
6462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikös savi liukene sinne veteen? Ellei sitä sitten lasita jollain kaloille myrkyttömällä lasitteella.
-Rihma
itsellä on ainakin akvassa puolitettuja kukkien saviruukkuja. ei niille ainakaan ole mitään tapahtunut. onko ne käsitelty jollain?
Mietinkin myös samaa, kuin ap, sillä itsellänikin on saviruukkuja akvaariossa. Onko se sitten tosiaankin niin, että poltettu savi ei liukenekkaan veteen? Tiedä häntä, minä kun en mikään keramiikka-ihminen ole :)
Periaatteessa pystyy kyllä tekemään ja se on kaloille ok, mutta käytännössä taustan tekeminen on aika mestariteos. Ota huomioon että savi kutistuu aika paljon kuivuessaan, sitten vielä lisää poltettaessa. En tiedä kuinka paljon vaikuttaa kutistumiseen saven paksuus, kai siihen kannattaa tehdä vähän kuitenkin muotoja. Miten saat kuivattua sen kokoisen rakennelman yhtenä kappaleena? Onko sulla niin iso uuni, että sinne mahtuu tausta kokonaisena? Tarviskohan se jonkun tukirakennelman, ettei räjähdä polton aikana? Onko oranssi tausta sun mielestä kiva (sellainen siitä tulee jos käytät punasavea)? Värejä tai lasitetta ei kannata käyttää, sillä molemmat on ankaria myrkkyjä. Tietty voi tehdä taustaksi jonkinlaisen luolarakennelman useammasta palasta, niin ei haittaa vaikka taustan mitat muuttuvatkin ennustamattomasti kuivuessaan. Poltetun saven voi naamioida fiksumman näköiseksi sitten vaikka ensin maaväreillä maalaamalla ja sitten hartsikerroksella. Tuo vaan pistää miettimään, että onko sitten kuitenkin helpompi tehdä tausta styroksista...siis jos ei tykkää oranssista taustasta.
Itse olisin kiinnostunut tekemään styroxitaustaa mutta hiukan on hukassa se että miten sellainen toteutetaan.
Eli ilmeisesti otetaan paksuhkoa styroxia altaan takaseinän kokoiken pala ja styroxoon muotoillaan tausta. Eli koverretaan styroxia pois niin, että siihen jää kohoumia ja syvempiä kohtia.
Mitenkäs se sitten käsitellään niin, että se on luonnollisen näköinen ja että se ei nouse pintaan kellumaan? Jos vaikka haluaisi hienon hiekan siihen pintaan?
googlaas toi otsikko, ni luulis jotain löytyvän.
Kirjoittelin kutun joskus aiemmin tänne ja totta kait unohdin seivata sen.
Tarvikkeemme ovat
Ihampirusti eripaksuisia styrox levyjä
kuumailma puhallin taikka pienois styrox saha (toimii lämmöllä, vastuslangan avulla)
hartsia en just ny muista tyyppiä mut laitan sen jos on kiinnostusta.
luonnon värejä, askartelu kaupasta, kallita ovat.
nyt ei kerkee sepusteleen ohjeita mutta googlaa ni mahrut porukkaan, uskalla yrittää kulla she shiitta...