AA = TÄYNNÄ mulkkuja..esittävät vaan!

KUSIPÄ_AA

AA- on SAIRAS uskonlahko jossa 3perinteen mukaan koska sinne pitää hyväksyä kaikki pitää NÄYTELLÄ kaveria ja rakkauspommittaa!! Sieltä et tule koskaan saamaan AINUTTA todellista kavertia..TULET HUOMAAMAAN kun PASKA JA KUSIPÄÄ luonne tulee ihmisistä esiin!!! mitään todellista muutosta ei tapahdu muutakuin 100% lahkoaivopesu mitä pidenpään siellä on istunut!! ALKOHOLISTILLA ei ole muuta paikkaa kun TELOITUSJONO!! moni olisi saanut OIKEASTI hypätä tai vetää siitä liipaisimestaan!! ei olisi tarvinnut muiden ihmisten kärsiä KUSIPÄISTÄ!!

31

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16v

      AA-kerho on tapa rekisteröidä paikkakunnan alkoholistit,
      joilla ei tämän jälkeen paluuta työelämään ainoastaan harrastuskerhoihin.
      AA-kerhon tehokkain keino on saada baarikärpäset itse avautumaan kolttosistaan ja
      uskomaan , että heistä ei ole enää hyötyä työelämän palveluksessa vain työkyvyttömyyseläkkeellä puhdetöissä.
      AA-kerhon mielestä kerhossa käyvä alkoholisti ei ole kelpo perhe-elämään tai työelämään vain muistelemaan loputtomasti tekemiään pahoja tekoja ja hokemaan olevansa alkoholisti peilin edessä joka aamu ja ilta.
      Kenen etu on AA-kerhon etu ?

      • paarihyttynen

        AA on veronmaksajan etu. Ei tarvi hypätä sossussa hakemassa viinarahoja.
        Aamulla töihin lähtiessä on kiva mennä suihkun jälkeen peilin eteen ja todeta, että raitis tyyppi lähtee työhön, ja saa aika hyvää palkkaa.
        Mutta olen nähnyt, että ei AA kaikkia juoppoja voi auttaa. Katkolle vaan sitten aina välillä.


    • hauisherkkä

      Salilta saa kunnon kavereita. Mene mieluummin nostelemaan puntteja, että saat voimaa lihaksiisi.

      • ryhtiä elämään

        Punttisalilla voi vahvistaa myös tahdonvoimaa, jota juoppo tarvitsee etenkin raittiuden alkuvaiheessa.
        Syväkyykkyä raskailla painoilla, sillä se vahvistuu. :)


      • kaasupohjaanasti

        Salilta saa tarvittaessa kontaktin myyntimiehiin, joilta saa kohtuuhintaan kuntoa edistäviä pillereitä ja jarrua.


    • hyvä juttu

      Tuntemani AA-kerholaiset käyvät töissä pitkälti AA-kerhon ansiosta.
      Käyn töissä itsekin.

      • keskiluokkaista

        "AA-kerholaiset käyvät töissä pitkälti AA-kerhon ansiosta."

        AA:ssa käykin niitä jotka eivät juomisen takia ajautuneet syrjäytymiskierteeseen.
        Suurin osa AA-kerholaisista on pystynyt säilyttämään työpaikkansa alkoholiongelmasta huolimatta.
        Monella myös hyvin alkanut juopon ura on jäänyt kovin lyhytaikaiseksi, vain muutaman vuoden kestänyttä ajoittaista ongelmakäyttöä.


      • keskisitkeä
        keskiluokkaista kirjoitti:

        "AA-kerholaiset käyvät töissä pitkälti AA-kerhon ansiosta."

        AA:ssa käykin niitä jotka eivät juomisen takia ajautuneet syrjäytymiskierteeseen.
        Suurin osa AA-kerholaisista on pystynyt säilyttämään työpaikkansa alkoholiongelmasta huolimatta.
        Monella myös hyvin alkanut juopon ura on jäänyt kovin lyhytaikaiseksi, vain muutaman vuoden kestänyttä ajoittaista ongelmakäyttöä.

        En kerinnyt saamaan viimeistä varoitusta, työpaikka säilyi kun raitistuin AA.n menetelmillä.
        Nyt työeläkkeellä, melkein vanhuksena on kiva olla raittiina ja melkein täysin terveenä.


    • seisotettava peli

      Jos ei kykene kaikkeen haluamaansa, voi lekurilta pyytää viagrareseptiä.

    • aa on perseestä

      Kävin muutaman kerran, tympii se samojen asioiden toistaminen. Mietin vaan, miten ne jotkut jaksaa jauhaa niitä samoja juttuja vuodesta toiseen.

      Joo, se uskonnollisuus ärsyttää ja suorastaan naurattaa, kun ne jauhaa niitä askeleita. Itse kun olen ateisti, AA on siinäkin mielessä ihan mahdoton juttu.

      Viinaasta pääsee eroon kun on oikea halu. "Alkoholisti" on naurettava sana. Missä se raja on kun on alkoholisti? "Voin kai juoda ihan hyvin vielä lisää, kun en kerran ole kai vielä alkoholisti". Tai, "sairastan alkoholismia, joten siksi olen tällainen, eli ymmärtäkää".

      Juoppo on oikea sana, jolla menee aina överiks.

      • päihteetön

        Joillekin pelkkä AA tuo raittiuden. Joillekin tehoaa muut keinot. Kukin tavallaan.
        Asia, mistä on vaikea oppia pois, on entinen tapa ajatella ja toimia. Vaikka alko jää pois, voi silti ajatusmaailma jäädä entiseen muottiin. Hankala tilanne, jos henkilö ei itse näe muutostarvetta.
        Ei turhaan puhuta peiliin katsomisesta.


      • Riippuvuuden muoto
        päihteetön kirjoitti:

        Joillekin pelkkä AA tuo raittiuden. Joillekin tehoaa muut keinot. Kukin tavallaan.
        Asia, mistä on vaikea oppia pois, on entinen tapa ajatella ja toimia. Vaikka alko jää pois, voi silti ajatusmaailma jäädä entiseen muottiin. Hankala tilanne, jos henkilö ei itse näe muutostarvetta.
        Ei turhaan puhuta peiliin katsomisesta.

        "Vaikka alko jää pois, voi silti ajatusmaailma jäädä entiseen muottiin."

        Se on varsinkin AA:laisilla hyvin yleistä.


      • juonutoonpaljonviinaa

        Puoli vuotta "näiden pöytien ääressä" riitti mulle.. Todellakin samat mantrat kerrasta toiseen! Kaikkein rasittavinta oli se, ettei vanhasta voi päästää irti (että totuus ei vaan unohdu), eikä tulevaa voi suunnitella.

        Vointini alkoi koheta kummasti kun jättäydyin ryhmästä pois ja lakkasin ruikuttamasta! Jollekin se sopii - minulle ei...

        Koetusta huolimatta Iso kiitos raittiudesta ja saadusta tuesta!


      • aaniivtunouj

        Et kai sinä kuulu niihin mantraveikkoihin?


    • ---------------

      Jos alko on pois, niin entinen ajatusmaailma muuttuu väkisin ajan kuluessa.
      Siihen ei tarvita AA-kerhoa tai muita apuja.
      Jokainen lopettaa alkoholin lopulta yksin, omin voimin.

      • päihteetön

        On sitten mikä kalakerho tai marttaseura kyseessä, niihin valikoituu tietyt ihmistyypit.
        Nyt kyseessä vakava riippuvuus ja tunne-elämän sairaus. Ei todellakaan helpoin kahvikinkeri monelle.
        Itse aikoinaan AA: ssa käyneenä, mietin riittääkö vain AA pitämään pullon kiinni sekä onko tarpeeksi voimavaroja ajatusmaailman muuttamiseen.
        Olen vuosien aikana, joidenkin raittiiden kohdalla joutunut ottamaan etäisyyttä. Juurikin muuttumattoman minän takia.
        Ei riitä vain korkin sulkeminen, pitäisi kelata mennyt elämä ja mahdollisuuksien mukaan selvittää mokat. Sen jälkeen puhtaalta pöydältä eteen päin, muistaen silti menneen opit.
        Jotkut tarvitsisivat lääkitystä mutta kieltäytyvät, vedoten "pärjäämiseensä". Vaikea asiasta mainita.

        En ole vuosiin käynyt AA: ssa, aika paperin ohuet seinät ja hyvin uteliasta sakkia.
        Ainoa hyvä puoli porukassa on, ovat selvinä edes hetken.


    • --------------------

      Kun lopettaa, niin kyllä sitä omat mokansa ja virheensä ajan kanssa tajuaa.
      Myös sen mitä on menettänyt juomisen takia.
      Se täytyy hyväksyä ja lähteä rakentamaan uutta.
      Itselle oli parasta pyytää anteeksi ja myöntää alkoholismi, yrittää korjata ja rakentaa siltoja.
      Sellaisia, jotka yhä etsivät vikoja ja syytä toisista, purkavat pahaa mieltään toisiin,ei kannata tavata.
      Raitistuneella on paljon vielä mahdollisuuksia rakentaa uutta ja mennä eteenpäin.
      Nöyryys kuitenkin on lopulta suurin vahvuus, jonka raitistumalla saa.
      Alkoholismi on tunne-elämän sairaus, alkoholistit ovat herkkiä ihmisiä , jotka peittävät sen ja lisäksi alkoholismi on hyvin itsekkäiden ihmisten sairaus.

      • päihteetön

        " ----------------" Komppaan sua täysin. Kaikki ihmiset, eivät anna anteeksi tehtyjä kännimokia raitistuneelle ja se on vain hyväksyttävä.


      • hihhulien hommaa
        päihteetön kirjoitti:

        " ----------------" Komppaan sua täysin. Kaikki ihmiset, eivät anna anteeksi tehtyjä kännimokia raitistuneelle ja se on vain hyväksyttävä.

        Mitä niitä ikivanhoja kännimokia anteeksi pyytelemään.
        Se mitä tekee tai miten käyttäytyy jatkossa on miljoona kertaa tärkeämpää.
        Muutenkin tuo oman kilven kiillottaminen raitistumisen yhteydessä kuulostaa niin lapselliselta touhulta, että ihan tässä vanhaa ex-juoppoa naurattaa.


      • ex alkoholisti

        "alkoholistit ovat herkkiä ihmisiä , jotka peittävät sen ja lisäksi alkoholismi on hyvin itsekkäiden ihmisten sairaus."

        Alkoholistit ovat hyvin herkkiä ihmisiä, heitä on ympäröivä maailma vahingoittanut syvästi jossain vaiheessa. He eivät ole nähneet mitään muuta ulospääsyä tilanteessaan kuin nauttia päihdyttäviä aineita voidakseen kestää todellisuutta. Se ei ole heidän syynsä, että heidät on tähän maailmaan saatettu ja sen jälkeen monet yksin jätetty ympäristötekijöiden aiheuttamien ongelmien keskelle; kukaa läheisistä ei ole tahtonut nähdä, ettei yksilö pysty selviytymään henkisestä jatkuvasta paineistuksesta ilman aivopuudutteita. Kuinka tällaisessa tapauksessa alkoholismiin taipuvaisen eli alkoholisoitumiselle sopivat geenit omaavan olisi pitänyt toimia? Vai olisiko niiden kaikkein läheisimpien eli lapsuudenperheen jäsenten ollut tulla huomata myös omat virheensä ja kuinka ne ovat olleet osallisina läheisen sairauden puhkeamiseen?

        Eli alkoholismi ei ole itsekkäiden ihmisten sairaus, vaan ympäristön kaltoinkohtelun ja ymmärtämättömyyden tulosta tapauksissa, joissa alkoholia on alettu käyttää lääkkeenä ylitsepääsemättömältä tuntuviin ongelmiin. Herkkä ihminen ei ole sama kuin itsekäs ihminen, päinvastoin. Herkkä ihminen ottaa hänestä johtumattomattomat ympäristön ongelmat kannettavakseen, jolloin ei itse enää jaksa ilman puudutteita kun pyynnöistään huolimatta ei muutakaan tukea yhteiskunnalta ole saanut.


      • muuttua voi
        ex alkoholisti kirjoitti:

        "alkoholistit ovat herkkiä ihmisiä , jotka peittävät sen ja lisäksi alkoholismi on hyvin itsekkäiden ihmisten sairaus."

        Alkoholistit ovat hyvin herkkiä ihmisiä, heitä on ympäröivä maailma vahingoittanut syvästi jossain vaiheessa. He eivät ole nähneet mitään muuta ulospääsyä tilanteessaan kuin nauttia päihdyttäviä aineita voidakseen kestää todellisuutta. Se ei ole heidän syynsä, että heidät on tähän maailmaan saatettu ja sen jälkeen monet yksin jätetty ympäristötekijöiden aiheuttamien ongelmien keskelle; kukaa läheisistä ei ole tahtonut nähdä, ettei yksilö pysty selviytymään henkisestä jatkuvasta paineistuksesta ilman aivopuudutteita. Kuinka tällaisessa tapauksessa alkoholismiin taipuvaisen eli alkoholisoitumiselle sopivat geenit omaavan olisi pitänyt toimia? Vai olisiko niiden kaikkein läheisimpien eli lapsuudenperheen jäsenten ollut tulla huomata myös omat virheensä ja kuinka ne ovat olleet osallisina läheisen sairauden puhkeamiseen?

        Eli alkoholismi ei ole itsekkäiden ihmisten sairaus, vaan ympäristön kaltoinkohtelun ja ymmärtämättömyyden tulosta tapauksissa, joissa alkoholia on alettu käyttää lääkkeenä ylitsepääsemättömältä tuntuviin ongelmiin. Herkkä ihminen ei ole sama kuin itsekäs ihminen, päinvastoin. Herkkä ihminen ottaa hänestä johtumattomattomat ympäristön ongelmat kannettavakseen, jolloin ei itse enää jaksa ilman puudutteita kun pyynnöistään huolimatta ei muutakaan tukea yhteiskunnalta ole saanut.

        Hyvä ja asiallinen kirjoitus ja pitkälle totta, mutta onhan alkoholistillakin oltava joku vastuu tekemisistään. Juoppo kyllä löytää syyn ryyppäämiselle, jollei itsestä niin jostain ulkopuolelta tulevista paineista.
        Ei sellaista alkoholistia ole olemassakaan, joka ei ymmärtäisi omaa tilaansa ja keinoja sen korjaamiseksi parempaan suuntaan.
        Mutta kun ei sitä halua ole, eikä sitä kaikille koskaan tule, niin minkäs teet.


      • ....
        muuttua voi kirjoitti:

        Hyvä ja asiallinen kirjoitus ja pitkälle totta, mutta onhan alkoholistillakin oltava joku vastuu tekemisistään. Juoppo kyllä löytää syyn ryyppäämiselle, jollei itsestä niin jostain ulkopuolelta tulevista paineista.
        Ei sellaista alkoholistia ole olemassakaan, joka ei ymmärtäisi omaa tilaansa ja keinoja sen korjaamiseksi parempaan suuntaan.
        Mutta kun ei sitä halua ole, eikä sitä kaikille koskaan tule, niin minkäs teet.

        "onhan alkoholistillakin oltava joku vastuu tekemisistään."

        -Tottakai jokainen vastaa tekemisistään, mutta vastaavatko ne, jotka ovat saaneet toisen sellaiseen tilanteeseen, ettei hänellä ole muuta vaihtoehtoa kuin miettiä joko nopeaa tai hidasta itsemurhaa? Onko ihmisille vieras käsite solidaarinen vastuu lähimmäisestään? En puhu nyt niistä ihmisistä, joilla ei ole minkäänlaista kykyä eikä halua lopettaa juomista eikä tukea lähimmäistään aidosti, joka omasta tahdostaan tahtoisi lopettaa juomisen. A-klinikalla kerran puhuin aiheesta johon sain vastaukseksi; usein alkoholin suurkuluttajan/alkoholistin läheiset eivät tahdo läheisensä lopettavan juomista! Eli onko ongelma läheisriippuvassa henkilössä vaiko alkoholisoituneessa vaiko kummassakin. Mistä prosessi lähti liikkeelle alunperin, prosessi, jossa kaksi ihmistä (toinen juova toinen raitis esim.) tahtovat olla yhdessä, mutta eivät tule keskenään toimeen toisen käyttäessa alkoholia väärin ja toisen mahdollistaessa tämän, jotta itse itselleen saisi vahvistusta siitä, että pystyy (tosiasiassa ei pysty) auttamaan toista ihmistä tämän ongelmissa peittääkseen omat ongelmansa. Tästä vetäisin johtopäätöksen, että AA ei ole omiaan raitistamaan ketään ja toimii täysin väärällä periaatteella, sen vuoksi itse en siellä koskaan ole käynyt enkä tule käymään raittiuteni ylläpitämiseksi. Jokainen joka raittiutta tahtoo, tekee sen yksin, omasta halustaan.

        Kaikki eivät tahdo elää, se on valitettava tosiasia. Jokainen päättää omasta elämästään viimekädessä. Mutta voi myös olla elämäntilanne niin vaikea, että yksilö valitsee sen ikävämmän vaihtoehdon, jolloin kukaan ulkopuolinen ei voi millekään enää mitään. Tässä tosin läheisilläkin on suuri rooli, toisen päättäessä omasta elämästään, varsinkin halustaan kuolla keinolla millä hyvänsä. Alkoholistia on turha syyttää yksin kaikesta. Ei kukaan pysty kantamaan tällaista taakkaa yksin, taakkaa, mitä on vuosien aikana kertynyt.

        Juoppo kyllä löytää syyn ryyppäämiselle, jollei itsestä niin jostain ulkopuolelta tulevista paineista.


      • Katse peiliin alkis
        ex alkoholisti kirjoitti:

        "alkoholistit ovat herkkiä ihmisiä , jotka peittävät sen ja lisäksi alkoholismi on hyvin itsekkäiden ihmisten sairaus."

        Alkoholistit ovat hyvin herkkiä ihmisiä, heitä on ympäröivä maailma vahingoittanut syvästi jossain vaiheessa. He eivät ole nähneet mitään muuta ulospääsyä tilanteessaan kuin nauttia päihdyttäviä aineita voidakseen kestää todellisuutta. Se ei ole heidän syynsä, että heidät on tähän maailmaan saatettu ja sen jälkeen monet yksin jätetty ympäristötekijöiden aiheuttamien ongelmien keskelle; kukaa läheisistä ei ole tahtonut nähdä, ettei yksilö pysty selviytymään henkisestä jatkuvasta paineistuksesta ilman aivopuudutteita. Kuinka tällaisessa tapauksessa alkoholismiin taipuvaisen eli alkoholisoitumiselle sopivat geenit omaavan olisi pitänyt toimia? Vai olisiko niiden kaikkein läheisimpien eli lapsuudenperheen jäsenten ollut tulla huomata myös omat virheensä ja kuinka ne ovat olleet osallisina läheisen sairauden puhkeamiseen?

        Eli alkoholismi ei ole itsekkäiden ihmisten sairaus, vaan ympäristön kaltoinkohtelun ja ymmärtämättömyyden tulosta tapauksissa, joissa alkoholia on alettu käyttää lääkkeenä ylitsepääsemättömältä tuntuviin ongelmiin. Herkkä ihminen ei ole sama kuin itsekäs ihminen, päinvastoin. Herkkä ihminen ottaa hänestä johtumattomattomat ympäristön ongelmat kannettavakseen, jolloin ei itse enää jaksa ilman puudutteita kun pyynnöistään huolimatta ei muutakaan tukea yhteiskunnalta ole saanut.

        Alkoholisti keksii aina syyn juomiselle muista henkilöistä tai ulkomaailman paineista.
        Mistä vaan.
        Asia on nyt vaan niin, että oli henkilö vaikka kuinka herkkä ei mikään asia juomalla viinaa muutu paremmaksi eivätkä asiat korjaannu oman pään kemiallisella sekoittamisella.
        Minä lopetin 14 vuotta sitten ja meni pari vuotta, kunnes asiat lähtivät rullaamaan.
        Herkkänä alkoholistina pärjään paljon paremmin ilman viinaa ja olisin selvinnyt ennenkin, mutta alkoholisoiduin juomalla liikaa ja säännöllisesti. Se oli typerää ja hyvin itsekästä kaikkia kohtaan, eniten perhettäni. Tuhosin myös omia elinvuosiani ja suhteitani.
        Herkkä alkoholisti voi kasvaa kestämään raittiina elämän vaikeudet ja oppii näkemään sen kauneuden, raittiina. Herkkyys ja luovuus loistavat parhaiten ilman päihteitä ja myös onnen, euforian tunteet saa luonnollisella tavalla parhaiten.
        Alkoholistin paikka on jääväämättä ennenaikainen hauta.


      • KAtse peiliin alkis
        Katse peiliin alkis kirjoitti:

        Alkoholisti keksii aina syyn juomiselle muista henkilöistä tai ulkomaailman paineista.
        Mistä vaan.
        Asia on nyt vaan niin, että oli henkilö vaikka kuinka herkkä ei mikään asia juomalla viinaa muutu paremmaksi eivätkä asiat korjaannu oman pään kemiallisella sekoittamisella.
        Minä lopetin 14 vuotta sitten ja meni pari vuotta, kunnes asiat lähtivät rullaamaan.
        Herkkänä alkoholistina pärjään paljon paremmin ilman viinaa ja olisin selvinnyt ennenkin, mutta alkoholisoiduin juomalla liikaa ja säännöllisesti. Se oli typerää ja hyvin itsekästä kaikkia kohtaan, eniten perhettäni. Tuhosin myös omia elinvuosiani ja suhteitani.
        Herkkä alkoholisti voi kasvaa kestämään raittiina elämän vaikeudet ja oppii näkemään sen kauneuden, raittiina. Herkkyys ja luovuus loistavat parhaiten ilman päihteitä ja myös onnen, euforian tunteet saa luonnollisella tavalla parhaiten.
        Alkoholistin paikka on jääväämättä ennenaikainen hauta.

        En tarvinnut AA kerhoa.
        Raitistuminen vaatii vain oman ymmärryksen ja halun elää raittiina.
        Päätöksen joka pitää.


      • apuvaaaaaa
        muuttua voi kirjoitti:

        Hyvä ja asiallinen kirjoitus ja pitkälle totta, mutta onhan alkoholistillakin oltava joku vastuu tekemisistään. Juoppo kyllä löytää syyn ryyppäämiselle, jollei itsestä niin jostain ulkopuolelta tulevista paineista.
        Ei sellaista alkoholistia ole olemassakaan, joka ei ymmärtäisi omaa tilaansa ja keinoja sen korjaamiseksi parempaan suuntaan.
        Mutta kun ei sitä halua ole, eikä sitä kaikille koskaan tule, niin minkäs teet.

        Vähin vastuu on hakea apua, jos menee överiksi


      • pää tös
        KAtse peiliin alkis kirjoitti:

        En tarvinnut AA kerhoa.
        Raitistuminen vaatii vain oman ymmärryksen ja halun elää raittiina.
        Päätöksen joka pitää.

        No ton tietää jokainen


    • --------

      Vain aniharva pystyy yksin.
      Eniten raitistunut AA tai Minnesota
      hoidon kautta.

    • Doku

      Miten pienellä paikkakunnalla asuvat käyttekö oman kunnan kerhossa vai etenpänä, itseäni askarruttaisi mennä oman paikkakunnan AA-kerhoon kun siellä tuntee lähes jokaisen.

      • päihteetön

        "Doku" Anonyymi olet AA:ssa eli sääntöihin kuuluu jättää kaikki keskustellut asiat ja henkilöt ryhmän sisälle. Kadulla ei ole tervehtimispakkoa.
        Monet käyvät muualla, kuin oman paikkakunnan ryhmissä. On lupa käydä missä itse haluaa.
        Ryhmissä on eroja. Jos joku ryhmä ei nappaa, valitse toinen ja testaa sekin.
        Kokeilussa ei mitään menetä ja kesken saa poistua paikalta, ilman selityksiä. Yhtälailla palata saa aina uudestaan.
        On AA:ta vastaan puhujia mutta itse kokeilemalla, tietää miltä AA tuntuu.
        Useampi käyntikerta antaa parhaimman vastauksen.
        Vaikka jumala-sanaa käytetään, se vain vertaus. Korkeampi voima, mistä puhutaan on jokaisen itse omassa mielessä mietittävä asia.
        Itse en ole uskonnollinen, silti jumala sana ei häiritse mua.
        AA on hengellinen yhteisö. On lupa uskoa mihin haluaa.
        Halu olla päihteetön, se riittää AA:ssa.
        Sulle ja kaikille raittiutta miettiville, kaikkea hyvää toivon.
        Elämä kantaa.


      • vain aika parantaa
        päihteetön kirjoitti:

        "Doku" Anonyymi olet AA:ssa eli sääntöihin kuuluu jättää kaikki keskustellut asiat ja henkilöt ryhmän sisälle. Kadulla ei ole tervehtimispakkoa.
        Monet käyvät muualla, kuin oman paikkakunnan ryhmissä. On lupa käydä missä itse haluaa.
        Ryhmissä on eroja. Jos joku ryhmä ei nappaa, valitse toinen ja testaa sekin.
        Kokeilussa ei mitään menetä ja kesken saa poistua paikalta, ilman selityksiä. Yhtälailla palata saa aina uudestaan.
        On AA:ta vastaan puhujia mutta itse kokeilemalla, tietää miltä AA tuntuu.
        Useampi käyntikerta antaa parhaimman vastauksen.
        Vaikka jumala-sanaa käytetään, se vain vertaus. Korkeampi voima, mistä puhutaan on jokaisen itse omassa mielessä mietittävä asia.
        Itse en ole uskonnollinen, silti jumala sana ei häiritse mua.
        AA on hengellinen yhteisö. On lupa uskoa mihin haluaa.
        Halu olla päihteetön, se riittää AA:ssa.
        Sulle ja kaikille raittiutta miettiville, kaikkea hyvää toivon.
        Elämä kantaa.

        Meneppä vaan hölöttämään kaikki asiasi "asiantuntijoille" niin taatusti perästä kuuluu.


      • Tarkkailijat

        "itseäni askarruttaisi mennä oman paikkakunnan AA-kerhoon kun siellä tuntee lähes jokaisen."

        Älä huoli, kyllä ne jo tietää asioistasi enemmän kuin sinä itse.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3252
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1342
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      110
      1029
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1017
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      991
    Aihe