Mikä on yhteiskunnallista toimintaa...!!??

Googlettamalla "vanki ja yhteiskunta" nousee näkyviin monenlaista tekstiä. Joissakin puhutaan vangin uudelleen integoimisesta yhteiskuntaan... Eli aivan kiistattomasti voidaan puhua ainakin siitä, että rikollinen elämä ei ole yhteiskuntakelpoista elämää.

Rikollisuuttakin on monenlaista ja moni normikansalainenkin voi tehdä jotain mikä on määritelmällisesti rikollista. Eli yksinkertaisesti rikkoa lakia. Rikollisella elämällä on kuitenkin usein taustana rikollinen arvomaailma.

http://www.kuntoutusportti.fi/portal/fi/tutkimus/tutkimuskohteita/kohderyhmat/vapautuvien_vankien_kuntoutus/

"Vankeusajan toimintojen tarkoituksena on edistää vangin sijoittumista yhteiskuntaan, edistää vangin elämänhallintaa sekä estää rikoksia rangaistusaikana." -Lainaus linkistä

Kehoittaisin kuitenkin innokkaimpia sympatiseeraajia hillitsemään itsensä, kun luettelevat rikollisten "ansioita" verratessaan heitä muihin eläjiin.
10150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eipä kannata tuomita, ettei itseäsi tuomittaisi.
Jokainen ihminen on yksilö.

Etpä taida itse olla koskaan edes tavannut yhtään ex-vankia, joten puhut asiasta, josta et mitään tiedä.

On aina kyseenalaista nostaa itseään muiden ihmisten yläpuolelle tai kokea kuuluvansa johonkin erityisihmisten, niiden hyvien, luokkaan. Joku ihmisryhmä on sitten niitä muita ja pahoja. Et voi tietää taustoja, etkä olosuhteita, jotka ovat johtaneet rikolliseen elämään. Et myöskään leimata kaikkia ex-vankeja parantumattomiksi psykopaateiksi.


Ihmisoikeuksien julistuksessa edelleenkin sanotaan, että ihmisen teon voi tuomita, mutta ihmistä itseään ei.
Sen pitäisi riittää.

Nykyhallituksemme ainakin edistää tehokkaasti syrjäyttämistä, joka ei takuulla edistä rikollisuuden vähenemistä.

Jospa kerran astuisit ulos siltä mukavuusalueeltasi ja näkisit muutkin ihmiset yksilöinä.

Tämä uusi ristiretkesi on kukkahattutädin omaa paranoijaa ja jeesustelua.
Kenties jonkinlaisia kuumia aaltoja vaihdevuosiongelmissa.

Hengitä välillä ;)

Äänestä
  • "Jospa kerran astuisit ulos siltä mukavuusalueeltasi ja näkisit muutkin ihmiset yksilöinä."

    Astupa itse ulos kerrankin omalta mukavuusalueeltasi.

    Minä olen usein ulkona omalta mukavuusalueeltani, enkä muistuta mistään kulmasta kuvailemaasi kukkahattutätiä. Tunnen kaikenlaisia ihmisiä.

    Mutta ennen kaikkea, sanon mielipiteeni ja tulen sen sanomaan. Paras kun sinä tukit ennakkoluuloisen kaiuttimesi.

    Äänestä

  • "Ihmisoikeuksien julistuksessa edelleenkin sanotaan, että ihmisen teon voi tuomita, mutta ihmistä itseään ei.
    Sen pitäisi riittää."

    Kyse ei ole mistään tuollaisesta...

    Äänestä

  • Jospa nimimerkki "Kukkahattutädille" poimit esiin oman artiklasi näytteeksi myös.

    "Tämä uusi ristiretkesi on kukkahattutädin omaa paranoijaa ja jeesustelua.
    Kenties jonkinlaisia kuumia aaltoja vaihdevuosiongelmissa."

    Miksi kohtelet toista noin?
    Mikä oikeus sinulla on vähätellä?
    Hiljentäisit mielelläsi Kukkahattutädin?

    Äänestä

http://www.ihmisoikeudet.net/uploads/materiaali/YK_Ihmisoikeuksien julistus.pdf

Siinä ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus.

"Ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus on kansainvälisten ihmisoikeuksien perusta. Kaikki maailman valtiot ovat käytännössä hyväksyneet sen. Julistuksena se ei kuitenkaan ole oikeudellisesti sitova. Hyväksytty 1948." -josta sanotaan myös näin.

Äänestä
  • Nappaanpa vielä 29. artiklan tarkasteluun, koska siinä puhutaan velvollisuuksista yhteiskuntaa kohtaan.

    "29. artikla
    (1) Jokaisella ihmisellä on velvollisuuksia yhteiskuntaa kohtaan, koska vain
    sen puitteissa hänen yksilöllisen olemuksensa vapaa ja täysi kehitys on
    mahdollinen.
    (2) Käyttäessään oikeuksiaan ja nauttiessaan vapauksiaan kukaan ei ole
    muiden kuin sellaisten lailla säädettyjen rajoitusten alainen, joiden yksinomaisena tarkoituksena on turvata toisten oikeuksien ja vapauksien tunnustaminen ja kunnioittaminen sekä moraalin, julkisen järjestyksen ja yleisen hyvinvoinnin oikeutetut vaatimukset kansanvaltaisessa yhteiskunnassa.
    (3) Näitä oikeuksia ja vapauksia ei missään tapauksessa saa käyttää vastoin
    Yhdistyneiden Kansakuntien päämääriä ja periaatteita."

    Äänestä

Eikös sinun pitänyt palata tänne narskuttamaan hampaitasi vasta vuoden kuluttua? Niin ainakin sivistyneesti lupasit.

On se vaan kumma, miten tänne aina välillä puhaltaa joku narsistinen tornado, joka haukkuu kaikki uhrit pystyyn ja rummuttaa omaa erinomaisuuttaan ja ylemmyyttään, vastaillee omiin aloituksiinsa eri nimimerkeillä, peukuttelee omia kommenttejaan ja lukee toisten kirjoituksia kuin piru Raamattua. Pari viikkoa kylvää tänne omaa vihaansa ja aggressioitaan, ennen kuin taas pyyhältää ohi ja keskustelu palautuu normaaliksi.

Onko kukkahattutädin lähteet vähissä?

Varo, ettei verisuoni poksahda päästäsi ;)

Äänestä
  • "On se vaan kumma, miten tänne aina välillä puhaltaa joku narsistinen tornado, joka haukkuu kaikki uhrit pystyyn ja rummuttaa omaa erinomaisuuttaan ja ylemmyyttään,"

    En tiedä, mitä sinulle vastaisin, mutta onneksi en ole sinä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Googlettamalla " kirjoitti:

Googlettamalla "vanki ja yhteiskunta" nousee näkyviin monenlaista tekstiä. Joissakin puhutaan vangin uudelleen integoimisesta yhteiskuntaan... Eli aivan kiistattomasti voidaan puhua ainakin siitä, että rikollinen elämä ei ole yhteiskuntakelpoista elämää.

Rikollisuuttakin on monenlaista ja moni normikansalainenkin voi tehdä jotain mikä on määritelmällisesti rikollista. Eli yksinkertaisesti rikkoa lakia. Rikollisella elämällä on kuitenkin usein taustana rikollinen arvomaailma.

http://www.kuntoutusportti.fi/portal/fi/tutkimus/tutkimuskohteita/kohderyhmat/vapautuvien_vankien_kuntoutus/

"Vankeusajan toimintojen tarkoituksena on edistää vangin sijoittumista yhteiskuntaan, edistää vangin elämänhallintaa sekä estää rikoksia rangaistusaikana." -Lainaus linkistä

Kehoittaisin kuitenkin innokkaimpia sympatiseeraajia hillitsemään itsensä, kun luettelevat rikollisten "ansioita" verratessaan heitä muihin eläjiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu