Jos tieto-taitoa löytyy nurkasta, saako lain mukaan ajaa omalla polttoaineella??
Saako omalla "bensalla" ajaa
10
374
Vastaukset
- asssssddd
Ei saa.
Tietotaitoa olisi sekin, kun keksit miten salakuljettaa Venäjältä verotonta bensaa Suomeen. Täsätkään ei parane jäädä kiinni. - DGC
Vaikeaa se voi olla ja kannattamatonta se on melko varmasti, siis luvallisesti tehtynä. Ensinnäkin joudut maksamaan itse valmistamastasi polttoaineesta verot. Tukes saattaa luetella hurjat listat erilaisia juttuja mitä pitää hyväksyttää jos aiot valmistaa polttoainetta. Enkä yhtään ihmettelisi, jos joku haluaisi nähdä dokumentit siitä, että VTT tai vastaava organisaatio on tarkastanut polttoaineesi ja todennut sen standardien mukaiseksi.
- Käytännössä ei
Biodieselväki on nämä asiat selvittänyt. Itse tehdyllä biodieseselillä voi ajaa jos auto on sopiva biodieselille ja jos maksaa polttoaineverot. Varmaan biodieselväen nettisivuilta löytyy tieto miten verot maksetaan itse tehdystä polttoaineesta.
Bensan teko itse on käytännössä mahdotonta. Samoin moottorikelpoisen etanolin teko, koska edes 96 % pirtu ei kelpaa bensan sekaan vaan puhtauden pitää olla olla 99,7 %.
Mahdollista bensan teko itse on ostamalla tai tekemällä jalostamon, mutta siihen tarvitsee rahaa satoja miljoonia tai miljardeja.
Polttoaineveropykälät on kirjoitettu niin, että auton tankkiin pannusta pitää maksaa verot aina. Bensan korvikkeista bensan vero ja dieselin korvikkeista dieselin vero.
- tankkiin vaan
Kaikki mikä leimahtaa määrätyn toleranssin sisällä, on polttoaineeksi kelpaavaa.
Itse poltettu alkoholi käy flexfuel autoon. mutta kaikki epäpuhtaus jää lisä/omaan sudatimeen. voi lisätä lisäaineeksi jotain muuta, esim.95E10. noin 10% - Päikkärillä saa ajaa
Maksamalla päiväveron, silloin saat ajaa millä vaan. Henkilöautolle ko vero oli muistaakseni vaatimattomat 330 €.
http://www.trafi.fi/tieliikenne/verotus/polttoainemaksu/polttoainemaksun_maksaminen - RE oma98
Siis
"Polttoainemaksua ei kanneta ajoneuvoista, jotka perustuvat muun moottoritekniikan kuin polttomoottorin käyttöön."
siis jos on sähköauto jossa on erillinen sähkön tuottoyksikkö, joka käyttää verotonta poltoainetta sähkön tuottoon. ei ole poltoaine verokelpoinen. eikä tarvitse veroa maksaa. kun ajoneuvo itse ei poltoainetta käytä.- voimalinja
Auton liikkumiseenhan se polttoaine käytetään, jos voimansiirrossa on sähköä välissä ei tilanne muutu. Jos lataat taas hybridin/sähköauton akut kotona aggrekaatilla jossa omat liemet, niin sitten onnistunee.
- RE oma98
voimalinja kirjoitti:
Auton liikkumiseenhan se polttoaine käytetään, jos voimansiirrossa on sähköä välissä ei tilanne muutu. Jos lataat taas hybridin/sähköauton akut kotona aggrekaatilla jossa omat liemet, niin sitten onnistunee.
NIIn tarkoitan ERILLINEN sähkön tuotto yksikkö.
hypridi autossa ei ole erillinen.
joten tarkoitan SÄHKÖ autoa, jossa on erillinen sähkön tuotto yksikkö.
kun se on erillinen se voi sijoittaa Peräkärryyn. (PISTE) - Omat liemet
RE oma98 kirjoitti:
NIIn tarkoitan ERILLINEN sähkön tuotto yksikkö.
hypridi autossa ei ole erillinen.
joten tarkoitan SÄHKÖ autoa, jossa on erillinen sähkön tuotto yksikkö.
kun se on erillinen se voi sijoittaa Peräkärryyn. (PISTE)Ajoneuvo on se auto peräkärrykin... ja liike perustuu sen polttomoottorin toimintaan, piste.
- tyhmyys tiivistyy
Omat liemet kirjoitti:
Ajoneuvo on se auto peräkärrykin... ja liike perustuu sen polttomoottorin toimintaan, piste.
tuolla ajattelu mallilla sahkö autoon kuuluu Ydinvoimala. joten auton paino on miljoona tonnia petonia ja rautaa.
Jos rakenteelisesti on erillään, ei integroitu järjestelmä. ei peräkärryn sisältö kuulu auton laiteistoon.
sama kun autolla vetäisi peräkärryä jossa olisi sänky ja hella ja jääkaappi. olisi auto silloin asuntoauto. ei se sisältö liity mitenkään autoon.
jos liittää asuntovaunuun ei se muuta autoa asuntoautoksi!
järkeä peliin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4225489Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1891898Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3621835- 1201074
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5994- 27918
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60815- 72791
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55723- 37704