Ei tää kyllä perjantai-illalta tunnu.

capt.cöpenick

Nuo pyhät ovat sekoittaneet pääkoppa kompanssin kyllä kertakaikkiaan niinkuin se Suomi-filmin entinen pehtoori tapasi sanoa.
Arkipyhät on vaikkapa liikealan työntekijöille hyvät olla olemassa katkaisemassa pitkiä työaikajaksoja.
Niin ja eläkeläiselle ei niin suurta vahinkoo ole vaikka päivissä erehtyy.

28

138

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks hampuusi

      minulle tämä on maanantaipäivä ollut. kukaan ei ole tullut huomauttamaan ettenkö niin saisi tuntea. viikonpäivät ovat jokaiselle yksityisasia, ei niistä tarvitse ympäriinsä kailottaa.
      huomenna pidän tiistain. sanokoon muut siihen mitä sanovat,

    • inhoan julapäiviä

      ON suuri kärsimys näin paljon pyhiä monta viikkoa, nuutama pivä arkea ja taas juhlapäivä,
      MIKSI EI suomen päättäjät voisi järjestää kaikki juhlapäivät aina loppuviikkoon,
      kaikki aatot olisi lauanataine ja sunnuntaina olisi juhlapäivä,
      korkeentaan maanataina joskus se toinen juhlapäivä,
      mutta ei yhtää enempää juhlapäiviä,

      • hämeen hitain

        Ainakin pitäisi lopettaa se kirkollisten piirien vaatima kauppojen kiinnipitovaatimus. Tarkoitan tässä kyllä Alkon myymälää.
        Onneksi laivamatkailut toimivat. Juuri kirkko vastustaa juhlapyhien siirtämistä sunnuntain päälle. Se 1 viikossa riittäisi.


      • */*

        Olisi hyvä juhlapäivien vähentäminen / tai siirto sunnuntain yhteyteen, vaikka maanantaihin aina, ja kaupat auki joka päivä!


    • pyhät poistaa

      kyllä kaupatki saisi olla auki läpi vuoden kaikki pyhät ja arjet jotkut yölläki,
      ei kaikki haluaa jatkuvaa juhlaa, arki on antoisampa ihmiselle.

    • u.m****

      Onneksi minä voinmennä kauppaan joka päivä . Kai systeemiin ei pääse sunnuntaina .
      Luulin kanssa että on jokin muu päivä kun perjantai . . oli mentävä kauppaan ,kaikki varastot (melkein) tyhjentynyt ja ihmisiä rokaostoksilla . kyllä kauppias oli varmaankin ihmeissään -- onkoos huomena jo hyllyt täynnä -- ei ollut varmaankaan ottanut tarpeeksi huomioon näitä kaikkia pyhiä --ihmiset söivät kotona --omaa laittamaa .----
      Se pahinta kun maito loppu -- kahvikaan ei maistu miltään ilman maitoo.
      Ja puuroon tarvitaan maitoo - Olisin niin mielelläni leiponutkin ( tietysti nyt kun ei ollut maitoo)
      Nyt on -- kävin hakemassa Tein omena piirakan .kun kahvinkanssa tykkään että on pikkusen jotain .
      Eilen tein Joulun jäämistäPitsaa --ja tulikin hyvää syötävää -- meni kinkun loppukin siihen - Annoin jo joulun aaton jälkeen kinkun puolikkaan pois --miehet tykkää --minä en siittä paististakaan välittänyt --vaikka tei siihen yhteiseen pöytö´ään

      Olen ollut pitkästä aikaa kurkkukipeenä ja äänikin on ammuvainaan ääni -- aamusella vaan pihisee .. jerry on ihmeissään .

      Aikasin nukkuun --jos se auttaa niin kun Karhunpoikastakin .
      Hyvää yötä -- toivottavasti ei myrsky yllätä yöllä .---kun uhkailevat säätiedossakin.

    • jakolasku

      Ensi viikolla joulu loppuu loppiaiseen, pysyt cc kärryillä viikonpäivistä. Duunarin on saatava levätä että herrat saa taas juoksuttaa aamusta iltaan.

      • capt. cöpenick

        Kyllähän duunari leponsa on ansainnut. Niin ja rankka työ voi vaatia rankat huvinsakin. Eipä tietenkään. Eläkeläinen ei enää kestä rankkaa juhlimista.
        Se on voimansa ja osan psyykeäänkin kuluttanut työnantajalle, nauttiakseen jonkinlaista eläkettä.

        Miten Ruotsi on meitä tässäkin edellä kun siellä kaikki liikeväki ei pistä oviaan säppiin ja sulkeudu tuplapyhiksi lepäämään/juhlimaan.

        Kun muisti alkaa pettämään, että viikonpäivistä hukkaan joutuu, niin sitä jouttu provianttia varaamaan tuplapyhien varalle.
        Pian ne pyhät lerpahtaa ja päästään härkämysviikkoja lusimaan, mikä missäkin kolossa.


    • ei oo puutetta

      Miksi kauppojen pitäis olla kaikkina päivinä auki?
      Kaiken lisäksi täällä vanhusten palstalla sellaista ollaan haluamassa!
      On aikoihin eletty. Ennen oli paremmin, pyhä oli pyhä ja akat hellan ääressä, sanoi vaari.

      Kyllä eläkeläinen ennättää kauppaan arkenakin ja on niin hyvät säilytystilatkin nykyisin ettei kauppaa meikäläinen tarvii välttämättä kahteen viikkoon.
      Nytkin olen kaupassa käynyt joulu-aaton aattona, eikä ruoka ole loppunut, on vihanneksia ja hedelmiäkin vielä, kaiken muun lisäksi. Pakkasessa lisää, eikä tässä ole kiire kauppaan vieläkään, vaikka kerma loppuikin. Kahviin en sitä laita, mutta uuniomenien kanssa se maistuis.

      Kaupan työntekijöillekin kuuluu vapaat, ei heitä voi pakottaa olemeen töissä pyhää arkea, olisitteko itse kiinni jossain koko viikon!
      Taitaa olla niin kiire eläkeläisillä, että pahimpaan ruuhka-aikaan liikenteeseen ja kauppaan juuri kun työntekijät ovat töistä vapautuneet ja pääsevät ostoksille.

      Hurraa!
      Vielä valitetaan että rahaa on vähän ja kauppaan pitäis joka päivä....

      • Taisit ymmärtää asian vähän niinku asian vierestä. Hittooko siel kaupois ravaamisesta on kyse. Oon samalla aaltopittuudella avaajan ja monen muunkin kanssa, milläkö pittudella, no se joillekin selviää ja on selvinnytkin.


      • yläpuolellakin on
        sus.morsian kirjoitti:

        Taisit ymmärtää asian vähän niinku asian vierestä. Hittooko siel kaupois ravaamisesta on kyse. Oon samalla aaltopittuudella avaajan ja monen muunkin kanssa, milläkö pittudella, no se joillekin selviää ja on selvinnytkin.

        sus.morsian.

        Lue nimimerkin ------pyhät poistaa------- viesti, vaikka vain esimerkkinä edellisen vastauksen aiheeksi.


      • jakolasku

        Lainaus: "Kaupan työntekijöillekin kuuluu vapaat". Noh kun karvatassujen kans puuhastelin ei ollut ikinä vapaata, töitä vuorotta ja sillai.


    • 1188.O

      Ei tämäkään tunnu lauantai aamulta,

    • u,m****

      On ne viikonpäivän menny veriin minullakin --
      Työssä käydessäni 8ja siittä on jo kauan 15 v ) niin kaikilla viikonpäivillä oli jokin tarkotus --oli harrastuksia ja siivouspäivä ,oli kaupassakäyntipäiv, ,saunapäivä Ruokaa tein aina ,melkein lauantaina --joka riitti sunnuntaiksikin .
      Nyt kaikki päivät on samanlaisia -- mutta ullätyn kun perjantaisian alan siivoomaan -- sehän oli ennen sepäivä.
      Onneksi ei miehelläni ollut NE päivät almanakassa niinkun minulla oli :=)
      Hänellä oli paljon useimmin Ne .saatte arvata mitkä päivät.

      Niin oli ennen ., nyt on oltava Tyytyväinen .

    • metsäautotie 66

      On tässä aamussa jo lauanta-aamut tokeet. Yön nukuin kuin propsin pätkä tukkitien varteen jääneenä. On aika kuoreton olo. Kirjanpainajantoukat syöneet pinnan kirjavaks kuin pakanamaan kartan.

      Hakisivat jo poikkeen lahoamasta. Tienteko aikasia kiviä kyllä on päänalusina ja joku pienempi kivi jalkopäässäkin

    • Merilii

      Luen vain aloituksen ja olen samaa mieltä kuin kapteeni,
      samoin siitä, että tääkin lauantai tuntuu hiukan tiistailta
      ikäänkuin eilisen "maanantain" jälkeen.

      Minä kuitenkin vielä enemmän aina innostun näistä lehdistä.
      On mukava lukea lehtiä ja "seurata aikaansa" , niinkuin appivanhempani ja isänikin tapasivat sanoa vanhoiksi ehdittyään, isähän aina äidillekin luki kaiken ääneen, kun äiti aina ompeli, kutoi tai virkkasi.

      Kertokaa nyt hyvät hyssykät, mitä mieltä olette tästä!!!

      http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305913779996

      • Vanha naapuri

        On tuossa perää kyllä, ei turhia puhu. Maantieteelle ei me voida mittää, niin sano jo joku entinen valtionpäämieski. Ja jos siellä ruvetaan omiaan suojelemaan naapurimaittenki rajojen sisällä, niin turha sitä on peitellä sitä vaaraa. Onhan ollutki outoa tuo viime vuosien maan osto Suomesta, on sitä kyllä ihmeteltykin.


      • Vanha naapuri kirjoitti:

        On tuossa perää kyllä, ei turhia puhu. Maantieteelle ei me voida mittää, niin sano jo joku entinen valtionpäämieski. Ja jos siellä ruvetaan omiaan suojelemaan naapurimaittenki rajojen sisällä, niin turha sitä on peitellä sitä vaaraa. Onhan ollutki outoa tuo viime vuosien maan osto Suomesta, on sitä kyllä ihmeteltykin.

        Siittä samasta linkistä katsoin kuinka Saksassa on Islaminvastaisia mielenosoituksia . Oli videollakin kuinka heti riehujat eristettiin ja näin vältyttiin väkivallalta ripeästi .
        Totuutta ei juurikaan saa tietää --nyt kun Eurooppaa koitetaan laajentaa .
        Eroon näistä Liittovalion hankkeista -


    • Minustakin juuri

      tuo peittely ja valehtelu on se paha.

      Totuus esiin, nykyisin media on niin vahva ja avoin, , ettei tuo enää nykyisin onnistu. tuo asioiden "vieminen valon taa" eli
      niinkuin ruottalainen sanoo "bakom ljuset".

    • Ei enää

      Ei valloittaja voi enää kirjoittaa historiaa omaksi edukseen ,

      ei voi kuvailla enää
      valloitettuja demonisoiden,
      eli mahdollisimman pahassa valossa.

    • Kantapään kautta!

      Ihan liikaa uutisoidaan muun maailman tapahtumia!

      Jos USA:ssa joku ampuu koulussa, kerroteen uutisissa heti kuinka hän sai vietyä aseen kouluun ja kuinka hän sitten teki !
      Heti löytyy joku hörhö meilläkin ja menee puukon tai aseen kanssa kouluun!!!

      Hei haloo! Vähemmän näistä rikoksista ja niiden tekotavoista.

      Sotien tapahtumia kaikki voivat elää nettipeleissä! Siinä ei paljon mielikuvitusta j apuolustettavaa tarvita kun pelissä ampuu ihmisen.
      Tunnen vanhan miehen jonka päivät kuluvat sotapeleissä päivät ja painajaisunissa yöt, kun pelkää että Venäjä hyökää meille!

      Mitä vähemmän minä seuraan sotia, sitä turvallisemmaksi tunnen tämän pienen kotomaamme.

      Taloudelliset viisaat ratkaisut jossain toisessa valtiossa kannattaaki saada päivänvaloon, samoin ne heikot kohdat taloudessa joiden kautta joku toinen valtio voi välttää samat virjeet, mutta kyllä se vain niin on, että : " Samat virheet kuin isäimme isät tekivät." seuraa kaikkia.
      Kaikki opitaan kantapään kautta!

      Tuo sanonta viittaa siihen , että huonojen päätösten ja tekojen jälkeen juostaan vastuuta pakoon, kantapään kautta!


      Ps. Tämä nyt ei suorastaan aloituksen tekstiin ole vastaus, mutta vastausten virta toi tämänkin mieleen.

    • 202

      Ei rikoksia tarvitsekaan, se on täysin eri asia kuin tämän ketjun tarpeelliset ja hyvät ajatukset
      meidän menneisyydestämme ja tulevaisuudestamme,
      ja maantieteellisen asemamme tuomista haasteista Suomen tulevaisuuden suhteen.

      Sisäänlämpiävää häkäkaasuun verrattavaa, vain ketjun vanhojen henkilöiden välistä riitaa täällä on ylläpidetty kuulemma yli 10 vuotta.
      Sitä en kaipaa. (Kavahdan ja inhoan riitelijän viestiä.)

    • Häkävaroitin

      Häkä ( CO ) onkin hyvä vertaus tämän palstan henkilöiden hengestä, yhtä terveellistä on täällä käydä näitä lukemassa kuin vetää häkää henkeensä.

      • jakolasku

        Onhan meillä sentään yksi joka tietää mitä muut potee mutta ei tiedä milloin astua korkin päälle.
        Kateuskin sairaalloista, huh huh.

        Sen huomaa sitä saa mitä on tilattu.


      • jakolasku
        jakolasku kirjoitti:

        Onhan meillä sentään yksi joka tietää mitä muut potee mutta ei tiedä milloin astua korkin päälle.
        Kateuskin sairaalloista, huh huh.

        Sen huomaa sitä saa mitä on tilattu.

        Vielä lisäys, ei ollut ap:lle


    • Näin on näreet!

      Tässä taas nähdään.

      Ensiksi toinen arvostelee palstaa ja seuraava arvostelijaa.

      Hyvää syntyy kun jatkatte tätä!

      • jakolasku

        Huutomerkit voi loppua koneestasi.


    • 101

      Totta, eipä tämä kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      84
      1137
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      942
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      827
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      690
    5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      180
      613
    6. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      605
    7. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      602
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      596
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      140
      589
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      565
    Aihe