Kannattaako lainaa lyhentää, onko sillä merkitystä verojen kannalta josko lyhentää vuonna 2004 tai 2005?
Rahaa tilillä
Tmi
4585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sillä ei ole mitään väliä, onko rahaa tilillä vai ei. Siitä mitä tilillä on rahaa ei veroteta ketään, ei palkansaajaa, eläkeläistä eikä mitään yritystä.
Ainoa asia lyhennyksen hyödystä on se, että taseesi on niin paljon negatiivinen, että korkoja ei hyväksytä toiminimesi kuluiksi.
Kiitos, mutta mikä juttu tämä taseen negatiivisuus on? Eikö tase mene aina tasan??
Aivan oikein, vastaavan ja vastattavan on mentävä tasan. Oikea sana olisi ollut oman pääoman nettovarallisuus, joka lasketaan taseesta niin, että varat yhteensä (siis kaikki käyttöom. jne) ja siitä summasta vähennetään vieras pääoma ja siten saadaan, joko positiivinen tai negatiivinen nettovarallisuus. Jos tämä on negatiivinen, et saa kaikkia korkoja kuluiksi, koska silloin katsotaan, että olet käyttänyt lainarahaa omaan elämiseen.
Ei kai lainan lyhentäminen vaikuta omaan pääomaan? Tässä taitaa sanamuodot olla vähän enemmänkin sekaisin. Ei ole olemassa oman pääoman nettovarallisuutta, vaan oma pääoma ja yrityksen nettovarallisuus.